حوزه كار و تعاون در هفته ای كه گذشت،

نحوه دریافت وام مشاغل خانگی

نحوه دریافت وام مشاغل خانگی

به گزارش شاپ، اهم اخبار حوزه کار و تعاون در هفته جاری به امضای تفاهمنامه همکاری میان وزارت کار کشورمان و وزارت آموزش کنیا، رونمایی از سامانه جست و جوی شغل، کاهشی شدن نرخ بیکاری در ۲۴ استان کشور و نحوه دریافت وام مشاغل خانگی اختصاص داشت.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، مهم ترین رویداد این هفته به سفر رئیس جمهور به چند کشور آفریقایی و حضور وزیر کار به منظور امضای چندین قرارداد و تفاهمنامه همکاری اختصاص داشت.

در این سفر، تفاهمنامه همکاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی کشورمان و وزارت آموزش جمهوری کنیا با هدف تبادل تجارب آموزشی، تربیت مربی، رایزنی های آموزشی و تجهیز مراکز فنی وحرفه ای به امضا رسید.

در هفته ای که گذشت معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از ایجاد ۹۲ هزار فرصت شغلی جدید در قسمت تعاون طی سال قبل اطلاع داد و سهم بخش تعاون از صادرات کل کشور پارسال را ۱.۵ میلیارد دلار ذکر کرد.

هم حالا بیشتر از ۲۴۰ هزار تعاونی در سطح کشور وجود دارد که از این تعداد برابر آمارها ۱۰۱ هزار تعاونی فعال می باشند. میزان اشتغال بوجود آمده در قسمت تعاون هم یک میلیون و ۸۵۰ هزار فرصت شغلی بوده است.

رونمایی از سامانه جست وجوی شغل رویداد دیگر این هفته بود. این سامانه با هدف کاهش هزینه های جست وجوی شغلی، اتصال سریع کارجویان و کارفرمایان و ایجاد پویایی در بازار کار راه اندازی شده و زمینه پیوند میان کارگر و کارفرما را به صورت برخط فراهم می آورد.

همه کارفرمایان می توانند نیازمندی خود به نیروی کار را در این سامانه ثبت کنند و کارجویان مشخصات و تقاضای شغلی خویش را به ثبت برسانند. در همین راستا، معاون اشتغال وزیر کار از صدور ۹۲۰۰ معرفی نامه از راه سامانه جست وجوی شغل طی یک ماه گذشته اطلاع داد و اعلام نمود که از این طریق ۲۷۳۲ نفر جذب بازار کار شده اند.

در حاشیه این مراسم، سید صولت مرتضوی - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی - هم از کاهشی شدن نرخ بیکاری در ۲۴ استان کشور اطلاع داد و اظهار داشت: سامانه رصد اطلاعات بازار در آینده نزدیک فعال خواهد شد که با راه اندازی آن می توانیم به سال، فصل و ماه و حتی به روز نرخ بیکاری را اعلام نماییم.

جزییات دریافت تسهیلات و مجوز مشاغل خانگی، خبر دیگری بود که ازسوی رئیس دبیرخانه ستاد ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی اعلام گردید.

به گفته همتیان، افراد متقاضی با رفتن به درگاه ملی مجوزهای کسب و کار، اطلاعات هویتی و سایر مدارک مربوطه را بارگذاری کرده و مجوز را به صورت برخط دریافت می کنند.

طبق اعلام او، متقاضیان راه اندازی کسب و کارهای خانگی برای دریافت تسهیلات باید به سامانه طرح ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل رجوع و مراحل ثبت نام خویش را دنبال کنند که بعد از ثبت نام صورت گرفته کارشناسان وزارت کار از طرح و مکان اجرای آن بازدید کرده و در صورت تأیید، روند پرداخت تسهیلات شروع می شود.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، متقاضیان جهت دریافت تسهیلات باید به سامانه طرح ساماندهی و پشتیبانی از مشاغل خانگی به نشانی https: //smkh.mcls.gov.ir رجوع و ثبت نام کنند.

منبع:

1402/04/24
11:03:27
5.0 / 5
276
تگهای خبر: آموزش , بازار , ثبت نام , صادرات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP