وزیر راه و شهرسازی:

ترانزیت و تجارت ایران و افغانستان متحول می شود

ترانزیت و تجارت ایران و افغانستان متحول می شود

به گزارش شاپ وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه هدف گذاری ایران رسیدن به ترانزیت سالانه 50 میلیون تن بار در سال است، اظهار داشت: راه آهن خواف- هرات فرصت مناسبی برای تجار ایران و افغانستان فراهم نموده است.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی، امروز ۲۰ آذرماه در مراسم افتتاحیه راه آهن خواف- هرات، اظهار داشت: امروز در تعامل کم نظیر و همکاری هماهنگ بین دو کشور ایران و افغانستان موفق شدیم ریل دوستی و محبت ماندگار را بین دو کشور ایران و افغانستان اجرائی و عملیاتی نماییم.
وزیر راه و شهرسازی بااعلان این که شعار «دو ملت، یک فرهنگ، یک تاریخ» شعار زیبا و ماندگاری است که در این حوزه کمک می نماید تا همیشه بتوانیم پیوندهای دوستی و همکاری دو ملت را گسترش بیش از پیش دهیم، در توضیح این پروژه، اعلام نمود: اجرای پروژه راه آهن خواف- هرات به طول ۲۲۵ کیلومتر در برنامه قرار داشت که ما ۱۴۰ کیلومتر آنرا در برنامه داشتیم که امروز با فرمان روسای جمهور دو کشور ایران و افغانستان راه اندازی شد. برای ۸۵ کیلومتر باقیمانده در تلاش هستیم تا با همکاری متفاوت تر بتوانیم از اتصال کامل این خط، بهره مند شویم.
عضو کابینه دولت دوازدهم اضافه کرد: این خط ریلی قابلیت جابه جایی ۶میلیون تن بار در سال و یک میلیون مسافر در سال به دومین مرکز جمعیتی کشور افغانستان متصل شده است و امروز که این خط برقرار می شود سهم بزرگی در ترانزیت برای کشور افغانستان و برای تبادلات بین دو کشور و تجارایران و افغانستان فراهم می نماییم.
اسلامی توضیح داد: در سالجاری بیش از ۱۰ میلیون تن بار ترانزیتی بین دو کشور، کشورهای منطقه و بنادر جنوبی و شمالی و کریدور شرق- غرب و شمال- جنوب تبادل شد. هدف گذاریبرای رسیدن به ۵۰ میلیون تن بار در سال برای ترانزیت است که در دستور کار قرار دارد و با این روش، سهم چشمگیری در افغانستان و بوسیله افغانستان و بالعکس به نقاط مختلف جهان فراهم می شود.
وی اشاره کرد: بارهایی که امروز این خط ریلی با فرمان روسای جمهوری اسلامی ایران و افغانستان جابه جا می کنند، حکایت از استقبال فوری و کم نظیر افغانستان است. بوسیله این مسیر، بار ترانزیتی به اروپا جابه جا می شود و ما امروز می توانیم سهم بزرگ تری را در گسترش تجارت ریلی برای دو کشور فراهم نماییم.
منبع:

1399/09/21
22:39:18
5.0 / 5
1118
تگهای خبر: عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP