معاون وزیر راه و شهرسازی:

برای كنترل قیمت مسكن برنامه داریم

برای كنترل قیمت مسكن برنامه داریم

به گزارش شاپ معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: برنامه اصلی ما این است که سفته بازی و سوداگری را از بازار مسکن خارج نماییم و برای ثبات قیمت در بخش مصرفی، تولید مسکن را افزایش دهیم.


محمود محمودزاده در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: تعیین قیمتها در بازار مسکن تابع دو بخش مصرفی و سرمایه گذاری است. در بازار مصرف با یک واقعیت مواجه هستیم و آن هم توان خرید است که باید قیمت با توان خرید رابطه داشته باشد. اگر از این بابت به موضوع نگاه کنید مسکن مصرفی چاره ای ندارد جز اینکه در حد توان طرف تقاضا باشد. طرح اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی یا تفاهمنامه هایی که با دستگاههای دولتی منعقد شده در امتداد تامین مسکن مصرفی است.
وی ادامه داد: هدف این است که واجدین شرایط یعنی کسانی که واقعا فاقد مسکن هستند صاحب خانه شوند. نه اینکه کسی بخواهد بحث سرمایه گذاری را بوسیله طرح اقدام ملی مسکن جلو ببرد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اعلان اینکه بازار سرمایه گذاری تابع مسائل اقتصادی گوناگون و متنوعی است اشاره کرد: سرمایه گذاری، بازار دومی است که همیشه ترکیب این حوزه با بخش مصرفی موجب عدم ثبات در بازار شده است.
محمودزاده اشاره کرد: بخش عمده تمرکز ما روی بازار مصرف است که با مشوقهای گوناگون برای تولید واحدهایی که در توان متقاضیان واقعی باشد می توان این حوزه را کنترل کرد. همزمان کنترل بازار سرمایه گذاری را در دستور کار داریم. بحث سامانه املاک و اسکان با این هدف افتتاح شد که بانک اطلاعاتی برای سیاستگذاری داشته باشیم که همه بخشهای در رابطه با مسکن در آن دخیل باشند. نظام بانکی، وزارت صمت، وزارت نیرو، وزارت نفت، وزارت کشور و شهرداریها همچون بخشهایی هستند که می توانند در ارتباط با طرحهای حمایتی، کمک کنند.
وی اشاره کرد: از نگاه کلان اقتصادی، ظرفیت سرمایه گذاری در حوزه مسکن هیچ وقت پر نمی گردد. به هر حال بازار مسکن ظرفیت حبس سرمایه بالایی دارد که هم می تواند نقطه ضعف و هم نقطه قوت باشد. ولی طبیعتا حاکمیت به لحاظ سرمایه گذاری، زیرساختی و روبنایی باید آن رامدیریت کند. بزرگترین هدف سامانه امکان و اسکان این است که تا حد امکان سرمایه گذاری، سفته بازی و بورس بازی را از مسکن خارج و بخش تولید واحدهای مسکونی در استطاعت فاقدین مسکن را رونق دهیم.
خانه در تهران متری ۲۷.۱ میلیون تومان
بدین سبب گزارش، مطابق اعلام بانک مرکزی متوسط قیمت مسکن شهر تهران در آبان ماه ۱۳۹۹ بیش از ۲۷ میلیون و ۱۰۰ هزار تومان در هر متر مربع بود که نسبت به ماه قبل ۱.۸ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۱۸ درصد رشد نشان میدهد. این پایین ترین میزان افزایش ماهیانه قیمت از اردیبهشت سال جاری تا کنون بوده است. معاملات نیز در هشتمین ماه از سال جاری بطور محسوسی کم شد. در آبان ماه ۱۳۹۹ تعداد ۴۴۶۶ فقره معامله مسکن در شهر تهران به امضا رسید که در مقایسه با ماه قبل ۴۸ درصد کاهش و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱.۸ درصد افزایش پیدا کرد.
منبع:

1399/09/17
12:14:22
5.0 / 5
1279
تگهای خبر: بازار , تولید , دستگاه , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP