فروش بی دردسر ۲۰ میلیارد نخ سیگار قاچاق

فروش بی دردسر ۲۰ میلیارد نخ سیگار قاچاق

به گزارش شاپ، رییس انجمن دخانیات اظهار داشت: طبق برآوردهای ما سالانه 15 تا 20 میلیارد نخ سیگار قاچاق در بازار توزیع می شود با اینحال به هیچ عنوان برنامه خاصی برای مبارزه با قاچاق در این زمینه ندیده ایم.محمدرضا تاجدار رییس انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد میزان قاچاق دخانیات اظهار داشت: ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز اعلام نموده قاچاق سیگار بین ۹ تا ۱۰ میلیارد نخ در سال است که بدین سان هفت تا ۱۰ درصد بازار سیگار در اختیار کالای قاچاق قرار دارد.
وی اضافه کرد: با اینحال مشاهدات میدانی نشان میدهد سهم قاچاق در بازار سیگار ایران بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است؛ یعنی طبق برآوردهای ما ۱۵ تا ۲۰ میلیارد نخ سیگار قاچاق در بازار توزیع می شود.
تاجدار با اشاره به اینکه هم اکنون بیش از ۱۲ میلیون نفر مصرف کننده دخانیات در کشور وجود دارد، اظهار داشت: کل تولید سیگار در ایران حدود ۷۰ میلیارد نخ در سال است اما میزان مصرف سیگار در کشور حدود ۸۰ میلیارد نخ برآورد می شود.
رئیس انجمن تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان محصولات دخانی تصریح کرد: طبق نامه رسمی ستاد مقابله با قاچاق کالا و ارز سال قبل ۹ میلیارد نخ سیگار قاچاق به ارزش حدود ۴۵۰ میلیون دلار وارد کشور شده است. این در شرایطی است که کل صنعت دخانیات برای تولید ۷۰ میلیارد نخ سیگار در سال قبل ۳۰۰ میلیون دلار ارز دریافت کرده است.
وی در مورد مبارزه با قاچاق اشاره کرد: به هیچ عنوان در عرصه قاچاق دخانیات برنامه خاصی برای مبارزه ندیدیم؛ به جز یک مورد که حدود دو ماه پیش صورت گرفت و وزارت اطلاعات با همکاری مجموعه ناجا سر شبکه های قاچاق محصولات دخانیات (سیگار و تنباکو) را شناسایی نمودند که اقدام خوبی بود اما متأسفانه دیگر اقدام جدی پیرامون مبارزه با قاچاق را شاهد نبودیم و کماکان از مرزهای مختلف، دخانیات قاچاق وارد کشور می شود.
وی اضافه کرد: برنامه و قانون وجود دارد ولی در عرصه اجرا در بخش عمده فروشی و خرده فروشی اتفاق خاصی را ندیدیم. توجه کنید محصولی که به هیچ عنوان نظارتی روی آن نیست میزان زیانی که به مصرف کننده وارد میکند بیش از کالایی است که دائم مورد رصد قرار می گیرد بدین سبب توزیع سیگار قاچاق سلامت مصرف کنندگان بیشتر مورد تهدید قرار می دهد.


منبع:

1402/08/28
21:42:47
5.0 / 5
76
تگهای خبر: ارز , بازار , برنامه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP