مالیات خانه های خالی شش برابر مالیات اجاره است نه شش برابر اجاره

مالیات خانه های خالی شش برابر مالیات اجاره است نه شش برابر اجاره

در حالیكه پیش از این تصور می شد مالیات خانه های خالی بر مبنای نرخ روز بازار محاسبه می شود و البته سازمان امور مالیاتی توضیحاتی شفافیت در این خصوص عرضه نكرده، معاون وزیر راه و شهرسازی می گوید كه ضرایب بر مبنای دفترچه سالیانه سازمان امور مالیاتی محاسبه می شود. در واقع مالیات واحدهای خالی شش برابر مالیات اجاره خواهد بود، نه شش برابر اجاره.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، مالیات خانه های خالی که روز چهارشنبه توسط مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید، برای سال اول شش برابر مالیات متعلقه که رقم های بین ۱۵ تا ۳۵ درصد درآمد اجاره را در بر می گیرد شامل می شود. یعنی جریمه واحدهای خالی از سکنه شش برابر مالیاتی را شامل می شود که سالیانه به درآمد صاحبخانه ها اختصاص می یابد. پیش از این تصور می شد که مالیات شش برابر درآمد اجاره است. از سوی دیگر خانه های کمتر از ۱۵۰ متر در تهران و کمتر از ۲۰۰ متر در دیگر شهرها که تا پیش از این معاف از مالیات اجاره بود از این پس مشمول مالیات خانه های خالی می شود.
۲۵ درصد درآمد اجاره معاف از مالیات
طبق ماده ۵۳ قانون مالیات های مستقیم، درآمد مشمول مالیات املاکی که به اجاره واگذار می گردد عبارت است از کل مال الاجاره، شامل نقدی و غیر نقدی، بعد از کسر ۲۵ درصد بابت هزینه ها و استهلاکات و تعهدات مالک نسبت به مورد اجاره.
به صورت مثال خانه ای با نرخ ۵۰ میلیون تومان پول پیش و ۲ میلیون تومان اجاره ماهیانه، اجاره داده می شود. ابتدا باید اجاره سالیانه را حساب کنید. یعنی ۲ میلیون تومان را در ۱۲ ماه سال ضرب کنید که معادل ۲۴ میلیون تومان می شود. سپس ۱۸ درصد مبلغ رهن را به اجاره سالیانه اضافه کنید.
مالیات یک خانه با ودیعه ۵۰ میلیونی و اجاره ۲ میلیونی چقدر است؟
با عنایت به ودیعه ۵۰ میلیون تومانی، ۱۸ درصد آن ۹ میلیون تومان خواهد شد. یعنی درآمد سالیانه شما مجموع دو عدد ۲۴ میلیون بعلاوه ۹ میلیون تومان است که می شود ۳۳ میلیون تومان. ۲۵ درصد از این درآمد که به نگهداری ساختمان مربوط می شود معاف از مالیات است. ازاین رو عدد ۳۳ میلیون تومان را در ۰.۷۵ ضرب می نماییم تا درآمد مشمول مالیات محاسبه شود. اگر عدد ۳۳ میلیون را در ۷۵ صدم ضرب نماییم رقم ۲۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان به دست می آید.
بر مبنای ماده ۵۳ قانون مالیات های مستقیم تا ۳ میلیون تومان درآمد اجاره مشمول ۱۵ درصد، بین ۳ تا ۱۰ میلیون مشمول ۲۰ درصد، بین ۱۰ تا ۲۵ میلیون شامل ۲۵ درصد، بین ۲۵ تا ۱۰۰ میلیون تومان مشمول ۳۰ درصد و بالاتر از ۱۰۰ میلیون تومان شامل ۳۵ درصد مالیات خواهد شد.
ازاین رو از رقم به دست آمده مثال فوق یعنی ۲۴ میلیون و ۷۵۰ هزار تومان، تا ۳ میلیون شامل ۱۵ درصد مالیات، بین ۳ تا ۱۰ میلیون شامل ۲۰ درصد و بین ۱۰ تا ۲۵ میلیون شامل ۲۵ درصد مالیات می شود. یعنی مالک باید ۴۵۰ هزار تومان به اضافه یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان، به اضافه سه میلیون و ۷۵۰ هزار تومان مالیات بپردازد که رقم کل مالیات بر اجاره سالیانه آن ۵ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان می شود.
حال اگر واحد مذکور خالی بماند در سال اول مشمول شش برابر رقم مذکور یعنی ۳۳ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان جریمه می شود. مالک باید سال دوم ۶۷ میلیون و ۲۰۰ هزار تومان جریمه پرداخت کند. این مبلغ در سال سوم به ۱۰۰ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می رسد.
محمود محمودزاده - معاون وزیر راه و شهرسازی - درباره جزئیات مالیات بر خانه های خالی به ایسنا اظهار داشت: آنچه بعنوان اصلاحیه ماده ۵۳ قانون مالیات های مستقیم به تصویب رسیده ضرایب ۶ برابر ۱۲ برابر و ۱۸ برابر نسبت به مالیات بر اجاره است که هر ساله در دفترچه های​ سازمان امور مالیاتی مشخص می شود. این رقم ها صرفا بر مبنای نرخ روز بازار نیست بلکه قرارداد موجر و مستاجر ملاک مالیات خواهد بود.
از سوی دیگر بر مبنای تبصره ۱۱ ماده ۵۳ قانون مالیات های مستقیم، واحدهای کمتر از ۱۵۰ متر در تهران و کمتر از ۲۰۰ متر در دیگر شهرها از پرداخت مالیات بر اجاره معاف بودند که طبق قانون جدید، معافیتهای قبلی برداشته شده و تمام واحدهای خالی از سکنه در شهرهای بالای ۱۰۰ هزار نفر مشمول مالیات متعلقه بر درآمد اجاره می شوند.
اقامتگاه دوم معاف از مالیات است
قانون جدید استثنائاتی را برای مالیات خانه های خالی در نظر گرفته است. به صورت مثال هر سرپرست خانوار می تواند علاوه بر خانه ای که اقامت اصلی اوست یک مسکن در شهر دیگر در ملکیت خود داشته باشد که حتی اگر خالی باشد از آنجائیکه اقامت فرعی خانواده به حساب می آید معاف از مالیات بر خانه های خالی خواهد بود. خانه های خالی در شهرهای زیر ۱۰۰ هزار نفر جمعیت و روستاها هم از تور مالیاتی مذکور خارج است.
منبع:

1399/05/18
15:52:45
5.0 / 5
1836
تگهای خبر: بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP