نظرات موافقان و مخالفان در مورد تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده

نظرات موافقان و مخالفان در مورد تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده

موافقان بررسی دو فوریتی لایحه تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده بر این باور بوده كه زمان اجرای قانون آزمایشی تمام شده ازاین رو برای پیشگیری از بروز مشكلات در این حوزه احتیاج به همراهی مجلس با دولت می باشد اما مخالفان این تقاضا تاكید داشتند كه از مجلس نهم تابحال همه ساله دولت درخواست تمدید این قانون عرضه شد در حالیكه مدت زمان اجرای آزمایشی آن ۵ ساله بوده است.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در جریان جلسه علنی امروز مجلس تقاضای دولت جهت بررسی دو فوریتی لایحه تمدید قانون آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده را بررسی کردند.
هادی قوامی نماینده دولت در توضیح علت درخواست دوفوریت برای رسیدگی به لایحه تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده تا آخر سال ۱۴۰۰، بیان نمود: این لایحه تکلیف ۹۰ هزار میلیارد تومان مالیات بر ارزش افزوده و ۳۰ هزار میلیارد تومان عوارض دهیاری ها و شهرداری ها را تعیین می کند. قرار بود سازمان امور مالیاتی اصلاح قانون مالیات بر ارزش افزوده را تا نیمه سال جاری تمام کند اما به خاطر نظر شورای نگهبان انجام نشد.
ایشان در ادامه اظهار نمود: از آنجایی که از آغاز مهرماه مهلت اجرای این قانون تمام می شود، لازم است برای حفظ یکی از منابع تأمین بودجه، قانون گذشته را برای یک سال تمدید نماییم.
در ادامه هم برخی از نمایندگان علل موافقت و مخالفت خویش را با این درخواست مطرح نمودند که به شرح زیر است:
سید محسن دهنوی در مخالفت با درخواست دوفوریت لایحه تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده اظهار داشت: قانون فعلی مالیات بر ارزش افزوده ۵ ساله بوده و دائم در حال تمدید است و این در شرایطی است که مجلس لایحه را اصلاح و تصویب کرده است. ایرادات فعلی قانون مالیات بر ارزش افزوده از جانب کمیسیون اقتصادی مجلس برطرف شده است.
وی افزود: با عنایت به این که در مصوبه جدید تکالیف مهمی بر دوش دولت گذاشته شد لازم است بعضی از آنها تا زمستان سالجاری اجرایی شود بنابراین تمدید این امر می تواند اجرای این تکالیف از جانب دولت را به تعویق بیندازد.
سیدغنی نظری خانقاه در موافقت با درخواست دوفوریت لایحه تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده اظهار داشت: زمان اجرای قانون آزمایشی تمام شده ازاین رو برای پیشگیری از بروز مشکلات در این حوزه احتیاج به همراهی مجلس با دولت می باشد. به نظر می آید اگر اجرای این قانون تمدید شود در چند ماه آینده قانون مصوب اصلاحی مجلس هم نهایی خواهد شد و نگرانی بعضی از نمایندگان در این حوزه برطرف می شود.
وی ادامه داد: در صورت عدم تصویب این درخواست سیستم حسابرسی مودیان مالیاتی و همینطور مبحث درآمد شهرداری ها گرفتار مشکل می شود. امروزه شاهد فرار مالیاتی ۲۰۰ هزار میلیارد تومانی هستیم که این مورد نیازمند پرداختن مالیات هایی همچون مالیات های عایدی بر سرمایه و... است بنابراین باید فرصت مناسب برای پرداختن به این موارد هم پیشبینی شود.
سیدناصر موسوی لارگانی در مخالفت با درخواست دوفوریت لایحه تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده اظهار داشت: از مجلس نهم تابحال همه ساله درخواست تمدید این قانون عرضه شد در حالیکه مدت زمان اجرای آزمایشی آن ۵ ساله بوده است.
نماینده مردم فلاورجان در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: متأسفانه دولت به وظایف اصلی خودش عمل نمی کند و حاضر به عرضه لایحه در زمان مناسب نمی باشد. بر این اساس به نظر می آید با عنایت به این که ایرادات شورای نگهبان نسبت به طرح مجلس در کمیسیون اقتصادی در حال بررسی است به نظر می آید این قانون باید تا آخر سال ۹۹ تمدید شود؛ در واقع با این کار دولت هم انگیزه عرضه لایحه در زمان مقتضی را از دست نمی دهد.
جعفر قادری در موافقت با درخواست دوفوریت لایحه تمدید قانون مالیات بر ارزش افزوده اظهار داشت: دولت همانند چوپان دروغگو است چونکه وعده های گوناگونی داده اما به آنها عمل نکرده است و بر این اساس قوانین کلیدی که باید سال های قبل دائمی می شد هنوز به نتیجه نرسیده است. زمان اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده تا آخر مهرماه بوده بنابراین اگر تمدید نشود مسؤلان باید مجوز اجرای آنرا در شورای سران قوا و رهبر انقلاب درخواست کنند.
وی افزود: بر این اساس فعالیت شهرداری ها، دهیاری ها و حتی دولت در حوزه دریافت مالیات بر ارزش افزوده مختل می شود ازاین رو به نظر می آید باید با دو فوریت این امر موافقت شود اما در بررسی جزئیات زمان کمتری برای اجرای آزمایشی پیشبینی شود. الان به جای نرخ ۹ درصد مالیات مضاعف گرفته می شد که چنین مواردی باید اصلاح گردد.
در نهایت نمایندگان مجلس با بررسی لایحه تمدید قانون آزمایشی مالیات بر ارزش افزوده به صورت یک فوریت موافقت کردند.

منبع:

1399/08/05
23:01:58
5.0 / 5
1567
تگهای خبر: ارز , سرمایه , سیستم , شهرداری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP