در گفت و گو با شاپ تاكید شد:

سوق دادن مردم به سمت پس اندازهای خرد

سوق دادن مردم به سمت پس اندازهای خرد

به گزارش شاپ یك كارشناس حوزه كار بر سوق دادن مردم به سمت پس اندازهای خرد و تبدیل نقدینگی ها به كسب و كارهای تولیدی تصریح كرد و اظهار داشت: اگر تولید در كشوری اتفاق نیفتد و مردم فقط مصرف كننده و منتظر یارانه باشند، ارزش پول در كوتاه ترین زمان از دست می رود.علی اکبر لبافی در گفت و گو با ایسنا، درباره راهکارهای جبران کاهش درآمدهای نفتی اظهار نمود: یکی از راهکارهایی که می تواند به افزایش درآمدهای دولت و جبران کاهش درآمدهای نفتی کمک نماید، ایجاد بنگاههای کوچک و متوسط اشتغالزا در روستاها و شهرهای کمتر توسعه یافته است. جمع کردن سرمایه های مردمی و سوق دادن آن به سمت تولید و احیای کارخانه ها به افزایش قدرت خرید منجر می شود ولی اگر تولید در کشور اتفاق نیفتد و مردم فقط مصرف کننده و منتظر یارانه باشند، ارزش پول در کوتاه ترین زمان از دست می رود.

سوق دادن مردم به سمت پس اندازهای خرد

وی با اشاره به ظرفیتهای بسیاری که در روستاها وجود دارد، افزود: ما باید اقتصاد روستا را تقویت نماییم مثل بینشی که دکتر یونس در بنگلادش با راه اندازی گرامین بانک دنبال کرد و مردم را به سمت پس اندازهای خرد سوق داد تا اقتصاد خرد را در جوامع بهبود بخشد. هم اکنون بیشتر از ۸۰ کشور دنیا مبحث اقتصاد روستا را در دستور کار قرار داده و ایده راه اندازی کسب و کارهای اجتماعی را به منظور بهبود وضع اقتصاد روستا دنبال کرده اند.

تجمیع نقدینگی ها و تبدیل آن به کسب و کارهای تولیدی

این کارشناس حوزه کار بر جمع آوری نقدینگی ها و تبدیل آن به کسب و کارهای تولیدی تصریح کرد و اظهار داشت: احیای مسئولیت اجتماعی بنگاههای تولیدی با رویکرد توانمندسازی مردم ما را به سمت درآمدزایی و اشتغالزایی بیشتر سوق می دهد. اگر دنبال اشتغال پایداری هستیم که کمترین خطرپذیری را داشته باشد، باید پول را به سمت بنگاههای تولیدی و اقتصاد روستا ببریم و با ایجاد کسب و کارهای خرد سرانه درآمد مردم را افزایش دهیم.

به اعتقاد لبافی، تقویت اقتصاد روستا نه در چارچوب مزدبگیری بلکه در چارچوب کسب و کارهایی محقق می شود که از راه مشارکت مردمی به نتیجه برسد. وقتی بسترهای ایجاد اشتغال فراهم و مردم آموزش داده شوند و بازار فروش تضمین شده و نظارت شده به وجود آید، کسب و کارهای خرد در روستاها راه اندازی می شوند و وضعیت درآمد مردم بهبود می یابد.

استفاده از ظرفیت استانهای مرزی برای توسعه صادرات

وی تقویت اقتصاد مرزی را از دیگر راهکارهای افزایش درآمدهای دولت و کاهش اتکا به درآمدهای نفتی عنوان نمود و اظهار داشت: هم اکنون ۱۶ استان مرزی داریم که هم مرز با کشورهای همجوار هستند. باید از ظرفیت استانهای مرزی که مرز آبی و زمینی داریم، در چارچوب تقویت اقتصاد مرزی استفاده نماییم. این نقاط در رفع گرفتاری های ارزی و صادرات و واردات ما موثرند و از راه آنها می توانیم ارزش پول ملی را ارتقا بدهیم.

لبافی تصریح کرد: مناطق آزاد و ویژه اقتصادی هم پایگاههایی هستند که می توانیم در حوزه همجواری با کشورهای دیگر از ظرفیت آنها برای صادرات و عرضه کالا و خدمات در شرایط اقتصادی حاضر استفاده نماییم.

منبع:

1399/07/15
23:13:40
5.0 / 5
1570
تگهای خبر: آموزش , ارز , بازار , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
شاپ SHAAP