گزارش شاپ؛

واكاوی پرونده یك گرانی

واكاوی پرونده یك گرانی

قیمت حبوبات طی یکسال اخیر با ثبت رکوردی عجیب به طور متوسط بیش از 177 درصد افزایش یافته این در حالیست که بنا بر اعلام وزارت جهاد کشاورزی تولید این محصولات با رشد همراه بوده است.به گزارش شاپ به نقل از مهر، قیمت حبوبات طی یکسال اخیر با ثبت رکوردی عجیب به طور متوسط ۱۷۷.۲ درصد افزایش یافته است. بر این اساس طی یکسال گذشته قیمت هر کیلوگرم عدس حدود ۱۵ هزار تومان، نخود ۱۳ هزار و ۵۰۰ تومان، لوبیا سفید ۱۷ هزار تومان، لوبیا قرمز ۲۲ هزار تومان، لوبیاچیتی ۱۹ هزار تومان و لپه ۲۱ هزار تومان افزایش یافته است.
گرانی از کجا آغاز شد و چرا؟
گرانی حبوبات از اواسط اسفندماه سال قبل به دنبال جایگزینی ارز نیمایی بجای ارز ۴۲۰۰ تومانی برای واردات این اقلام، شروع شد. بگفته فعالان این بازار، شیوع ویروس کرونا و افزایش چشم گیر تقاضا برای اجناس خوراکی و هجوم مردم برای تهیه مایحتاج ایام قرنطینه، مشکلات تخصیص ارز، دپوی کالاهای وارداتی در گمرکات و سودجویی ها، زمینه کمبود و گرانی بیشتر این اقلام را فراهم نمود.
محمد آقاطاهر، رئیس اتحادیه بنکداران مواد غذایی مهم ترین دلیل افزایش قابل توجه نرخ حبوبات را ترخیص نشدن بموقع اقلام وارداتی اعلام نموده و با اشاره به افزایش تقاضا در ماه های اسفند و فروردین، گفته است: کرونا از دو جنبه در این مساله دخیل بود. سیاست قرنطینه خانگی برای جلوگیری از شیوع این بیماری از یک سو تقاضا را بالا برد و از طرف دیگر با توجه به این که دولت مشغول ترخیص کالاهای بهداشت محور بود، سایر کالاها از اولویت خارج شدند و در گمرک ماندند.
به گفته این فعال بخش خصوصی، تامین نشدن بازار همزمان با رشد تقاضا، منجر به افزایش قیمت ها شد. حبوبات قیمت در سال ۹۸ (هر کیلوگرم به تومان) قیمت در سال ۹۹ (هر کیلوگرم به تومان) درصد افزایش قیمت عدس ۸.۵ تا ۱۰ هزار تومان ۲۵ هزار تومان ۱۵۰ درصد نخود ۸.۵ هزار تومان ۲۲ هزار تومان ۱۵۸.۸ درصد لوبیا سفید ۸ هزار تومان ۲۵ هزار تومان ۲۱۲.۵ درصد لوبیا قرمز ۸ هزار تومان ۳۰ هزار تومان ۲۷۵ درصد لوبیاچیتی ۱۲ تا ۱۴ هزار تومان ۳۳ هزار تومان ۱۳۵.۷ درصد لپه ۱۴ تا ۱۶ هزار تومان ۳۳ هزار تا ۳۷ هزار تومان ۱۳۱.۲ درصد
تولید حبوبات ۱۶ درصد رشد کرد
ایجاد محدودیت در واردات به دلایلی که ذکر شد و صعود قیمت ها، انگیزه برای افزایش کشت داخلی را بالا برد. بنا بر اعلام مسئولان وزارت جهاد کشاورزی تولید حبوبات نسبت به سال قبل ۱۶ درصد رشد کرده است. کاوه خاکسار، مدیر کل وقت دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگویی در سال ۹۶ با خبرنگار مهر کل نیاز کشور به حبوبات را ۷۶۰ هزار تن اعلام نموده و اظهار داشته بود: هدف ما از تولید حبوبات تنها رفع نیاز داخلی نیست بلکه باتوجه به ظرفیت های موجود در کشور و استفاده از بارندگی ها در تولید این محصول در فصل پاییز، موضوع صادرات را نیز دنبال می نماییم.
با توجه به بهبود وضعیت قیمتی حبوبات در امسال، کشت این محصولات برای کشاورزان جذاب شده و سال آینده شاهد افزایش سطح زیرکشت و تولید حبوبات خواهیم بود
همچنین فرامک عزیزکریمی، مدیر کل فعلی دفتر امور غلات و محصولات اساسی وزارت جهاد کشاورزی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به میزان تولید حبوبات در سالجاری اظهار داشت: ما نمی توانیم میزان نیاز به حبوبات و تولید آنها را بطور کلی مطرح نماییم و بعد عنوان نماییم که درصد وابستگی یا خودکفایی کلی چقدر است چونکه ما در بعضی محصولات خودکفا هستیم و در بعضی دیگر نیاز داریم که بخشی را بوسیله واردات تامین نماییم.
وی اضافه کرد: درباب حبوبات دیم، سطح پاییزه و انتظاری در سال زراعی ۹۸-۹۷، ۱۰۴ هزار هکتار بوده که در سال زراعی ۹۹-۹۸ به بیش از ۱۲۵ هزار هکتار افزایش یافته همین طور سطح کشت مکانیزه و مستقیم در سال زراعی ۹۸-۹۷ حدود ۱۲۰ هزار هکتار بوده که در سال زراعی ۹۹-۹۸ به بیش از ۱۴۰ هزار هکتار بالا رفته است.
*وضعیت تولید حبوبات امسال و گذشته


سال زراعی ۹۸-۹۷
برآورد سال زراعی ۹۹-۹۸
ردیف
محصول
تولید به تن
تولید به تن
یک
نخود
۲۸۵۰۰۰
۳۶۰۰۰۰
دو
عدس
۶۱۰۰۰
۷۵۰۰۰
سه
لوبیا
۲۴۹۰۰۰
۲۷۵۰۰۰
چهار
سایر حبوبات
۱۰۲۰۰۰
۱۰۰۰۰۰ پنج جمع کل ۶۹۷ ۸۱۰
عزیزکریمی برآورد میزان تولید حبوبات را در سال زراعی جاری ۸۱۰ هزار تن اعلام نمود و اضافه کرد: این عدد نسبت به سال قبل (۶۹۷) هزار تن، حدود ۱۶ درصد افزایش دارد.
وابستگی تنها در حوزه عدس و نخود رنگی است / ‏‬خودکفایی در تولید لوبیا، نخود و سایر حبوبات
این مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به خوداتکایی در تولید عمده حبوبات اضافه کرد: ما فقط در بحث تولید عدس و نخود رنگی (نخود دسی که از آن برای تولید لپه استفاده می شود) با مشکلاتی مواجه هستیم که آنرا نیز دنبال می نماییم تا رفع گردد.
عزیزکریمی توضیح داد: نیاز کشور به نخود درشت (نخود کابلی یا آبگوشتی) ۲۶۵ هزار تن است در صورتیکه میزان تولید ما ۲۹۰ هزار تن است که از این مقدار تولید ۷۰ تا ۸۰ درصد آن نخود درشت و مابقی نخود رنگی است ضمن اینکه نخود رنگی در استان هایی مانند کردستان، آذربایجان غربی و آذربایجان شرقی تولید می شود.
وی اضافه کرد: بدین سبب مقداری از نخودهای رنگی و قسمتی از عدس مورد نیاز کشور بوسیله واردات تامین می شود.
عزیزکریمی میزان نیاز کشور به عدس را ۲۰۰ هزار تن اعلام و افزود: میزان تولید این محصول در کشور ۹۰ هزار تن است و ما دراین زمینه ۶۰ درصد نیاز را بوسیله واردات تامین می نماییم و در سالهای مختلف برمبنای نیاز و تولیدی که انجام می شود معمولاً بین ۸۰ تا ۸۵ هزار تن عدس وارد کشور می شود.
به گفته وی میزان نیاز به لوبیا نیز ۲۵۰ هزار تن و تولید آن در کشور بین ۲۷۰ تا ۲۸۰ هزار تن است بدین سبب ما در زمینه تولید لوبیا خودکفا هستیم. همین طور میزان نیاز به سایر حبوبات همچون باقلا و ماش و غیره ۶۵ هزار تن و میزان تولید بیش از ۹۰ هزار تن است.
این مقام مسئول اشاره کرد: بدین سبب ما مشکل خاصی در عرصه تولید حبوبات نداریم و باتوجه به بهبود وضعیت قیمتی در سالجاری، کشت این محصولات برای کشاورزان جذاب شده و سال آینده شاهد افزایش سطح زیرکشت و تولید حبوبات خواهیم بود.
قیمت حبوبات در ابتدای سال ۹۸ که نرخ همه محصولات افزایش یافت به سبب تولید و ذخایر مطلوب ثابت ماند و افزایش قیمت از اواخر سال قبل آغاز شد و امسال ناگهان قیمت نسبت به سال قبل ۱۰۰ درصد افزایش یافت
عزیزکریمی افزود: در عرصه تولید عدس و نخود رنگی (دسی) نیز به دنبال گسترش سطح زیرکشت و افزایش تولید هستیم و این مساله را دنبال می نماییم بعنوان مثال در عرصه تولید عدس به دنبال ارقام مقاوم به سرما و پابلند هستیم و در حوزه نخود دسی نیز مؤسسه تحقیقات دیم برنامه هایی را پیگیری می کند تا میزان وابستگی در این عرصه ها را نیز کاهش دهیم.
به گفته این مقام مسئول درباب حبوبات آبی، طرح ارتقا راندمان لوبیا تهیه و تدوین شده و در سال ۹۹ سه پروژه آن برای اجرا به ۸ استان ابلاغ گردید و از سال آینده بطور کامل در سایر استان های لوبیاخیز کشور اجرا خواهد شد.
دلیل گرانی حبوبات کمبود نیست / ‏‬ حبوبات پس از تمام محصولات گران شد!
عزیزکریمی در بخش دیگری از سخنان خود در واکنش به مباحث مطرح شده در خصوص اینکه وابستگی بیش از ۵۰ درصدی به واردات حبوبات سبب شد که سال قبل با تغییر نرخ ارز و چالش های به وجود آمده، قیمت این محصولات افزایش شایان توجهی داشته باشد، اظهار داشت: این مساله به هیچ عنوان حقیقت ندارد و همانطور که اشاره شد وابستگی ما تنها در دو قلم از محصولات است و در باقی آنها مشکلی نداریم.
وی با اعلان اینکه سال قبل قیمت همه محصولات و کالاها با افزایش چشم گیر مواجه بود، اضافه کرد: ما شاهد بودیم که قیمت حبوبات در ابتدای سال ۹۸ که نرخ همه محصولات افزایش یافت به سبب تولید و ذخایر مطلوب ثابت ماند و افزایش قیمت از اواخر سال قبل آغاز شد و امسال ناگهان قیمت نسبت به سال قبل ۱۰۰ درصد افزایش پیدا کرد.
عزیزکریمی با اشاره به اینکه قیمت گندم نیز نسبت به سال قبل حدود ۶۰ درصد رشد کرده است، درباره اینکه آیا می توان اظهار داشت که افزایش قیمت تمام شده تولید نیز از دلیلهای گرانی حبوبات در بازار بوده است؟، اظهار داشت: بله، کمبود و گرانی نهاده های کشاورزی و خدمات و … در افزایش قیمت حبوبات بی تأثیر نبوده است.


منبع:

1399/09/19
17:47:04
5.0 / 5
1307
تگهای خبر: ارز , بازار , بهداشت , بیماری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۵
شاپ SHAAP