توسعه طرح کالابرگ بوسیله فروشگاه های زنجیره ای

توسعه طرح کالابرگ بوسیله فروشگاه های زنجیره ای

شاپ: طبق گفته مسئولان وزارت کار، مقرر است طرح کالا برگ توسعه داده شود و در قدمهای بعدی این طرح بوسیله فروشگاه های زنجیره ای به کل کشور تعمیم داده می شود.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، طرح کالا برگ الکترونیکی از هفته های گذشته در استان هرمزگان به اجرا درآمد و مدتی بعد در سه استان مرکزی، قزوین و گیلان نیز به شکل آزمایشی اجرا شد. مردم در این استانها می توانند با مراجعه به فروشگاه های موجود ۱۰ قلم کالای اساسی پیش بینی شده در این طرح به ارزش ۵۳۰ هزار تومان را که شامل ماست، شیر، پنیر، قند و شکر، ماکارونی، روغن مایع، برنج، مرغ و تخم مرغ است خریداری کنند.

به گفته مجری پروژه کالابرگ الکترونیکی، ثبت نام و فعال سازی تمام فروشگاه ها در این سه استان شروع شده و اعتبار افراد برای آنکه امکان خرید پیدا کنند، شارژ می شود.

بر اساس اعلام رئیس اتاق اصناف استان مرکزی تا حالا ۱۵۱۱ واحد صنفی این استان در جهت اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی با هدف ثبات قیمت کالاهای اساسی ثبت نام کردند. در حالیکه سهم استان مرکزی برای ثبت نام اصناف در اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی ۱۳۰۴ واحد بوده و فراتر از سهمیه استقبال شده است.

به گفته وی اکنون ۲۰۰ واحد صنفی و فروشگاه در استان مرکزی به بارکد اجرای طرح مجهز شده و یارانه بگیران می توانند برای خرید مراجعه کنند.

همچنین در استان قزوین برای ۳۰۰ فروشگاه زیرساخت فراهم گشته است و عمده فروشی ها، خواربارفروشی ها، سوپرمارکت ها، فروشگاه های مواد غذایی، محصولات لبنی و مواد غذایی متفرقه در سامانه ثبت نام کرده اند و اتصال آنان به شبکه ملی اعتبار به وجود آمده است.

به گفته مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین، شبکه ملی اعتبار یک روش جدید است و این شبکه متصل به شبکه بانکی است و برمبنای کد ملی افراد، اعتبار کارت آنها شارژ می شود و شهروندان می توانند با هر کارت بانکی که به نام سرپرست خانوار است؛ خرید کنند و نیاز نیست حتما کارت یارانه به همراه داشته باشند.

آنطور که وی گفته بعد از اجرای این طرح شهروندان می توانند با مراجعه به سامانه shoma.sfara.ir اپلیکیشن شما را نصب کنند تا با فروشگاه هایی طرف قرارداد با طرح کالابرگ الکترونیکی هستند؛ آشنا گردند.

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان قزوین با اشاره به اینکه مردم در استان قزوین می توانند از هر کدام از ۱۰ قلم کالای پیش بینی شده به میزان دلخواه خریداری کنند، اظهار داشت: در این طرح محدودیتی برای میزان یا نوع برند اقلام وجود ندارد.

در استان گیلان نیز برمبنای آخرین اخبار ۱۷۰۰ فروشگاه شناسایی و به سامانه شما (شبکه ملی اعتبار) مجهز شده اند. بنا بر اعلام استاندار گیلان، طرح کالابرگ الکترونیکی از هفته اول اسفندماه در این استان اجرائی می شود و شناسایی و ثبت فروشگاه ها که از دهم بهمن ماه شروع شده همچنان ادامه دارد.

به گفته اسدالله عباسی، اجرای طرح کالابرگ الکترونیکی از سیاست های دولت سیزدهم برای رفاه اجتماعی مردم است و گیلان به عنوان یکی از استانهای مجری این طرح انتخاب شده است.

وی می گوید: با عنایت به سنوات گذشته و افزایش قیمت ها، یارانه تعیین شده به مرور زمان ارزش نسبی خودرا از دست می داد پس دولت مردمی و انقلابی برای حفظ قدرت و پشتیبانی از مردم در بخش مربوط به خرید، طرح کالا برگ الکترونیکی را اجرا می کند.استاندار گیلان با اشاره به اینکه اعتبار کالابرگ یک ماه زودتر با کد ملی سرپرست خانوار شارژ می شود، می گوید: در این طرح اصل بر استفاده مردم از کالاهای مورد نیاز و لازم است و اگر سرپرست خانوار نخواهد از اعتبار فوق در زمان مقرر استفاده نماید، مبلغ یارانه به حساب سرپرست خانوار واریز می شود و می تواند این مبلغ را نقدی دریافت کند.

در روزهای اخیر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از توسعه طرح کالابرگ الکترونیکی آگاهی داد و اظهار داشت: بنا داریم که این طرح را در قدمهای بعدی بوسیله فروشگاه های زنجیره ای به کل کشور تعمیم بدهیم.

وی با حضور در ایسنا اظهار داشت که تکلیفی که قانونگذار در تبصره ۱۴ بودجه سال ۱۴۰۱ برای دولت تعیین کرد، حاکی از آن بود که دولت ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی را حذف کند و مابه التفاوتش را به شکل کالابرگ و یا روش های دیگر بپردازد.

مرتضوی با اشاره به اینکه ما این کار را انجام دادیم و طرح توزیع کالابرگ را در گام نخست در چند شهرستان آزمایش کردیم و پاسخ مناسب گرفتیم اضافه کرد: بعد از آن بود که طرح مذکور بصورت نمونه در استان هرمزگان عملیاتی شد. حالا ضریب نفوذ بسیار بالاست و حدود ۱۳۰۰ تا ۱۴۰۰ فروشگاه به سامانه شبکه ملی «اعتبار» متصل هستند.

وزیر رفاه به برخی گزارش ها که ناشی از عدم اقبال عمومی از طرح بود نیز اشاره نمود و اظهار داشت: گزارش های دریافتی از آن حکایت می کند که با اقبال عمومی چندانی مواجه نشده ایم، ضمن آنکه اطلاع رسانی مناسب هم انجام شده است. با این وجود بنا داریم که طرح کالابرگ را توسعه بدهیم و بر این اساس توزیع کالابرگ الکترونیک در سه استان گیلان، قزوین و مرکزی ادامه خواهد یافت.

آنطور که وی گفته در معاونت رفاه و شرکت مربوطه، با فروشگاه های زنجیره ای هماهنگی به عمل آمده تا در قدمهای بعدی طرح بوسیله فروشگاه های زنجیره ای به کل کشور تعمیم یابد. این شبکه آماده است و دریافت کالا یا یارانه نقدی اختیاری است. امیدواریم که این طرح با اقبال بیشتری مواجه شود و فرهنگ آن نیز نهادینه شود تا بتوان آنرا ترویج داد.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، هم اکنون مردم در چهار استان هرمزگان، گیلان، قزوین و مرکزی می توانند با مراجعه به فروشگاه های مجاز و متصل به شبکه شما (شبکه ملی اعتبار) نسبت به استفاده از این اعتبار در خرید اقلام اساسی استفاده نمایند. لازم به ذکر است که این طرح برای فروشندگان اختیاری است و فروشندگان صنف خواربار، لبنیات، پروتئین، فروشگاه های زنجیره ای و تعاونی های مصرف می توانند با مراجعه به نرم افزارهای بازار و مایکت یا بوسیله درگاه الکترونیکی shoma.sfara.ir نسبت به نصب برنامه کاربردی «شما» و ثبت نام از قسمت پنل فروشنده به این سامانه متصل شوند. تسویه حساب و واریز مبالغ خریدهای اعتباری مشابه تسویه با فروشندگان بوسیله کارتخوان است و بگفته مجری پروژه کالابرگ الکترونیکی، اتصال به این طرح کاملا رایگان بوده نیازی به پرداخت هیچگونه هزینه ای توسط فروشندگان نیست. پول خرید کالا نیز ۴۸ ساعته به حساب فروشنده یا مغازه دار واریز می شود.

منبع:

1401/12/01
12:19:31
5.0 / 5
549
تگهای خبر: ارز , بازار , برنامه , برند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP