معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

تصویب طرح جامع شهرک نیشتمان در سنندج

تصویب طرح جامع شهرک نیشتمان در سنندج

به گزارش شاپ معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: شورای عالی شهرسازی و معماری ایران در جلسه امروز طرح جامع شهرک نیشتمان در شهرستان سنندج را تصویب کرد.


حبیب الله طاهرخانی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: در جلسه شورای عالی معماری و شهرسازی که امروز ۱۸ مرداد ماه ۱۴۰۰ به ریاست مهندس محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی برگزار شد، طرح جامع شهرک نیشتمان در شهرستان سنندج به تصویب رسید.
وی اضافه کرد: شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید در قالب دستورالعمل ترویج شهرک سازی مصوب ۱۳۹۹، با هماهنگی معاونت شهرسازی و معماری و دبیرخانه شورای عالی شهرسازی و معماری ایران بمنظور ایفای نقش موثر در امتداد سیاست های تامین مسکن کشور به ویژه اجرای طرح اقدام ملی مسکن، انجام مطالعات مکانیابی و طراحی شهرک در اقصی نقاط کشور به ویژه در مناطق کلانشهری و مراکز استانها را در قالب طرح جامع شهرک در دستور کار قرار داد. اکنون ۴۰ شهرک در سراسر کشور در مراحل مختلف مکانیابی و تصویب مراجع استانی یا در دستور کار شورای عالی شهرسازی و معماری ایران قرار دارند.
طاهرخانی اشاره کرد: طرح جامع شهرک نیشتمان یکی از این موارد است که با هماهنگی استانداری و اداره کل راه و شهرسازی کردستان و بوسیله معاونت پژوهشی دانشگاه کردستان در محدوده شهرستان سنندج تهیه شد.
مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید اظهار داشت: در قالب این مطالعات، ابتدا ضرورت های راه اندازی شهرک در شهرستان های استان کردستان مورد بررسی قرار گرفته و شهرستان های نیازمند شناسایی و اولویت بندی شدند. در اولین گام، مطالعات مکانیابی شهرک در شهرستان سنندج انجام و با توجه به تحولات اقتصادی و اجتماعی و مهاجر پذیری شدید مرکز استان، تقاضای بالای مسکن و عدم توان پاسخگوئی شهر سنندج به نیازهای مسکن به لحاظ محدودیت های چشم گیر رشد و گسترش کالبدی آن، همین طور در همگرایی با نقش های منطقه ای و فرهنگی این شهر، شهرک نیشتمان در محدوده ای به مساحت ۴۰۳ هکتار در شمال سنندج و ظرفیت جمعیت پذیری ۲۸ هزار نفر جانمایی شد.
وی اشاره کرد: نقش غالب این شهرک مسکونی خواهد بود، لیکن علاوه بر تامین نیازهای سکونت تمامی گروه های اجتماعی و اقتصادی، در همکاری مکمل با سنندج بعنوان شهر خلاق، نقش های مکملی در زمینه های مختلف را ایفا خواهد نمود. در طراحی این شهرک، الگوهای نوین با رویکرد توسعه پایدار و همسازی با فرهنگ و اقلیم محلی، مدنظر قرار گرفته است.

به گفته طاهرخانی، شرکت مادر تخصصی عمران شهرهای جدید، برمبنای وظایف قانونی، تجارب طولانی در راه اندازی شهرهای جدید و توان فنی و سرمایه گذاری بالا، با بهره بردن از اندیشه و ایده های جوامع علمی و حرفه ای و ظرفیت سرمایه گذاری بخش غیر دولتی، طراحی و اجرای کامل شهرک نیشتمان را وجهه همت خویش قرار خواهد داد تا الگوی مطلوبی از شهرسازی یکپارچه را در نظام توسعه شهری کشور عرضه نماید.
منبع:

1400/05/19
00:14:10
5.0 / 5
1315
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP