چگونه با خرید صندلی اداری مناسب از كمردرد جلوگیری كنیم؟

چگونه با خرید صندلی اداری مناسب از كمردرد جلوگیری كنیم؟

به گزارش شاپ اگر شغل شما هم بگونه ای است که باید به مدت طولانی روی صندلی و پشت میز کار خود بنشینید، خطر بروز عارضه های جبران ناپذیری همچون کمردرد شما را تهدید می کند.به گزارش شاپ به نقل از مهر، صندلی اداری که عموم مردم از آن با عنوان صندلی کامپیوتر یاد می کنند، نقش مهمی در سلامت جسمانی افراد دارد. اقشار متنوعی همچون کارمندان، پزشکان، مهندسان و… روزانه ساعات زیادی از انواع صندلی اداری استفاده می نمایند. اگر شغل شما هم بگونه ای است که باید به مدت طولانی روی صندلی و پشت میز کار خود بنشینید، خطر بروز عارضه های جبران ناپذیری همچون کمردرد شما را تهدید می کند. بنابراین، سفارش می نماییم برای پیشگیری از عوارض نشستن نادرست، نکاتی را که در ادامه مطرح می نماییم جدی بگیرید. صندلی اداری مناسب چیست؟
صندلی اداری مناسب به محصولی گفته می شود که اولاً با کار شما و ثانیاً با فیزیک شما سازگاری داشته باشد. تناسب صندلی با کار یعنی اینکه مثلاً از صندلی اپن یا آزمایشگاهی در محیط اداری به عنوان صندلی کارمندی استفاده نشود. هر یک از انواع صندلی اداری شامل صندلی کارشناسی، صندلی کارمندی، صندلی مدیریت، صندلی کارگاهی، صندلی کنفرانس و… کاربرد خاص خویش را دارند و باید در محیط متناسب مورد استفاده قرار بگیرند. در غیر اینصورت، نه تنها عمر محصول کاسته می شود و خیلی زود مجبور به تعمیر صندلی خواهید شد، بلکه مشکلات جسمی نظیر کمردرد هم در کمین شما خواهند بود. مطالعه ی انواع راهنمای خرید صندلی اداری پیش از مبادرت به خرید می تواند تا حد زیادی شما را در انتخاب صندلی اداری مناسب کمک نماید.
نکته ی دیگر، تناسب صندلی با فیزیک کاربر است. اگر صندلی ابعاد ثابتی داشته باشد، طبیعی است که احتمال مناسب بودن آن بسیار پایین است. چونکه هر فردی دارای فیزیک مخصوص به خود است و یک صندلی با ابعاد ثابت نمی تواند همزمان برای افراد بلندقد، کوتاه قد، لاغراندام و سنگین وزن مناسب باشد. در صورت عدم تناسب صندلی با فیزیک فرد، خستگی زودرس هنگام نشستن طولانی و به دنبال آن عوارضی همچون کمردرد بروز پیدا می کنند.
صندلی اداری ارگونومیک شرط لازم برای پیشگیری از کمردرد
هنگام خرید صندلی اداری بهتر است علاوه بر تناسب صندلی با محیط کار، به ارگونومیک بودن محصول هم دقت شود. در ایران تعداد کمی از شرکت ها مانند شرکت راینو اصول ارگونومی را در طراحی و تولید مبلمان اداری رعایت می کنند. صندلی های ارگونومیک امکان تنظیم ارتفاع را در اختیار کاربر می گذارند. این یعنی افراد با قدهای متفاوت مشکلی در استفاده از این صندلی ها نخواهند داشت. امکان تنظیم ارتفاع دسته ی صندلی و همینطور امکان تنظیم زاویه ی تکیه گاه از دیگر امکانات صندلی های ارگونومیک هستند. به لطف رعایت اصول ارگونومی، کاربر با هر جثه و فیزیکی امکان استفاده ی راحت از صندلی را خواهد داشت.
نکته ای که باید به آن دقت کنید این است که خرید صندلی اداری ارگونومیک شرط لازم برای پیشگیری از کمردرد است؛ اما شرط کافی نیست. بلکه بعنوان کاربر باید نکاتی را به منظور نشستن صحیح رعایت کنید.
نشستن صحیح روی صندلی کامپیوتر
صندلی کامپیوتر یا صندلی کارمندی یکی از رایج ترین انواع صندلی اداری به حساب می آید. کاربران این دسته از صندلی ها چه در محیط کار چه در منزل معمولاً ساعات زیادی را صرف نشستن می کنند. بنابراین، لازم است با تمرین اصول صحیح نشستن، احتمال بروز امراضی مانند کمردرد را به حداقل برسانیم.
زاویه ۹۰ درجه را فراموش نکنید!

با این که در طراحی صندلی هایی مانند صندلی کارمندی راینو اصول ارگونومیک به خوبی رعایت شده است؛ اما این مورد به تنهایی کافی نبوده و تنها با رعایت اصول نشستن صحیح است که می توانید از عوارض نشستن های طولانی جلوگیری کنید. قرار دادن زانوها، آرنج، مچ پا و کمر در زاویه ی ۹۰ درجه از مهم ترین اصول صحیح نشستن است.
هنگامی که روی صندلی کامپیوتر خود می نشینید، کف پای شما باید به صورت کامل روی زمین قرار بگیرد. پشت ساق پا با ران باید زاویه ی ۹۰ درجه تشکیل بدهند و دست ها هم طوری روی دسته یا میز قرار بگیرند که آرنج شما بیشتر از ۹۰ درجه خم نشود. پشتی صندلی ارگونومیک خویش را هم بگونه ای تنظیم کنید که کمر شما در وضعیت قائم قرار بگیرد. به نقل از پزشکان، در این حالت، ستون فقرات کمترین فشار را متحمل می شود.
نکته ی مهم دیگر در ارتباط با نمایشگری است که مقرر است ساعت ها به آن خیره شوید. بهتر است چشمان شما با بالاترین قسمت نمایشگر هم راستا یا کمی بالاتر از آن باشند. در این صورت، گردن شما در بهترین حالت قرار خواهد گرفت و فشار وارده به گردن و پشت به حداقل خواهد رسید.
با تمام تأثیری که استفاده از صندلی ارگونومیک روی سلامتی کاربر دارد، عده ای خرید صندلی اداری باکیفیت را خرج اضافه تلقی می کنند، در صورتیکه حقیقت درست عکس این است.
صندلی مناسب هزینه های شما را کاهش می دهد
با توجه به شرایط فعلی جامعه، خیلی از مردم امکان دارد خرید صندلی ارزان را ترجیح بدهند. اما باید دقت داشته باشید در صورت خرید صندلی اداری ارزان به علت استفاده از مواد اولیه و قطعات با کیفیت پایین، بعد از مدتی مجبور به هزینه مجدد بابت تعمیر صندلی و احتمالاً جایگزینی آن خواهید شد. بعلاوه، خیلی از صندلی های ارزان موجود در بازار وارداتی بوده و طراحی غیراصولی آنها هیچ گونه سازگاری با فیزیک کاربر ایرانی ندارد. ازاین رو، استفاده از این صندلی های بی کیفیت در بلند مدت می تواند علاوه بر خسارت مالی، صدمات جسمی جبران ناپذیری را برای کاربر به دنبال داشته باشد. پس در واقع می توان گفت کمی هزینه ی بیشتر برای صندلی اداری باکیفیت در بلند مدت هزینه های شما را کاهش خواهد داد و به شکلی سرمایه گذاری به حساب می آید.
بهترین صندلی اداری کدام است؟

محصولی را می توان بهترین صندلی اداری نامید که علاوه بر طراحی اصولی در تولید آن از بهترین قطعات و مواد اولیه استفاده شده باشد. شرکت راینو نوین، بعنوان صادرکننده ی برتر مبلمان اداری کشور، محصولات خویش را با استفاده از بهترین متریال ممکن و با نشان استاندارد تولید می کند. در صندلی های راینو تمامی قطعات همچون جک صندلی، چرخ ها، کفی، روکش و… از مرغوب ترین نوع انتخاب شده اند. مواد درجه یک با طراحی مدرن و اصولی منتج به تولید محصولاتی با استانداردهای جهانی شده است.
راینو از جدید ترین ابزار و روش های ساخت صندلی اداری بهره گرفته است تا حاصل کار علاوه بر زیبایی، دوام بالایی داشته باشد. بنابراین است که کلیه ی محصولات این شرکت با گارانتی سه ساله عرضه می شوند. راینو در سرتاسر ایران دارای نمایندگی فروش بوده و امکان استعلام قیمت و ثبت سفارش مستقیم هم از راه سایت راینو فراهم است.
جمع بندی
اگر روزانه ساعات زیادی را روی صندلی می نشینید، بهتر است به فکر خرید صندلی مناسب باشید. صندلی مناسب یعنی محصولی که اولاً با محیط کار شما سازگاری داشته باشد، ثانیاً اصول ارگونومی در آن رعایت شده باشد. صندلی های ارگونومیک قابلیت سازگاری با انواع آناتومی را دارند. فراموش نکنید که عوارض ناشی از استفاده ی صندلی های نامناسب می توانند در سنین بالاتر بروز پیدا کنند. بنابراین، بهتر است از همین امروز با خرید صندلی اداری مناسب از بروز مشکلاتی از قبیل کمردرد جلوگیری کنید.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1399/10/08
12:53:36
5.0 / 5
1647
تگهای خبر: ارز , استاندارد , بازار , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP