در گزارش شاپ مطرح شد؛

عرضه خودرو در بورس چگونه سبب كاهش قیمت خواهد شد؟

عرضه خودرو در بورس چگونه سبب كاهش قیمت خواهد شد؟

به گزارش شاپ یك كارشناس اقتصادی اظهار داشت: عرضه خودرو در بورس می تواند به افزایش تولید منجر شود و به مرور زمان كاهش قیمت را به دنبال خواهد داشت.رسول سلیمانی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد اینکه عرضه خودرو در بورس چه تأثیری بر صنعت خودروسازی کشور خواهد داشت، اظهار داشت: مبحث از اواسط سال ۹۷ شروع شد؛ زمانی که بدلیل کاهش عرضه و افزایش تقاضا، قیمت خودرو در بازار آزاد آغاز به فاصله گرفتن از قیمت مصوب کارخانه کرد. علت این امر هم این بود که به علت قیمت گذاری دستوری، خودروساز در فرآیند تولید خودرو زیان می کرد؛ ازاین رو تولیدکننده توان مالی و انگیزه کافی برای تولید در تیراژ بالا را نداشت و تولید خودرو نسبت به سال ۹۶ نصف شد که این کاهش تولید تا امروز ادامه داشته است، بگونه ای که پیشبینی می شود تولید خودرو سال جاری نسبت به سال قبل ۱۰ درصد کاهش پیدا کند.
این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: دلیل افزایش تقاضا هم این بوده که به علت ایجاد فاصله زیاد قیمت بین بازار و کارخانه، نه فقط دلال ها بلکه مردم عادی هم انگیزه بالایی برای خرید خودرو به قیمت کارخانه و فروش به قیمت آزاد پیدا کرده اند یعنی خیلی از مردم عادی که هم اکنون برای خرید خودرو از کارخانجات ثبت نام می کنند، قصد استفاده از خودرو را ندارند و می خواهند خودرو را بفروشند و سودی بدست بیاورند.
وی افزود: بر مبنای پیشنهادی که الان در مجلس مطرح است و هنوز فرآیند نهایی شدن خویش را کامل نکرده، مقرر شده که خودرو در بورس کالا ارائه شود که در صورت تحقق این امر خودرو در بستر بورس کشف قیمت خواهد شد که این قیمت همان قیمت فروش یا قیمت بازار خواهد بود؛ این مسئله باعث از بین رفتن انگیزه دلالی می شود و همینطور ما به التفاوت قیمت مصوب و فروخته شده در بورس بعنوان مالیات دریافت و به منظور افزایش تولید خودرو و توسعه حمل و نقل عمومی استفاده خواهد شد.
سلیمانی خاطرنشان کرد: در صورت افزایش تولید خودرو، عرضه به بازار افزایش می یابد و این می تواند منجر به کاهش قیمت بازار شود. در واقع مکانیزمی که در طرح مجلس برای افزایش تولید درنظر گرفته شده است، مکانیزم افزایش تولید است و مقرر است منابع مالی لازم برای افزایش تولید، از مابه التفاوت قیمت پایه بورس، تا قیمت کشف شده تأمین شود.
شروط عرضه خودرو در بورس
این کارشناس اقتصادی اضافه کرد: البته توجه داشته باشیم که عرضه خودرو در بورس به تنهایی نمی تواند تغییری در اوضاع فعلی صنعت و بازار خودرو ایجاد نماید بلکه فقط محل فروش خودرو تغییر می کند، اما اگر بخشی از مابه التفاوت قیمت پایه تا قیمت کشف شده در بورس برای افزایش تولید اختصاص پیدا کند، به مرور و در بلندمدت شاهد کاهش قیمت در بازار و نزدیک شدن قیمت بازار به کارخانه خواهیم بود.
وی با اشاره به اینکه برای عرضه خودرو در بورس باید شروطی در نظر گرفته شود، اظهار داشت: بعنوان شرط نخست اینکه سقف قیمتی نباید در نظر گرفته شود چونکه با اعمال سقف قیمت، عملاً بورس بی خاصیت می شود؛ همینطور باید محدودیت هایی برای خریداران گذاشته شود به این صورت که هر فرد مجاز به خرید یک خودرو در سال باشد؛ از این طریق می توان روال قیمت سازی در بورس را محدود کرد. در صورت عدم اعمال این محدودیت، امکان دارد عده ای وسوسه شوند که قیمت را مصنوعی بالا ببرند تا خودرو های احتکار شده خویش را بفروشند.
سلیمانی افزود: همینطور باید همه انواع خودرو های تولیدی کارخانجات در بورس ارائه شود تا عمق بازار بالا برود و درب پشتی کارخانه بسته شود؛ در غیر این صورت، عده ای از این مسیرِ خارج بورس سواستفاده می کنند و خودرو را به افراد خاص می فروشند.


منبع:

1399/08/21
22:24:30
5.0 / 5
1295
تگهای خبر: بازار , برند , تولید , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP