راه های نوین جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی در سیستم های تاسیساتی

راه های نوین جلوگیری از اتلاف انرژی حرارتی در سیستم های تاسیساتی

به گزارش شاپ با عنایت به بالا بودن هزینه های تولید انرژی در ساختمان ها و مبالغ گزاف جهت تعمیر و نگهداری این سیستم ها، استفاده از روش های نوین برای پیشگیری از هدررفت انرژی به موضوعی مهم تبدیل گشته است.به گزارش شاپ به نقل از مهر، در گذشته نه چندان دور برای حفظ و پیشگیری از اتلاف انرژی در سیستم های تاسیساتی به صورت سنتی از عایق هایی مثل پشم شیشه و پشم سنگ به طور گسترده استفاده می شد اما این نوع عایق ها با عنایت به کیفیت و خاصیت ساختاری، هم به لحاظ زیست محیطی و هم به لحاظ کیفیت به هیچ عنوان قابل مقایسه با محصولات جدید نیستند.
فوم عایق الاستومری با ساختار سلول بسته و متخلخل با دانسیته بالا که در مقابل حرارت و حریق به خوبی مقاوم است محصول بسیار مناسبی جهت پیشگیری از افت و اتلاف حرارت و انرژی محسوب می گردد.
با وجود فناوری های نوین و مدرن در جهت اجرای سیستم های موتورخانه ای و تهویه مطبوع، به سادگی می توان در طراحی و اجرای هوشمندانه نسبت به موارد مورد اشاره، به صورت شگفت انگیزی از اتلاف انرژی و حرارت در ساختمان ها جلوگیری نمود.
در مورد کانال های جدید انتقال هوا بیشتر بدانیم با عنایت به پیشرفت تکنولوژی در صنایع گوناگون همچون صنعت تهویه مطبوع و صنایع در رابطه با آن، تغییرات شگرفی در ارتباط با روش های تولید و کاربرد انواع کانال های هوارسان پدید آمده است.

از جمله از انواع جدید کانال هوا که در زیرمجموعه کانال های گرد قرار می گیرد کانال اسپیرال می باشد. این نوع کانال به صورت مارپیچی از تسمه ورقی با مقطع گرد به وسیله ماشین آلات پیشرفته در قطرها و سایزهای دلخواه بر مبنای درخواست کارفرما قابل تولید می باشد. برای تولید کانال اسپیرال از انواع ورق گالوانیزه، استیل، آلومینیوم می توان استفاده نمود. کانال اسپیرال با عنایت به ساختار و ماهیت خود، یک محصول چند منظوره بشمار می رود و به وفور در سیستم های تهویه مطبوع جهت انتقال هوای گرم و سرد، در سیستم های شوت زباله بعنوان داکت انتقال زباله و در سیستم های مکنده بعنوان داکت انتقال ذرات ریز، گرد و غبار و موادی مثل گرانول به وفور مورد کاربرد قرار می گیرد.
در مورد عایق صوتی بیشتر بدانیم در دنیای امروز صداهای مزاحم و رهایی از این صداها و در نتیجه رسیدن به آرامش از اولویت های مهم زندگی به حساب می آید. از ساده ترین نوع آلودگی صوتی که در ارتباط با وسایل نقلیه عبوری در خیابان است تا صدای موسیقی همسایگان و دیگر موارد که انسان مجبور به تحمل ناخواسته آنهاست این امکان وجود دارد که با استفاده از روش های علمی و راهکارهای ثابت شده بتوانیم خویش را از شر این صداهای مزاحم خلاص نماییم.

به همین منظور از گذشته های دور به طور سنتی از انواع عایق صوتی بهره برده می شد. به صورت مثال عایق پشم سنگ به صورت عرفی در جاهایی که احتیاج به مهار صوت بود بهترین روش محسوب می شد. با عنایت به جهش های علمی در سالهای اخیر محققین به تجهیزات و انواع پیشرفته در زمینه عایق دست یافته اند که هم راندمان صداگیری این عایق های صوتی بالاتر است و هم به لحاظ خصوصیت های زیست محیطی صدمه ها و مخاطرات کمتری را متوجه محیط زیست می کنند. همچون انواع این عایق صدا می توان به عایق صوتی الاستومری شاره نمود. این دسته از عایق های صوتی ماهیتاً از جنس EPDM هستند. این عایق صوتی هم دارای خاصیت صداگیری و هم با مقاومت دمایی بالا بعنوان عایق حرارتی محسوب می گردد.
دوگانه بودن کاربرد این نوع عایق صوتی اقبال به کاربرد این محصول را در جاهای مختلف به صورت ویژه ای بالا برده است. عایق صوتی الاستومری به لحاظ ظاهری از دو طرف دارای سطوح متفاوت می باشد. یک سطح آن به صورت کاملاً صاف و سطح دیگر آن اصطلاحاً به صورت شانه های تخم مرغ که به صورت شش وجهی های منظم در کنار هم قرار گرفته اند می باشد. این شش وجهی های شانه تخم مرغی به صورت فرورفتگی و برجستگی های منظم در کنار هم بعنوان تله های صوتی عمل می کنند و صداهای مزاحم در برخورد با دیواره این شش وجهی ها در دام افتاده و شکسته می شوند. در واقع این فرورفتگی های شانه تخم مرغی با شکستن اصوات از پدیده رزُنانس جلوگیری کرده و صدا را در درون خود تقلیل می دهند.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1399/08/26
20:25:05
5.0 / 5
1494
تگهای خبر: آرامش , انرژی , تولید , سیستم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP