تمدید مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی تشکل های صنفی

تمدید مهلت ارائه اظهارنامه مالیاتی تشکل های صنفی

به گزارش شاپ، رئیس اتاق اصناف ایران از تمدید مهلت عرضه اظهارنامه مالیاتی تشکل های صنفی اطلاع داد.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، مجتبی صفایی اظهار داشت: شرطِ معافیت تشکل های صنفی از پرداخت مالیات، انجام تکالیف مالیاتی (ارسال اظهارنامه و ارائه اسناد و مدارک) است در غیر اینصورت اتاق ها یا اتحادیه ها بابت وجوه دریافتی (حتی وجوهی که به حکم و جواز قانون دریافت می کنند) مشمول مالیات خواهند شد؛ حسب توضیحات فوق ممکنست تعدادی از اتاق ها و اتحادیه ها با تصور این که در هر صورت از معافیت مالیاتی برخوردار می باشند، در سالهای قبل، مبادرت به انجام تکالیف مالیاتی نکرده و در نتیجه، مکلف به پرداخت مالیات شده باشند.
وی ادامه داد: قانون بودجه سال ۱۴۰۲ بمنظور برخورداری اتاق ها و اتحادیه هایی که به سبب عدم آگاهی از قانون، بین سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹ مشمول مالیات شده و هنوز مبادرت به پراخت آن نکرده اند، با رعایت شرایط ذیل، فرصت باردیگر جهت ارسال اظهارنامه و ارائه اسناد و مدارک فراهم نموده است.
صفایی اشاره کرد: اولاً فرصت مذکور فقط برای سالهای عملکرد ۱۳۹۰ الی ۱۳۹۹ فراهم گشته است. ثانیاً در صورتی امکان برخورداری از معافیت برای سالهای مذکور برقرار است که مالیات سالِ مربوطه پرداخت نشده باشد. ثالثاً با فرض وجود دو شرط فوق، جهت برخورداری از معافیت، باید اظهارنامه سال عملکرد مربوطه تنظیم و اسناد و مدارک درآمدی و هزینه ایِ آن سال به اداره مالیاتی ذی صلاح ارائه شود و رابعاً باتوجه به سالانه بودنِ احکام مالیاتی قانون بودجه، فرصت مذکور فقط تا انتهای سال ۱۴۰۲ فراهم گشته است.
رییس اتاق اصناف ایران اشاره کرد: بدین سبب در صورتیکه هر یک از اتاق ها و اتحادیه های تابعه، به سبب عدم انجام تکالیف مربوط به عملکرد سالهای ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۹ از معافیت مالیاتی محروم شده و هنوز مالیات آن سال پرداخت نشده باشد، مکلف اند با ارائه اظهارنامه و اسناد و مدارک آن سال مطابق با شرایط اعلامیِ سازمان امور مالیاتی در بخشنامه شماره ۲۰۰/۱۴۰۲/۱۶ در تاریخ ۱۴ آبان ۱۴۰۲، از فرصت مذکور بهره برداری کنند.
بگفته رییس اتاق اصناف ایران، بدیهی است در صورتیکه اتاق یا اتحادیه ای از شرایط فوق برخوردار بوده ولی تا انتهای سال ۱۴۰۲، از فرصت فوق الذکر استفاده نکنند، مسئولیت امر متوجه رییس یا روسای مسئول خواهد بود.
بخشنامه شماره ۲۰۰/۱۴۰۲/۱۶، ۱۴ آبان۱۴۰۲، سازمان امور مالیاتی که در امتداد تبیین نحوه ی اجرای جزء (۲) بند (ب) تبصره (۶) قانون بودجه ۱۴۰۲ کل کشور صادر گردیده است، به پیوست جهت بهره برداری بارگذاری شده است و معاونت حقوقی اتاق اصناف ایران پاسخگوی سوالات اتاق های اصناف سراسر کشور خواهد بود.
منبع:

1402/09/19
16:25:44
5.0 / 5
322
تگهای خبر: عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP