وزیر راه:

نگران رسوب كالا در بنادر هستیم

نگران رسوب كالا در بنادر هستیم

وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: خروج كالا از بنادر اهمیت زیادی دارد چون حجم انبارها در بنادر زیاد نیست و به همین خاطر نگران هستیم رسوب به حدی شود كه دیگر قادر به جذب كالا نباشیم.به گزارش شاپ به نقل از وزارت راه و شهرسازی، محمد اسلامی در حاشیه همایش سراسری مدیران سازمان بنادر و دریانوردی که به شکل ویدئوکنفرانسی انجام گرفت درباب برنامه ریزی ها برای کاهش رسوب بار در بنادر و تسهیل گری دراین زمینه گفت: ظرفیت بنادر کشور برای تخلیه و بارگیری حدود ۲۴۰ میلیون تن است که برای این میزان بنادر ما به اندازه کافی و مجهز هستند.
وی اضافه کرد: به همین خاطر هیچ موقع در بنادر برای تخلیه و بارگیری مشکلی نداشتیم و نخواهیم داشت. در این خصوص در تخلیه کالاهای اساسی در بندر امام خمینی (ره) در حدود ۴۰ درصد راندمان در سال ۹۹ بالا رفته و با معطلی کمتر کشتی ها برای تخلیه یک رکورد به ثبت رسیده است.
اسلامی افزود: دراین زمینه آن چیزی که برای خروج بار از بنادر اتفاق می افتد از حیطه اختیار وزارت راه و شهرسازی و سازمان بنادر خارج است و مربوط به مسائل مالی و گمرکی است. صاحب کالا باید دراین زمینه مسائل خودش را برای واردات و اسنادی که به گمرک ارائه می دهد، بابت خروج بار از بندر حل و فصل کند.
این عضو کابینه دولت دوازدهم اشاره کرد: به همین خاطر در سفری که معاون اول رئیس جمهور به بندرعباس داشتند، دیدن آخرین وضعیت و شناسایی گلوگاه ها در بحث تأخیر در خروج بار از بنادر بود تا بتوان با تصمیمات مدیریتی آنرا برطرف کرد.
وی افزود: خوشبختانه این صورت گرفت و با تشکیل یک کارگروه با حضور معاونان وزرا در بندرعباس شکل گرفت، مسائل بررسی و صورتجلسه ای تنظیم شد تا تسهیل گری در تخلیه انجام گیرد.
وی اضافه کرد: در این میان برخی از کالاها مثل روغن ها که مخازن آن در بنادر است به تدریج تخلیه می شوند اما سایر کالاها هیچ دلیلی ندارد که بیش از اندازه مجاز و لازم در بنادر رسوب داشته باشند. امیدواریم با هماهنگی و تصمیماتی که اخیراً اتخاذ شد، روند رسوب کالاها کاهشی و خروج آنها از بنادر افزایش پیدا کند. اسلامی اشاره کرد: خروج کالا از بنادر اهمیت زیادی دارد چون حجم انبارها در بنادر زیاد نیست و به همین خاطر نگران هستیم رسوب به حدی شود که دیگر قادر به جذب کالا نباشیم که امیدواریم دراین زمینه تصمیمات گرفته شده عملیاتی شود.

1399/07/18
10:48:30
5.0 / 5
1439
تگهای خبر: عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴