جزییات زیاندهی ۵ ساله خودروسازان

جزییات زیاندهی ۵ ساله خودروسازان

شاپ: بررسی صورت های مالی تلفیقی ایران خودرو و سایپا از سال ۹۷ به این سو نشان میدهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکتها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.به گزارش شاپ به نقل از مهر، بررسی صورت های مالی تلفیقی ایران خودرو و سایپا (بدون احتساب هزینه های مالی) در حدفاصل سالهای ۱۳۹۷ تا انتهای خرداد ۱۴۰۲ نشان داده است که مبلغ فروش محصولات شرکت ایران خودرو در سال ۹۷ بالغ بر ۲۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است، اما مبلغ بهای تمام شده محصولات این شرکت بیشتر از ۲۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است.
مبلغ فروش این شرکت در سال ۹۸ هم بیشتر از ۳۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است، حال آنکه مبلغ بهای تمام شده تولید محصولات بیشتر از ۳۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است.
این روند در سال ۹۹ هم ادامه داشت بگونه ای که ایران خودرو بیشتر از ۶۷ هزار میلیارد تومان خودرو فروخته در حالیکه بیشتر از ۷۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان صرف بهای تمام شده محصولات کرده بود.
مبلغ فروش این شرکت در سال ۱۴۰۰ هم نزدیک به ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بوده، اما بهای تمام شده تولیدات ایران خودرو بیشتر از ۱۱۵ هزار میلیارد تومان ثبت شده است.
در سال ۱۴۰۱ مبلغ فروش ایران خودرو بیشتر از ۱۸۸ هزار میلیارد تومان ثبت شده اما این شرکت بیشتر از ۲۰۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بعنوان بهای تمام شده تولید هزینه کرده است.
مبلغ فروش این شرکت در فصل بهار سال جاری هم بیشتر از ۵۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده اما بهای تمام شده تولید محصولاتش ۵۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ثبت شده است. سال مبلغ بهای تمام شده مبلغ فروش زیان خام ۱۳۹۷ ۲۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان ۲۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ۳ هزار و۲۰۰ میلیارد تومان ۱۳۹۸ ۳۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان ۳۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان ۱۳۹۹ ۷۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان ۶۷ هزار میلیارد تومان ۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان ۱۴۰۰ ۱۱۵ هزار میلیارد تومان ۱۱۰ هزار میلیارد تومان ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ۱۴۰۱ ۲۰۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان ۱۸۸ هزار میلیارد تومان ۲۰ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان فصل بهار ۱۴۰۲ ۵۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ۵۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان
وضعیت شرکت سایپا
وضعیت شرکت سایپا هم بهتر از ایران خودرو نیست؛ بررسی صورت های مالی تلفیقی این شرکت نشان داده است که مبلغ فروش محصولات سایپا در سال ۹۷ بالغ بر هشت هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده، اما مبلغ بهای تمام شده محصولات این شرکت بیشتر از ۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.
مبلغ فروش سایپا در سال ۹۸ بیشتر از ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ثبت شده و در مقابل مبلغ بهای تمام شده تولید محصولات بالای ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است. ازاین رو سایپا در این سال با سود فروش مواجه بوده است.
همچنین این شرکت در سال ۹۹ معادل ۱۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان خودرو فروخته اما بیشتر از ۱۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان صرف بهای تمام شده محصولاتش کرده است.
مبلغ فروش سایپا در سال ۱۴۰۰ سایپا بیشتر از ۴۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان و افزون بر ۴۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، بهای تمام شده تولیدش ثبت شده است.
سایپا بیشتر از ۶۰ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ خودرو فروخته حال آنکه بیشتر از ۶۹ هزار میلیارد تومان برای بهای تمام شده تولید هزینه کرده است.
در فصل بهار سال جاری هم مبلغ فروش این شرکت بیشتر از ۱۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده اما حدود ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان صرف بهای تمام شده ساخته شده است. سال مبلغ بهای تمام شده مبلغ فروش زیان خام ۱۳۹۷ ۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ۲ هزار میلیارد تومان ۱۳۹۸ ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان - ۱۳۹۹ ۱۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان ۱۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ۱۴۰۰ ۴۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ۴۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ۱۴۰۱ ۶۹ هزار میلیارد تومان ۶۰ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان ۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان فصل بهار ۱۴۰۲ ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان ۱۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان

1402/06/26
08:55:17
5.0 / 5
333
تگهای خبر: تولید , رنگ , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP