تجربه ژاپن در حوزه به صفر رساندن فرونشست با اقدامات مهندسی

تجربه ژاپن در حوزه به صفر رساندن فرونشست با اقدامات مهندسی

به گزارش شاپ مدیربخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی با اشاره به تجربه ژاپن برای مهار فرونشست زمین، اظهار داشت: این در حالیست که همه کشور درگیر پدیده فرونشست است.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا دکتر علی بیت اللهی امروز در وبینار تخصصی فرونشست اصفهان، از پدیده فرونشست بعنوان "های ریسک "ترین مخاطره نام برد و اظهار نمود: این پدیده در کنار وجود جمعیت زیاد در شهرها و وجود بافت فرسوده باعث شده است که ما باید با رویکرد علمی درباب این پدیده مطالعه نماییم و نباید اجازه دهیم که رنگ و بوی سیاسی به خود بگیرد.
وی افزود: از طرف دیگر فرونشست تبدیل به یک موضوع ملی شده و نباید تنها در قالب یک استان دیده شود.
بیت اللهی، فرونشست زمین را حرکت رو به پایین زمین بصورت تدریجی و یا ناگهانی دانست که در گسترده وسیعی بر اثر عوامل طبیعی و یا غیر طبیعی رخ می دهد، اضافه کرد: علت اصلی بروز این پدیده افت سطح آب های زیر زمینی است که در سالهای اخیر استان اصفهان با آن درگیر است.
مدیر بخش زلزله مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی، با تاکید بر این که هر چه ضخامت لایه خاک بیشتر باشد، فرونشست در آن منطقه بیشتر خواهد بود، اظهار نمود: شرط فرونشست زمین علاوه بر افت آب های زیر زمینی، ریز دانه بودن خاک است؛ به این معنا که هر چه آبخوان دارای خاک ریز دانه باشد، نشست بیشتر رخ می دهد. بدین جهت در بررسی فرونشست زمین باید در دو پارامتر تراکم آبرفت و کنترل کننده نشست سطح زمین مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به رخداد فرونشست در دشت های مختلف کشور، به فرونشست جاده طاهر آباد-یزدل در کاشان اشاره نمود که دارای ۷۰ سانتی متر فرونشست است و افزود: علاوه بر آن دشت های اشتهارد، دشت مهیار، دشت و ورامین همچون دشت های بحرانی کشور از نظر فرونشست هستند.
بیت اللهی به بیان تعدادی از تجربیات کشورها برای مهار فرونشست پرداخت و اظهار داشت: نمونه آن کشور ژاپن است که در حاشیه توکیو در سال ۱۹۶۵ فرونشست ۱۲ سانتی متری گزارش شد که با اقدامات مهندسی حالا نرخ فرونشست در این منطقه به صفر رسیده است.
وی با تاکید بر این که کل ایران درگیر پدیده فرونشست است، اظهار نمود: این پدیده از سال ۱۳۵۵ گسترش یافت و تا حالا ۱۳۵ هزار متر مکعب آب زیر زمینی از دست داده ایم و در خراسان رضوی، فارس و کرمان میزان برداشت از آب های زیر زمینی به حد بحران رسیده است.
به گفته این محقق حوزه مخاطرات زمین، تهران، اصفهان، سمنان، خوزستان، یزد، مازندران، کرمان و خراسان رضوی همچون استان هایی هستند که با بیشترین میزان مخاطره فرونشست مواجهند.
منبع:

1400/11/04
22:08:29
5.0 / 5
1016
تگهای خبر: رنگ , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP