یك كارشناس مسكن:

این چه حبابی است كه ۵۰ سال نتركیده؟!

این چه حبابی است كه ۵۰ سال نتركیده؟!

به گزارش شاپ یک کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه سالیانه ۴ تا ۵ درصد به حاشیه نشینی در تهران افزوده می شود اظهار داشت: ۵۰ سال است همواره از حباب مسکن صحبت می شود اما هیچگاه تخلیه نشده است.


بیت الله ستاریان در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: کاهش معاملات مسکن در ماه های مهر، آبان و آذر قابل پیشبینی بود؛ چونکه با عنایت به ویروس کرونا تغییرات اساسی در جهان صورت گرفت. انتخابات آمریکا هم مزید بر علت شد حتی اقتصاد خود آمریکا یک ماه بین زمین و هوا قرار گرفت.
وی ادامه داد: با این همه معتقد نیستم که بازار مسکن در راه رکود قرار گرفته چونکه همواره طی ۵۰ سال گذشته با کسری مسکن مواجه بوده ایم. این که برخی از مسؤلان هم عنوان می کنند قیمت مسکن حباب دارد را قبول ندارم. آخر این چه حبابی است که ۵۰ سال تخلیه نشده است؟
این کارشناس اقتصاد مسکن با اشاره به اینکه مسؤلان نباید با اظهارنظرهایی همچون وجود حباب مسکن، آدرس اشتباه به فعالان این بخش بدهند اظهار داشت: همه سرمایه گذاران تحلیل دراز مدت ندارند بنابراین بعضی وعده های مسؤلان در خصوص افت قریب الوقوع قیمت مسکن را باور می کنند. این سبب می شود تا مدتی از ساخت و ساز دست بکشند و این کسری تولید به کسری سال آینده اضافه شود.
ستاریان تصریح کرد: مسؤلان باید از شعار زدگی در حوزه مسکن دست بردارند. سال ۱۳۹۰ جشن سر به سری مسکن را گرفتند در حالیکه در تهران فقط در همان سال ۶ درصد حاشیه نشینی اضافه شده بود. وجود حاشیه نشینی فی نفسه یعنی کمبود مسکن. در این شرایط انتظار کاهش قیمت خانه نابجا است.
وی ضمن اشاره به سهم ۵۰ درصدی مسکن در هزینه خانوار اظهار داشت: عدم توانایی خانوارها برای تأمین مسکن مناسب به پدیده حاشیه نشینی منجر می شود. حاشیه نشینی در تهران سالیانه ۴ تا ۵ درصد افزوده می شود. این یعنی ۲۰ سال دیگر یک تهران با مشخصات و خصوصیت های مناطق ناکارآمد در کنار تهران فعلی سر بر می آورد.
این کارشناس اقتصاد مسکن تصریح کرد: حدود ۲۰ میلیون بد مسکن در کشور زندگی می کنند. بعد، مسؤلان آمار می دهند که ۲.۵ میلیون واحد مسکونی خالی در کشور داریم. وقتی این تعارضات را می بینیم متوجه می شویم اراده ای برای حل معضل کمبود مسکن وجود ندارد. بخش مسکن با دربرگیری نیمی از اقتصاد کشور، توسط یک معاونت در یک وزارتخانه مدیریت می شود. ازاین رو واضح است که مساله را کوچک شمرده اند و از نظرات کارشناسی استفاده نمیکنند.
ستاریان با بیان اینکه در بین مدت و دراز مدت نمی توان انتظار کاهش و حتی ثبات قیمت مسکن را داشت تصریح کرد: معتقدم تغییر و تحولاتی در سطح بین الملل بوجود آمده که در آینده اقتصاد ایران به یکی از اقتصادهای مهم دنیا تبدیل می شود. باید برای زیرساخت های این توسعه، بویژه در بخش مسکن چاره اندیشی شود.
خانه در تهران متری ۲۷.۱ میلیون تومان
ازاین رو گزارش، مطابق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۹ بالغ بر ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در هر متر مربع بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۱۸ درصد رشد نشان داده است. این پایین ترین میزان افزایش ماهیانه قیمت از اردیبهشت سالجاری تا کنون بوده است. معاملات هم در هشتمین ماه از سالجاری به صورت محسوسی کاهش پیدا کرد. در آبان ماه ۱۳۹۹ تعداد ۴۴۶۶ فقره معامله مسکن در شهر تهران به امضا رسید که در مقایسه با ماه قبل ۴۸ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱.۸ درصد افزایش پیدا کرد.
منبع:

1399/10/03
21:54:08
5.0 / 5
1589
تگهای خبر: بازار , تولید , جشن , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
شاپ SHAAP