6 باور غلط درباره راه اندازی استارتاپ

6 باور غلط درباره راه اندازی استارتاپ

شاپ: به اعتقاد دست اندرکاران اکوسیستم نوآوری کشور 6 باور غلط در زمینه راه اندازی استارتاپ وجود دارد که در صورت رعایت آن کارآفرینان می توانند به موفقیت خود در حوزه کسب و کارهای مورد نظر خود امیدوار باشند.


به گزارش ایسنا، دنیای کارآفرینی پر از زرق و برق است و این زرق و برق اغلب موجب نادیده گرفته شدن جزئیات می شود؛ بدین جهت تعدادی از کارآفرینان مبتدی، راه اندازی استارتاپ را فرآیندی لذت بخش، آسان، انعطاف پذیر و ساده می دانند و گمان می کنند کارآفرینان دوران خوبی را سپری می کنند و البته مهم تر از همه سود هنگفتی را برای دنیای استارتاپی تصور می کنند. در صورتیکه بگفته دکتر علی اصغر سعدآبادی عضو هیات علمی و رئیس مرکز نوآوری دانشگاه شهیدبهشتی اینگونه نیست.
دکتر سعدآبادی، رئیس مرکز نوآوری دانشگاه شهید بهشتی در گفت و گو با ایسنا با تاکید بر اینکه می بایست "جنبه نهفته و تاریک" دنیای استارتاپی را بررسی نماییم، اظهار داشت: به جز افرادی که تجربه های واقعی را پشت سرگذاشته اند، هیچ کس نمی تواند درباره راه اندازی استارتاپ یا بطور کلی راه اندازی مشاغل خصوصی خصوصاً در مراحل اولیه فرد کارآفرین را راهنمایی کند.
وی با اعلان اینکه در زمینه راه اندازی استارتاپ باورهای غلطی وجود دارد، یکی از این باورهای اشتباه را "مالکیت استارتاپ یعنی هر زمان که بخواهید می توانید کار کنید" دانست و در این زمینه توضیح داد: حقیقت این است که شما مالک استارتاپ نیستید، بلکه برعکس استارتاپ مالک شما است! اگر استارتاپِ شما به صورت شبانه روزی در حال خدمت به مشتریان است، بدین سبب وقت، تلاش، نظارت و پیگیریتان را می طلبد. به زبان ساده، استارتاپتان نیازمند حضور فعالتان است. باید بدانید کار در استارتاپ به هیچ وجه مانند کار در شرکت، مؤسسه و... نیست که باید ساعات و روزهای مشخصی حضور داشته باشید.
بگفته سعدآبادی در استارتاپ تمامی معادلات روزانه و شبانه به هم می ریزد و کارآفرینان باید تمام قد در خدمت استارتاپشان باشند. بنابراین، این فرض که مدیر استارتاپ هر زمان که بخواهد می تواند کار کند، وهمی بیش نیست.
باور اشتباه دوم: راه اندازی استارتاپ یعنی به دست آوردن ثروت فراوان
در ابتدای راه اندازی استارتاپ غالباً توجه ها به ثروت کلان دیگر استارتاپ ها و بنیان گذاران آن معطوف می شود، در صورتیکه از تمامی مسیرها و سختی هایی که برای به دست آوردن ثروت کشیده اند، غفلت می شود. بعلاوه، در روند کار، از خیلی از هزینه ها، مالیات ها و... آگاهی و اطلاع کافی ندارید و در نهایت اغلب حتی مجبورید هزینه ای از جیب خود بدهید. در حقیقت، نه فقط سودی نبرده اید بلکه، خصوصاً در اوایل راه اندازی استارتاپ، غالباً با ضرر محض روبه رو خواهید شد.
باور غلط سوم: احساسی که بعنوان مشتری از آن لذت می برید، وقتی صاحب استارتاپ شوید ماندگار خواهد بود!
برخی افراد از مشتری بودن در زمینه خاصی لذت می برند، مثلاً از دنیای بازی ها بسیار لذت می برند و مشتری ثابت شرکت های بازی هستند. اما هنگامی که ناشی از لذت مشتری، تصمیم به راه اندازی استارتاپ حوزه بازی می گیرند، تعجب خواهند کرد که هدف کاملاً متفاوت می باشد. همیشه یادتان باشد نشستن پشت توپ می تواند سرگرم کننده باشد، اما ایستادن در مقابل آن بطور قطع سرگرم کننده نیست.
حقیقت این است؛ دلیل اینکه شما بعنوان مشتری استارتاپ بازی ساز از این احساس شادی آور لذت می برید این است که مالک آن تجارب شادی و خواسته های خودرا برای شما فدا کرده است. بنابراین، هنگامی که می خواهید مالک استارتاپ در حوزه بازی سازی شوید، باید خوش بختی و خواسته های خودرا به نفع مشتری خود نیز قربانی کنید و احساسات سرگرم کننده ای را که قبلاً بعنوان مشتری داشته اید، از بین ببرید.
باور غلط چهارم: داشتن استارتاپ یعنی می توانید رئیس خود باشید و دیگر از اطاعت و دستورها خبری نیست!
البته این باور از برخی جهات درست است؛ برای اینکه شما بعنوان صاحب استارتاپ، مجبور به اطاعت از دستورهای مدیر مافوق خود نیستید. اما فراموش نکنید شاید مجبور به اطاعت از اشخاصی بدتر از مدیران سنتی خود، یعنی «مشتریان»، باشید.
البته به مرور زمان متوجه خواهید شد که علاوه بر مشتریان، مدیران دیگری نیز هستند که به شما مراجعه می کنند، مثلاً خواسته های کارمندان، شرکا، سرمایه داران، صاحبان املاک، ادارات دولتی و دیگران. همه اینها مدیران جدید شما خواهند بود و نادیده گرفتن آنها بطور کامل منجر به فروپاشی استارتاپ شما خواهد شد. در حقیقت، شما باید به آنها توجه کنید و سریعاً پاسخ دهید، شاید ۱۰ برابر توجه و سرعت پاسخ شما به مدیر سنتی خود در شغل سنتی خود!
باور غلط پنجم: مالکیت شرکت یعنی می توانید حقوق خودرا هر طور که دوست دارید تعیین کنید
حقیقتی که متوجه خواهید شد، این است که پایداری و استمرار و شکست نخوردن استارتاپتان در اولویت های شما خواهد بود. نکته تأسف آور این است که در اوضاع و احوالی که شرکت شما روزهای سختی را پشت سر می گذارد، همانطور که گمان می کردید حقوق ثابتی دریافت نخواهید کرد، باید بدانید که حقوق شما پس از سایر مطالبات شغلی تامین می شود و بعد از پرداخت حقوق کارمندان، تامین کنندگان و... در نهایت درآمد شما به نوسان تصمیمات مشتری و نیروهای اقتصادی بستگی دارد که غالباً از کنترل شما خارج است!
باور غلط ششم: موفقیت استارتاپ از اولین روزها
حقیقت این است که تعداد کمی از مشاغل از روز اول سودآورند. بیشتر استارتاپ ها برای سودآوری مدتی زمان می برند که این بازه زمانی ممکنست از ۳ ماه تا ۳ سال باشد. حیرت انگیز نخواهد بود اگر بگوییم سودآوری رستوران ۳ سال طول می کشد، در صورتیکه رستوران فست فود کوچک ممکنست فقط ۳ ماه طول بکشد. در هر دو حالت، اگر صاحب مشاغل، سرمایه در گردش کافی برای تامین خسارات واردشده تا زمان رسیدن تجارت به سودآوری نداشته باشد، به سبب مشکلات نقدینگی شکست خواهد خورد.
باورهای فوق واقعی هستند و غالباً مالکان استارتاپ ها در ابتدای راه آنها را پشت سر می گذارند و کارآفرینان با در نظر گرفتن نکات فوق می توانند استارتاپ خودرا راه اندازی کنند. نه دلیلی برای ناامیدی شدید وجود دارد و نه نیازی به خوش بینی مبالغه آمیز است! شروع کنید و منتظر تجارب استارتاپی خود باشید.
منبع:

1399/11/04
14:56:16
0.0 / 5
1385
تگهای خبر: برند , دانشگاه , سرمایه , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP