متقاضیان پردیس بخوانند

چه كسانی باید آورده مسكن مهر را تكمیل كنند؟

چه كسانی باید آورده مسكن مهر را تكمیل كنند؟

شاپ: افزایش قیمت مسکن مهر پردیس که در حقیقت رشد هزینه های ساخت و به روزرسانی قیمت عرصه شمرده می شود موضوع جدیدی نیست اما هر از گاهی در فضای مجازی به شکل گسترده منتشر می شود؛ مدیرعامل عمران پردیس می گوید سرنخ این هیاهو به دریافت بخش کمی از هزینه ساخت از دلالان مربوط می شود.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، افزایش قیمت مسکن مهر شهر جدید پردیس که عموما متقاضیان غیرواقعی را شامل می شود یک دفعه دیگر در فضای مجازی خبرساز شد. البته موضوع جدیدی وجود ندارد اما واقعیت این است که از یکم خردادماه سال جاری مقرر شد قسمتی از هزینه های ساخت از متقاضیان دوم و بیشتر دریافت شود.
متقاضیان دوم و بیشتر باید ۱۶ تا ۳۱ میلیون تومان از هزینه ساخت را بپردازند
دریافت ۲۰ تا ۲۵ درصد از هزینه های ساخت، اجباری شدن خرید عرصه که از اواخر سال ۱۳۹۸ اجرائی شده، دریافت هزینه های نگهداری و دریافت سود دوران مشارکت از طرف بانک همچون مواردی است که صدای قسمتی از متقاضیان را درآورده و البته مدیرعامل شرکت عمران پردیس می گوید دریافت قسمتی از هزینه ساخت و الزامی شدن خرید عرصه مشمول سرمایه گذاران و دلالان است.
سید مهدی هدایت بیان می کند: خریداران دوم و بیشتر باید قسمتی از هزینه تکمیل واحدها که حدود ۱۶ تا ۳۱ میلیون تومان برمبنای فاز هر واحد شهر جدید پردیس است را پرداخت کنند. در حقیقت هدف این است که دلالان، بخش کمی از هزینه تکمیل واحدها را بپردازند.
وی ادامه داد: باتوجه به افزایش چندین برابری قیمت ها در بخش تولید مسکن و در جهت تکمیل و تحویل سریعتر واحدهای مسکن مهر، همین طور باتوجه به پیشرفت مناسب پروژه های مسکن مهر پردیس که عموماً در مراحل تکمیل نصبیات است و پیرو مصوبات قانونی ستاندن شده مقرر شد، بخش عمده ای از هزینه های انجام شده برای تکمیل پروژه های مسکن مهر توسط دولت و بخش کمی از آن توسط خریداران (کلیه خریداران به جز نفرات اول) بعنوان آورده تکمیلی پرداخت گردد.
چه کسانی از خرید عرصه معافند؟
هدایت، متقاضیان اولیه، افراد تحت پوشش کمیته امداد، بهزیستی، خانواده های شهدا و جانبازان را از پرداخت مبلغ افزایش هزینه ساخت، معاف دانست و اظهار داشت: اولا متقاضیان اولیه و اصلی، الزامی به خرید عرصه ندارند. افراد تحت پوشش نهادهای حمایتی، خانواده شهدا و جانبازان هم حتی اگر متقاضیان دوم، سوم و بیشتر باشند الزامی به خرید عرصه ندارند و مشمول پرداخت قسمتی از هزینه ساخت نخواهند شد. همین طور در بعضی موارد، افرادی که استطاعت مالی ندارند، حتی اگر تحت پوشش نهادهای حمایتی و جزو متقاضیان اولیه نباشند از پرداخت قیمت عرصه و پرداخت افزایش هزینه ساخت معاف می گردند. تشخیص عدم استطاعت این خانوارها بر عهده کمیته ای است که این موارد را بررسی می کند.
بعضی واحدها تا دو سال خالی می ماند
درباب هزینه نگهداری هم مدیرعامل شرکت عمران پردیس اظهار نمود: واحدهایی که آماده می شود گاهی تا دو سال خالی می ماند. بررسیهای ما نشان میدهد عمده این واحدها توسط دلالان خریداری شده و بنا به هر علت همچون انتظار برای افزایش قیمتها از فروش آن خودداری می کنند. هزینه نگهداری این واحدها بر عهده پیمانکاران است که طبیعتا آنرا از مالک دریافت می کنند.
طی سه سال قبل قیمت مسکن مهر پردیس از حدود ۸۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان به حدود ۶۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان رسیده و متقاضیان غیراصلی که عموما دلال و سرمایه گذار هستند سودهای خوبی به جیب زده اند. هدایت در این زمینه می گوید: سرنخ خبرسازی هایی که گاهی در فضای مجازی منتشر می شود به دلالان می رسد.
وی اشاره کرد: طبق قانون مسکن مهر، هزینه ساخت با متقاضی است و از ابتدا هم در قرارداد قید شده که قیمتهای کنونی علی الحساب است. بعضی واسطه ها عمدا یا سهوا افزایش قیمت ساخت را افزایش هزینه نقل و انتقال عنوان می کنند که اینطور نیست. هزینه نقل و انتقال حدود یک میلیون تومان است.
مدیرعامل عمران پردیس در پاسخ به این پرسش که علت افزایش قیمت عرصه از حدود ۵ میلیون به ۳۰ میلیون تومان چیست، اظهار نمود: قیمت عرصه هر شش ماه یک دفعه از طرف کارشناسان رسمی دادگستری به روز رسانی می شود و شرکت عمران دخل و تصرفی در این خصوص ندارد.
مجلس، فروش عرصه را ملغی نکرده است
در ایام گذشته اخباری شنیده شد در خصوص اینکه طبق اعلام مجلس شورای اسلامی، دولت اجازه فروش عرصه مسکن مهر را ندارد. صدیف بدری ـ عضو کمیسیون عمران مجلس ـ با تکذیب این خبر اظهار داشت: فروش عرصه مسکن مهر کماکان مجاز است و مشکلی در این خصوص وجود ندارد. البته در این خصوص الزامی نیست و متقاضیان می توانند با همان شرایط اجاره ۹۹ ساله ادامه دهند.
او اضافه کرد: منابع حاصل از فروش عرصه و اعطای سند به مالکان می تواند به تکمیل زیرساخت و خدمات سایتهای مسکن مهر منجر شود که نفع آن به ساکنان این مناطق می رسد.
بدین سبب گزارش، در سال ۱۳۹۱ عملیات راه اندازی ۸۱ هزار واحد مسکن مهر در شهر جدید پردیس واقع در ۱۷ کیلومتری شرق تهران شروع شد که به ۸۳ هزار واحد افزایش پیدا کرد. طبق آخرین آمار تا کنون ۶۰ هزار واحد تحویل شده و مقرر است در اسفندماه ۱۳۹۹ نیز ۱۰ هزار واحد دیگر تحویل شود. مهدی هدایت مدیرعامل شرکت عمران پردیس گفته که سایر واحدها در اوایل سال آینده و پیش از اتمام دولت تکمیل می شود. شهر جدید پردیس دارای ۱۲ فاز است که فاز ۱۲ آن بتازگی کلنگ زنی شده است. فازهای یک تا چهار در شهر اصلی، فاز پنج، چهار کیلومتر، فاز هشت، هشت کیلومتر، فاز ۹ پنج کیلومتر، فاز ۱۱ شش کیلومتر از شهر اصلی فاصله دارند. پارک فناوری پردیس در فاز شش، ناحیه صنعتی خرمدشت در فاز هفت و فاز ۱۰ این شهر در منتهی الیه شمالی فاز چهار قرار گرفته اند. فاز ۱۲ نیز در پنج کیلومتری شمال شرقی پردیس واقع شده است.
منبع:

1399/10/12
14:26:56
0.0 / 5
1571
تگهای خبر: تولید , خدمات , سرمایه , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP