۹ ساعت كرونایی در یك اتوبوس

۹ ساعت كرونایی در یك اتوبوس

به گزارش شاپ راننده آهسته حرکت می کند و مسیر هفت ساعته را با ۳۸ مسافر و در ۹ ساعت می راند؛ ساعت هایی کرونایی که کمتر سرنشین آن به ماسک، الکل و پروتکلهای بهداشتی اعتقادی دارند.اتوبوس نسبتا قدیمی است و دو ردیف صندلی تا انتهایش قد کشیده اند. صندلی ها خشک و سفت و رویشان رنگ آجری چرکی دارد. کف هم با یک موکت سبزرنگ که گل های درشتی دارد فرش شده است.

بالای سر راننده یک تلویزیون کوچک خسته جا خوش کرده و تمام مدت مسیر هم خاموش می ماند. سمت چپ و راست تلویزیون، ال سی دی های کوچکی با چراغ روشن نوشته هایی را تکرار می کنند: «از مهماندار برای انجام کارهایتان کمک بگیرید» و «سفر خوشی را برایتان آرزو می کنیم». دمای اتوبوس و ساعت دوان دوان و به اشتباه در ال سی دی ثبت و سریع محو می شوند.

مهماندار و راننده هیچکدام لباس فرم ندارند، ماسک هم ندارند و خبری از رعایت پروتکلهای بهداشتی نیست؛ نه الکل و نه ماسک. حتی بعنوان خوش آمدگویی یک بطری آب هم دست مسافر نمی دهند! ۲۲ مسافر را روی صندلی ها جاگیر می کنند. مهم نیست مسافر چه صندلی ای خریده است و راننده بنا بر آشنایی که با مسافران دارد خودش صندلی را تعیین می کند. اگر آشنا نباشی صندلی خراب نصیبت می شود و تو می مانی و یک بدن خرد و خمیر شده تا مقصد.

نشان دادن بلیت آنلاین قبول نیست و حتما باید خسارتی به محیط زیست زد در غیر این صورت روز نمی گذرد و شب نمی گردد. مهماندار، مسافرانی را که آنلاین بلیت خریده اند را روانه ترمینال می کند که بلیت کاغذی تهیه کنند. از صادرکننده بلیت می پرسم راننده طبق پروتکلهای بهداشتی حق دارد چند مسافر سوار کند؟ بلیت را دستم می دهد و می گوید: «بستگی به اتوبوس داره اما ماشینی که شما باهاش سفر می کنی حق نداره داخل پایانه بیشتر از ۲۲ مسافر سوار کنه».

- بیرون از پایانه چی؟

- اون دیگه به ما مربوط نمیشه.

لبخندی می زند و سفر خوشی را آرزو می کند. با نشان دادن بلیت کاغذی مشکل حل می شود و باز هم اصلا مهم نیست چه صندلی ای خریده اید. باید جایی بنشینید که مهماندار یا راننده تعیین می کنند. اتوبوس با جاگیری مسافران حرکت می کند. هوای داخل گرم است و راننده هر چند دقیقه یک مرتبه کولر را خاموش می کند و مهماندار دریچه های سقف را باز می کند. برخی از صندلی ها خرابند و تا جلوی دهان مسافر پشت سری خم می شوند. اتوبوس در طول مسیر بارها و بارها توقف می کند و به تعداد مسافران اضافه می شود. دو ساعت پس از حرکت تعداد مسافران به ۳۴ نفر می رسد که با کودکانی که روی پاهای پدر و مادرهایشان نشسته اند ۳۸ نفری می شوند.

کمتر مسافری پیدا می شود که به کرونا اعتقاد داشته باشد و به جز تعداد معدودی بقیه ماسک ندارند و در طول مسیر دهانشان فعالیت می کند، یا تخمه می شکنند و خوراکی می خورند یا تلفن های همراهشان زنگ می خورد و با صدای بلند و مدت زمان طولانی صحبت می کنند.

در طول مسیر، هربار که راننده بین عوارضی یا پاسگاه پلیس راهنمایی و رانندگی توقف می کند حتی کسی برای نظارت و این که رانندگان تا چه اندازه پروتکلهای بهداشتی را رعایت کرده اند به اتوبوس سرکشی نمی کند!

۹ ساعت راه پر از دست انداز و بالا و پایین به اندازه یک شبانه روز می گذرد و سرانجام اتوبوس به مقصد می رسد و مسافران در یک چشم به هم زدن اتوبوس را با زباله هایی که از خودشان به یادگار گذاشته اند، خالی می کنند.

منبع:

1400/03/29
19:32:11
5.0 / 5
1490
تگهای خبر: بهداشت , رنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP