مسكن ملی برای دهك های متوسط ایجاد می شود

مسكن ملی برای دهك های متوسط ایجاد می شود

شاپ: جامعه هدف اصلی طرح اقدام ملی مسكن دهك های 4 تا 7 هستند كه از توان نسبی برای تامین آورده و پرداخت اقساط تسهیلات برخوردار می باشند.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، طرح اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی برای دهک های متوسط طراحی شده که وزیر راه و شهرسازی نیز قبل از این به آن اشاره نموده است. مسئولیت تامین مسکن برای دهک های یک تا سه نیز با نهادهای حمایتی همچون کمیته امداد و بهزیستی است.
متقاضیان مسکن ملی پس از آن که شرایطشان برمبنای شروط پنجگانه همچون سبز بودن فرم «ج»، سرپرست خانوار بودن و عدم مالکیت آنها احراز شد باید در ابتدا حدود ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان بپردازند. به ترتیب برمبنای میزان پیشرفت پروژه نیز باید مبالغ دیگری را تزریق کنند. ۱۰۰ میلیون تومان نیز وام ۱۸ درصد به هر واحد تعلق میگیرد.
مساحت واحدهای طرح اقدام ملی متفاوت می باشد. بطور مثال در شهرهای کمتر از ۱۰۰ هزار نفر مساحت واحد ها بطور میانگین ۱۰۰ متر مربع است. در شهرهای بزرگتر احتمالاً میانگین متراژ خانه ها کوچک تر خواهد بود. اما تخمین زده می شود که هزینه ساخت هر واحد بین ۲.۵ تا ۳.۵ میلیون تومان در هر متر مربع باشد. پس باتوجه به این شرایط پیش بینی می شود دهک های پایین توان پرداخت هزینه های طرح اقدام ملی را نداشته باشند.
اولین واحدهای مسکن ملی این ماه در سیرجان تحویل داده می شود
هم اکنون بعد از گذشت حدود یکسال از پروژه اقدام ملی در استان کرمان برخی از واحدها در شهر سیرجان به پایان رسیده و الان محوطه سازی آنها در حال انجام می باشد که طبق وعده علی نبیان - مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن -، در ایام آینده افتتاح می گردد.
گفته می شود تعداد این خانه ها ۱۷ هزار و ۵۰۰ واحد است که توسط تعاونی ایجاد می شود و با توجه به این که اعضا بموقع آورده خودرا تامین کرده اند با سرعت مناسبی اجرا شده و الان آماده تحویل است. بر این اساس محمود محمودزاده، معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید که پیشرفت پروژه اقدام ملی وابستگی بسیار زیادی به تامین بموقع آورده از طرف متقاضیان دارد.
پیشرفت ۳۵ درصدی مسکن ملی
همین طور طبق آخرین اعلام وضعیت پروژه اقدام ملی مسکن تا ۱۶ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ برای ۳۰۰ هزار واحد تامین زمین شده و ۲۳۰ هزار واحد مراحل اجرایی را طی می کند. در مجموع این فرآیند ی تعریف شده بیش از ۳۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. دولت قول داده در صورت تامین بموقع آورده از طرف متقاضیان سال ۱۴۰۰ کل پروژه را به پایان برساند.
این طرح در ۴ قالب شامل پروژه های مشارکتی، بخش خصوصی، پروژه های ۹۹ ساله و فروش اقساطی پیش می رود. برای مثال چنانچه در شهر تهران متقاضی از تمکن مالی بیشتری برخوردار باشد می تواند از پروژه های بخش خصوصی یا مشارکتی استفاده نماید.
سهم استان تهران از طرح اقدام ملی مسکن در چارچوب ثبت نام ۶۶ هزار و ۲۹۰ واحد است و علاوه بر این تعداد قابل توجهی از پروژه های مشارکتی تعریف شده که تعداد آنها بمراتب بیش از واحد های ثبت نامی است. در آخر سهم دولت و بخش خصوصی تقسیم و سهم دولت در چارچوب فراخوان به متقاضیان واگذار می شود.
در ۴ شهر اندیشه، پردیس، پرند و هشتگرد و همین طور محله تهرانسر که از مناطق پر تقاضای اطراف تهران محسوب می شوند طرح اقدام ملی مسکن عمدتاً در چارچوب مشارکت با سازندگان، فعال است. طبق برنامه اولیه ۲۰۰۰ واحد برای محله تهرانسر، ۲۵۲۲ واحد برای شهر جدید اندیشه، ۲۵ هزار و ۳۲۷ واحد در پرند، ۱۹ هزار واحد در پردیس و ۲۱ هزار واحد برای شهر جدید هشتگرد در نظر گرفته شده است.
به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، طرح اقدام ملی تولید و عرضه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی، شهریور ۱۳۹۸ با حضور رئیس جمهوری شروع شد. البته در بعضی از مناطق از اختتام سال ۱۳۹۷ کلید خورده بود. در چارچوب این طرح تا نیمه اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ برای ۳۰۰ هزار واحد تامین زمین شده و ۲۳۰ هزار واحد مراحل اجرایی را طی می کند. برمبنای اعلام اسلامی وزیر راه و شهرسازی، نخستین واحدهای مسکن ملی در بعضی مناطق کشور، خرداد یا تیرماه امسال تحویل می شود. قبل از این هم محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی - به ایسنا گفته بود که ۱۷ هزار و ۵۰۰ واحد در شهرهای کوچک آماده واگذاری است. همین طور روز ۲۳ اردیبهشت ۱۳۹۹ طاهرخانی - مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید - دستور داد که ۲۰۰۰ واحد مسکن ملی پرند تا پیش از هفته دولت (شهریور ماه) امسال به متقاضیان تحویل داده شود.
منبع:

1399/03/10
22:46:04
5.0 / 5
2195
تگهای خبر: تولید , ثبت نام
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP