حجم بازار مسكن نصف شد

حجم بازار مسكن نصف شد

به گزارش شاپ خرداد ماه به دنبال رشد بیش از اندازه قیمت های پیشنهادی در بازار مسكن، معاملات در تهران ۳۶ درصد و در كل كشور ۳۰ درصد نسبت به اردیبهشت افت كرد. همینطور تعداد مبایعه نامه ها در پایتخت به كمتر از نصف زمان مشابه سال قبل رسید.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، رشد لجام گسیخته نرخ های پیشنهادی از جانب طرف عرضه، بازار مسکن را قبل از انتظار وارد عرصه رکود کرد. با عنایت به تعلیق دو ماهه معاملات ناشی از شیوع کرونا انتظار می رفت بازار دو ماه دیرتر از سال قبل یعنی از تیرماه کساد شود اما هم زمانی چند عامل همچون افزایش نرخ ارز، رشد تورم، افزایش بی ضابطه قیمت های پیشنهادی و انتظار طرف تقاضا برای کاهش قیمت شرایط را برای افت ۵۷ درصدی سالیانه معاملات در پایتخت و کاهش ۲۴ درصدی در کل کشور فراهم نمود.

افت ۵۷ درصدی معاملات در تهران
آنطور که اتحادیه صنف مشاوران املاک گزارش داده در خرداد ماه ۱۳۹۹ در شهر تهران ۷ هزار و ۹۵۰ قرارداد خرید و فروش ملک به امضا رسیده که نسبت به ماه قبل ۳۶ درصد و نسبت به زمان مشابه سال قبل ۵۷ درصد کاهش یافته است.
در کل کشور هم در خرداد ماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۴۹ هزار و ۹۳۹ مبایعه نامه به امضا رسیده که ۳۰ درصد کمتر از اردیبهشت سال جاری و ۲۴ درصد کمتر از خرداد سال گذشته بوده است.

بازار اجاره گرم شد
در سوی مقابل، ۱۵ هزار و ۲۳۹ قرارداد اجاره طی خرداد ماه ۱۳۹۹ در شهر تهران به امضا رسیده که نسبت به خرداد سال گذشته یک درصد کاهش یافته و نسبت به اردیبهشت سال جاری ۲۵ درصد افزوده شده است.
در کل کشور هم طی خرداد ماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۵۸ هزار و ۲۷۴ اجاره نامه منعقد شده که نسبت به ماه مشابه سال قبل شش درصد کمتر بوده اما نسبت به ماه گذشته ۲۹ درصد افزایش نشان داده است. به نظر می آید عدم توان خرید از جانب متقاضیان مصرفی، این گروه را به سمت بازار اجاره سوق داده است.
کاهش قابل توجه حجم معاملات بازار مسکن طی خرداد ماه ۱۳۹۹ در حالی رقم خورده که بر مبنای آمار اتحادیه املاک در ماه های فروردین و اردیبهشت هم در شهر تهران معاملات نسبت به سال قبل به ترتیب ۶۸ درصد و ۱۸ درصد افت کرده بود. در کل کشور هم شاهد کاهش ۵۰ درصدی​ و هشت درصدی سالیانه معاملات به ترتیب در ماه های فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۹ بودیم.
به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، میانگین قیمت مسکن شهر تهران در اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ به ۱۶ میلیون و ۹۷۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید که نسبت به ماه قبل ۱۱ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۳۳.۹ درصد رشد نشان داد. تعداد معاملات هم ۱۱ هزار و ۳۱۰ فقره بود که نسبت به فروردین سال جاری ۸۰۹ درصد افزایش و نسبت به اردیبهشت سال گذشته ۶.۷ درصد کاهش پیدا کرد. هنوز گزارشهای بانک مرکزی و وزارت راه و شهرسازی از خرداد ماه ۱۳۹۹ عرضه نشده است.1399/04/04
11:57:18
5.0 / 5
2064
تگهای خبر: ارز , بازار , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
شاپ SHAAP