گزارش شاپ؛

قانون مالیات بر خانه های خالی، ابلاغ نشده، اصلاحیه می خورد؟

قانون مالیات بر خانه های خالی، ابلاغ نشده، اصلاحیه می خورد؟

15 تن از نمایندگان مجلس طرحی ارایه داده اند که برمبنای آن نیمی از درآمد مالیات بر خانه های خالی به خزانه داری کل و نیمی دیگر به حساب شهرداری ها واریز شود.به گزارش شاپ به نقل از مهر، در صورتیکه طرح ماراتن گونه و دو فوریتی اصلاح قانون مالیات بر خانه های خالی از مرداد ماه امسال آغاز و تا اختتام آذر ماه به طول انجامید، این طرح نهایتاً با تأیید شورای نگهبان و بعد از دو بار رفت و برگشت به کمیسیون اقتصادی، صحن علنی مجلس و شورای نگهبان بعد از ۱۳۵ روز به تصویب نهایی رسیده و ۴ دی ماه از طرف رئیس جمهور به وزیر اقتصاد ابلاغ گردید.
بر اساس این مصوبه، ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم (مالیات بر خانه های خالی) با اصلاحات گسترده ای روبه رو شده است.
با این حال هنوز وزیر اقتصاد اجرای این قانون را به سازمان امور مالیاتی ابلاغ نکرده که ۱۵ تن از نمایندگان مجلس در طرحی با نوبت رسیدگی عادی که هفته گذشته از طرف هیئت رئیسه اعلام وصول شد، خواهان الحاق یک تبصره دیگر به ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم شده اند.
بر اساس این تبصره (در صورت تصویب) ۵۰ درصد از درآمد پایه مالیاتی اعمال شده به خانه های خالی به حساب خزانه داری کل کشور و ۵۰ درصد دیگر به حساب شهرداری ها واریز شود.
در این تبصره پیشنهادی آمده: ۵۰ درصد واریزی به حساب شهرداری ها برمبنای سیاست های اعلامی ستاد ملی بازآفرینی شهری، صرف احیا، بهسازی، نوسازی، مقاوم سازی و بازآفرینی مناطق شهری می شود.
گفتنی است در قانون بودجه سال جاری (۱۳۹۹) نیز موضوع مالیات بر خانه های خالی ذکر شده و این مسأله که درصدی از این درآمدها به شهرداری ها واگذار شود، به تصویب رسیده است.
همچنین در سال ۹۴ نیز شورای وقت مسکن وزارت راه و شهرسازی لایحه ای برای اصلاح قانون مالیات بر خانه های خالی به هیئت دولت فرستاد که برمبنای آن، قانون مالیات بر خانه های خالی از عهده دولت خارج شده و بطور کامل به شهرداری ها و تحت عنوان عوارض بر خانه های خالی واگذار شود که این لایحه پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی دولت یازدهم، با مخالفت کمیسیون اقتصاد مواجه و به وزارت خانه بازگشت داده شد.
خاطرنشان می شود در مصوبه جدید مجلس که با ماده ۵۴ مکرر قانون مالیات های مستقیم مصوب بهمن ۹۴ بطور کامل جایگزین شده، هیچ نوع محل مصارفی برای درآمد حاصل از اجرای این قانون پیش بینی نشده و بعنوان درآمدهای دولت، در خزانه کل کشور واریز می شود.
این در حالی است که برخی کارشناسان در هنگام بررسی اصلاحیه این قانون، در گفت و گو با خبرنگار مهر خواهان تخصیص منابع درآمدی این قانون به توسعه ساخت و ساز مسکن مصرفی شده بودند.
با این حال در قوانین سنواتی بودجه امکان هدایت درآمدهای حاصل از اجرای این قانون به بخش های مختلف توسعه مسکن شامل نوسازی، طرح اقدام ملی و … وجود دارد.
هر چند که هیئت دولت تا کنون با وجود تصویب ستاندن مالیات از خانه های خالی در قانون بودجه امسال، بخشنامه مربوطه را تدوین، تصویب و ابلاغ نکرده است.
ضمن اینکه در لایحه بودجه سال آینده نیز تنها تا سقف ۲۰۰ میلیارد تومان درآمد دولت از محل قانون مالیات بر خانه های خالی پیش بینی شده است.
وزیر راه و شهرسازی چهارشنبه هفته گذشته در حاشیه جلسه هیئت دولت از شناسایی ۱.۵ میلیون خانه خالی تا کنون و برمبنای سامانه ملی املاک و اسکان آگاهی داده بود.
با این حساب مالیاتی که از ۱.۵ میلیون خانه خالی که مقرر است در سال آینده و برمبنای لایحه بودجه فعلی دریافت شود، ۱۳۳ هزار و ۳۳۳ تومان خواهد بود!

1399/10/14
08:22:08
0.0 / 5
1740
تگهای خبر: رنگ , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP