نائب رئیس اتاق اصناف :

تعطیلی۲هفته ای اصناف بی حساب وكتاب است

تعطیلی۲هفته ای اصناف بی حساب وكتاب است

نایب رییس اتاق اصناف ایران اظهار داشت: اگر قرار بر تعطیلی اصناف است باید فكری برای نظام بانكی شود چونكه چكاوك سامانه آنلاین بانكی است و بطور قطع در این دو هفته چك های زیادی از اصناف برگشت خواهد خورد.جلال الدین محمدشکریه در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد تعطیلی دو هفته ای اصناف ناشی از تشدید انتشار کرونا عنوان کرد: روز گذشته اطلاعیه ای که در مجلس قرائت شد خواسته اصناف است چونکه قول هایی که به ما داده شده بود عملیاتی نشد؛ بعنوان مثال قرار بر «معافیت از پرداخت حق بیمه سهم کارفرما تا میزان ۵ نفر کارگر» بود اما اتفاقی در این عرصه نیفتاد. همینطور تسهیلاتی که با سود ۱۲ و ۱۶ درصد پرداخت کردند به هیچ وجه گره از کار صنوف باز نکرد و ما این مورد را در میزان استقبال صنوف از این وام دیدیم. ۱۷ درصد از صنوف در این طرح ثبت نام کردند و فقط ۶ درصد این تسهیلات را گرفتند.
نایب رئیس اتاق اصناف ایران اضافه کرد: این شکل از تسهیلات منجر به تولید نمی گردد و مشکلات را حل نمی کند؛ اصناف حقوق بگیر نیستند بلکه خود حقوق می پردازند، وقتی بی حساب و کتاب و بی برنامه اصناف را تعطیل کنند چه کسی حقوق کارگران را می پردازد؟ آیا درست است کارگرانی که در واحدهای صنفی کار را یاد گرفته اند و مشغول فعالیت هستند به خاطر بی پولی و بی درآمدی صاحب کار اخراج شوند؟
وی افزود: از سویی دیگر با عنایت به رشد نرخ بودجه کشور و کاهش فروش نفت، دولت برای سرشکن کردن هزینه ها، مالیات را افزایش داد، این مالیات از چه محلی مقرر است پرداخت شود؟ در این دو هفته کدام نهاد مقرر است هزینه واحدهای صنفی را پرداخت کند؟
دولت چرا هم اکنون به فکر تدوین بسته پیشنهادی افتاده است؟
شکریه با اشاره به اینکه از آغاز انتشار کرونا تابحال بسته ای حمایتی برای اصناف تدوین نشده است، اظهار داشت: دولت می خواهد یک بسته پیشنهادی عرضه نماید آن هم در زمانی که صنوف مقرر است تعطیل شوند. اگر دولت واقعاً به دنبال حمایت بود باید از قبل این بسته را طراحی و صنوف را شناسایی و با عرضه جدولی، جایگاه و وضعیت صنوف را مشخص می کرد و سپس اعلام نمود که صنوف یک ماه تعطیل باشند. اما دولت حالا به فکر تدوین بسته افتاده است که اساسا هیچ نتیجه ای نخواهد داشت و حتی این دو هفته هم می گذرد و هیچ برنامه ای عملیاتی نمی گردد.
وی اضافه کرد: واحدهای صنفی با واحدهای صنعتی فرق می کنند؛ صنوف بدون تسهیلات و با سرمایه خود، ملکیت، خرید سرقفلی، سرمایه در گردش، سرمایه ثابت، سرمایه منقول و غیرمنقول خود وارد این کار می شوند و دولت ها هیچ پولی به این بخش نمی پردازند و تمام هزینه ها از جیب خود اصناف تأمین می شود، پس چگونه است که باید دو هفته بدون هیچ برنامه حمایتی تعطیل شوند؟
نایب رئیس اتاق اصناف ایران عنوان کرد: نکته جالب این است که در ستاد ملی کرونا هیچ نماینده ای از اصناف حضور ندارد؛ اگر مقرر است این بخش تعطیل شود حتما باید نظر بخش خصوصی و اصناف را بپرسند. اعلام می کنند که کارخانه ها تعطیل نباشند اما واحدهای تولیدی صنفی تعطیل شوند، چطور این مسئله ممکن است؟ در همه کشورها دولت ها به دنبال تقویت بنگاه های کوچک هستند اما در کشور ما این مورد برعکس است.
چک های زیادی برگشت خواهد خورد
شکریه با اشاره به اینکه تعطیلی دو هفته ای واحدهای صنفی مشکلات بانکی گوناگونی برای صنوف ایجاد خواهد کرد، اظهار داشت: اگر قرار بر تعطیلی اصناف است باید فکری برای نظام بانکی شود چونکه چکاوک نظام بانکی، سامانه ای آنلاین است و اساسا در این دو هفته چک های زیادی برگشت خواهد خورد. نمی گردد که واحد صنفی تعطیل باشد و کاسب درآمد نداشته باشد اما چک هایی که از قبل داده، د رموعد مقرر نقد شود. وقتی اصناف تعطیل هستند، بانک ها هم باید تعطیل باشند وگرنه اصناف از کجا درامد کسب کنند که بتوانند چک هایشان را پاس کنند؟ ما از طرق مختلف خواسته های خویش را به گوش متولیان رسانده ایم اما هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است.
وی خاطرنشان کرد: خیلی از صنوف ما روزمزد هستند و اگر یک روز کار نکنند از نظر مالی بسیار به مشکل می خورند؛ اما دولت بدون هدف گذاری در مورد تعطیلی صنوف تصمیم گرفته است.
وی اضافه کرد: وقتی اصناف را از ساعت ۱۸ به بعد تعطیل کردند، واحدهای صنفی به مشکل خوردند حالا که مقرر است بی حساب و کتاب دو هفته شوند، دیگر ببینید چه اتفاقی می افتد.
نایب رئیس اتاق اصناف ایران خاطرنشان کرد: از سوی دیگر هیچ لیست دقیقی در مورد تعطیل صنوف عرضه نکرده اند. به جای این مدل تعطیلات باید اجازه می دادند یک پنجم کارکنان در صنوف حضور داشته باشند تا مشکلی پیش نیاید در ساده ترین شکل می توان به فروشگاه های مواد خوراکی اشاره نمود، این واحدها از کجا می خواهند پلاستیک های مورد نیاز خویش را تهیه کنند؟


1399/08/28
13:50:03
5.0 / 5
1343
تگهای خبر: تولید , ثبت نام , رنگ , سرمایه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP