یك كارشناس در گفت وگو با شاپ تاكید كرد

عیدی كارگری حق بازنشستگان تأمین اجتماعی است

عیدی كارگری حق بازنشستگان تأمین اجتماعی است

یک کارشناس حوزه کار محاسبه عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی همچون کارگران را حق قانونی آنها دانست و اظهار داشت: بازنشستگان تأمین اجتماعی مشمول قانون کار هستند و سالها تحت عنوان کارگر در این مملکت مشغول کار بوده و تابع مصوبات شورایعالی کار هستند بنابر این غیرمنطقی نیست که پس از بازنشستگی عیدی آنها کارگری محاسبه شود.حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با ایسنا، درباره طرح پیشنهادی همسان سازی عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی با کارگران ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: تاکید ما این است که بحث عیدی کارمندان و بازنشستگان تأمین اجتماعی به این علت که با شرایط اقتصادی کشور و افزایش هزینه ها همخوانی ندارد باید مورد بازبینی قرار بگیرد. انتظار داشتیم در انتهای سال مبلغ عیدی با عنایت به تغییر خیلی از قیمتها و مولفه ها چند برابر افزایش یابد ولی جای تعجب است که عیدی سال جاری کارمندان و بازنشستگان تأمین اجتماعی یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان اعلام گردید.

مبلغ عیدی باید کفاف هزینه های سربار آخر سال را بدهد

وی افزود: اگر تاکید و اصرار می نماییم مبالغی که تحت عنوان عیدی و پاداش در آخر سال پرداخت می شود، افزایش یابد به این علت است که بازنشستگان دریافتی و مستمری کمتری می گیرند و مشکلات زندگی آنها شامل هزینه های خوراک، درمان و اجاره بها به مراتب بیشتر از مستمری و حقوقی است که دریافت می کنند بنابراین برای جبران بخشی از هزینه های آخر سال و هزینه های سربار و تشریفات و دید و بازدیدها که به صورت سنتی در خانوارهای ایرانی وجود دارد، معتقدیم که مبلغ عیدی باید بگونه ای باشد که کفاف بخشی از هزینه های آخر سال را بدهد.

این کارشناس حوزه کار افزود: در شرایطی که مستمری بگیران تأمین اجتماعی متناسب با قانون کار حقوق می گیرند و افزایش حقوق آنها بر اساس ماده ۴۱ قانون کار و به تبعیت از مصوبات شورایعالی کار صورت می گیرد چرا نباید عیدی آنها متناسب با عیدی کارگران پرداخت شود؟ بازنشستگان سالها تحت شمول قانون کار در این کشور کار کرده اند و بر اساس قانون کار حقوق و مستمری گرفته و بازنشسته شده اند بنابر این حق قانونی آنها است که عیدی کارگری بگیرند.

حاج اسماعیلی درباره اقدام مجلس در مورد طرح پیشنهادی همسان سازی عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی هم اظهار داشت: مجلس باید قوانین متناقض و موازی در حوزه تأمین اجتماعی که در این خصوص وجود دارد، مورد بازبینی قرار بدهد و شفاف و یکپارچه کند. تحلیل ها و تفسیرها و برداشتهای مختلف از قانون باید رفع گردد و یک برداشت واحد از قانون برای اجرا در مورد عیدی بازنشستگان و مستمری بگیران ایجاد شود.

پرداخت پول مربی فوتبال باید با اجازه صاحبان صندوق باشد

وی خاطرنشان کرد: نمی توانیم از یک طرف سازمان تأمین اجتماعی را یک نهاد غیردولتی تلقی نماییم که سرمایه اش متعلق به کارفرمایان و کارگران است ولی از آن طرف برخی مداخلات دولتی در عرضه خدمات آن تصمیم گیری کنند. تأمین اجتماعی یک نهاد غیر دولتی است و صاحبان اصلی آن کارگران و کارفرمایانی هستند که به این سازمان حق بیمه می پردازند؛ پس باید در سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های سازمان نقش ملموسی داشته باشند مثل مواقعی که گرفتار مضیقه های مالی می شویم یا پول مربی فوتبال را از منابع صندوق پرداخت می نماییم باید با مجوز صاحبان اصلی صندوق باشد.

حاج اسماعیلی در انتها اظهار داشت: معتقدم بحث همسان سازی عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی یک بحث فنی است که با کمک دولت و مجلس قابل برطرف شدن است و مجلس باید قوانین موجود در مورد عیدی بازنشستگان تأمین اجتماعی را یکپارچه کند و جلوی موازی کاری ها و برداشتهای مختلف از قانون را بگیرد.
1399/11/25
14:51:45
0.0 / 5
1644
تگهای خبر: خدمات , درمان , سرمایه , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP