افزایش آمار معرفی كارگران بیكار شده به سازمان فنی و حرفه ای

افزایش آمار معرفی كارگران بیكار شده به سازمان فنی و حرفه ای

شاپ: از سال 1393 آمار معرفی كارگران بیكار شده به سازمان آموزش فنی و حرفه ای افزایش یافته و از 24374 نفر در سال 1393 به 29106 نفر در سال 98 رسیده است.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، بیمه بیکاری یک حمایت اجتماعی است و سازمان تامین اجتماعی بوسیله دریافت حق بیمه مقرر به بیمه شدگان مشمول قانون کار و تامین اجتماعی که طبق مقررات قانون بیمه بیکاری بدون میل و اراده از کار بیکار شده باشند، مقرری بیمه بیکاری پرداخت می کند.

بررسی بیمه بیکاری و افراد بهره مند از این مزیت، یکی از مواردی است که می تواند در تحلیل بازار کار کشورها مفید واقع شود. هم اکنون رویکرد جهانی در این خصوص کاهش تعداد مقرری بگیران با تاکید بر حفظ اشتغال است، چونکه افزایش این امر می تواند بیان کننده مشکلات اقتصادی کارگاه ها و تعطیلی آنها باشد.

آخرین آمارهای انتشار یافته از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نشان میدهد که سال قبل ۲۲ هزار و ۸۵۳ نفر از مقرری بگیران بیمه بیکاری مشغول به کار شدند.

بررسی آمار معرفی کارگران بیکار شده به سازمان آموزش فنی و حرفه ای طی شش سال قبل (۱۳۹۸-۱۳۹۳) حاکی از آنست که این میزان افزایش یافته است؛ به شکلی که در سال ۱۳۹۳ تعداد کارگران معرفی شده به سازمان آموزش فنی و حرفه ای ۲۴ هزار و ۳۷۴ نفر بوده که به ۲۹ هزار و ۹۰۶ نفر در سال ۱۳۹۴ نفر رسیده است.

مقایسه آمار معرفی کارگران بیکار شده به فنی و حرفه ای طی سال ۱۳۹۴ تا ۱۳۹۵ نیز نشان میدهد که این میزان افزایش یافته و از ۲۹ هزار و ۹۰۶ نفر در سال ۱۳۹۴ به ۳۱ هزار و ۱۶۰ نفر در سال ۱۳۹۶ رسیده اما در فاصله سال های ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷ روند کاهشی پیدا کرده است.در حالی که آمار معرفی کارگران بیکار شده به سازمان آموزش فنی و حرفه ای در سال ۱۳۹۵ به ۳۱۱۶۰ نفر افزایش یافته این رقم سال قبل ۲۹۱۰۶ نفر بوده است.

بر اساس اعلام مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در سال ۱۳۹۷ برای ۱۸ هزار و ۱۱۲ نفر مقرری بگیر بیمه بیکاری فرصت اشتغال جدید فراهم شده که این میزان در سال قبل به بیش از ۲۲ هزار و ۸۵۰ اشتغال جدید افزایش یافته است.

پیگیری اشتغال مجدد مقرری بگیران بیمه بیکاری در اولویت وظایف قانونی متولیان اجرای قانون بیمه بیکاری است و سازمان آموزش فنی و حرفه ای مکلف شده زمینه آموزش مهارتهای مورد نیاز بازار کار و بازآموزی مهارت کارگران تحت پوشش بیمه بیکاری را بوسیله آموزش در جوار کارخانه ها یا مراکز این سازمان فراهم آورد.

کارگران بیکار شده از روزی که مشمول دریافت مقرری بیمه بیکاری می شوند برای یادگیری مهارت به سازمان آموزش فنی و حرفه ای معرفی می گردند و دوره های بازآموزی و ارتقای مهارت آموزی را بطور رایگان در سازمان فنی و حرفه ای طی می کنند.

به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، کارگرانی که از مقرری بیمه بیکاری استفاده می نمایند، سازمان آموزش فنی و حرفه ای مکلف است آموزشهای مهارتی مورد نیاز بازار کار را به آنها عرضه نماید و در صورتیکه اشتغال مجدد داشته باشند مقرری بیمه بیکاری آنها قطع می شود.

منبع:

1399/03/31
15:21:44
5.0 / 5
2388
تگهای خبر: آموزش , بازار , مهارت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
شاپ SHAAP