تغییر قیمت نان از جانب استاندارها

تغییر قیمت نان از جانب استاندارها

به گزارش شاپ، نان قوت غالب مردم بوده و بعد از ۳ سال قیمت آن در بعضی استانهای کشور افزایش پیدا کرده است؛ در مشهد نان بربری از ۱، ۱۵۰ تومان با افزایش حدود ۴۳ درصدی به ۱، ۶۵۰ تومان در یک هفته اخیر رسیده است.به گزارش شاپ به نقل از مهر، نان قوت غالب مردم بوده و بعد از ۳ سال قیمت آن در بعضی استانهای کشور افزایش پیدا کرده است. در مشهد نان بربری از ۱، ۱۵۰ تومان با افزایش حدود ۴۳ درصدی به ۱، ۶۵۰ تومان در یک هفته اخیر رسیده است. نان لواش با افزایش حدود ۲۴ درصدی ۵۲۵ تومان شده است؛ در حالیکه ابتدای سال تاکید شده بود قرار نیست قیمت نان تغییر کند شاهد افزایش قیمت انواع نان در چند استان کشور هستیم؛ در حالیکه هیچ یک از تشکل های فعال در حوزه آرد و نان کشور حاضر به گفت و گو نیستند اما خبرها از افزایش نرخ نان در حدود ۱۳ استان حکایت دارد. همینطور عنوان می شود تا پایان مرداد این تغییر قیمتها برای سایر استان ها همچون استان تهران هم اعمال خواهد شد.
استاندارها درحال تغییر نان
نان یکی از اقلام غذایی مهم سفره خانوارهای ایرانی است. قیمت گذاری گندم، آرد و نان بعنوان محصولات استراتژیک از جانب دولت ها بوده و برای تضمین امنیت غذایی نظارت جدی بر این مورد وجود دارد. سال جاری تغییر قیمت بخشی از اقلام غذایی به صورت رسمی از جانب نهادهای متولی دولتی اعلام نشد اما نرخ های جدید روی کالاها درج شد. نان هم در حالیکه هیچ نهاد دولتی آنرا اعلام رسمی نکرده در حال افزایش می باشد. فعالان این حوزه عنوان می کنند تصمیم با کارگروه آرد و نان هر استان بوده که این کارگروه زیر نظر استانداری هر استان فعالیت داشته که استانداری ها هم زیر نظر وزارت کشور فعالیت دارند.
سهم آرد در قیمت تمام شده
نرخ نان از سال ۱۳۹۹ که قیمت جدید تعیین و سال ۱۴۰۰ ابلاغ و اجرایی شد تا امروز تغییری نداشت. برخی کارشناسان این حوزه تاکید دارند آرد فقط ۱۰ تا ۱۵ درصد قیمت تمام شده نان را تشکیل می دهد و عدم تغییر نرخ آرد در حالیکه سایر هزینه ها همچون حقوق و دستمزد، حمل و نقل، نرخ تورم و… افزایش پیدا کرده نباید انتظار داشت قیمت انواع نان در بازار تغییر نکند.
امسال حقوق و دستمزد ۲۷ درصد افزایش داشت و در اینباره یکی از دلایلی که نانوایان به آن اشاره می کنند این مورد است. از طرفی افزایش هزینه تهیه غذا کارگران هم از دیگر علل بوده که اظهار می شود اگر پیشتر قیمت یک کنسرو ماهی کمتر از ۱۰ هزار تومان بود سال جاری به بیشتر از ۵۰ هزار تومان رسیده است. همینطور عنوان می شود نرخ هر کیلو خمیر مایه نان از ۴۰۰ تومان به بیشتر از ۸۰۰ تومان رسیده در حالیکه قیمت آن در بازار آزاد بیشتر از ۱.۵ میلیون تومان است؛ علاوه بر این، هزینه حمل و نقل هم نسبت به سال قبل بین ۲.۵۰۰ تا ۳ هزار تومان افزایش پیدا کرده و وضعیت اجاره بها هم در کنار سایر عوامل سبب شده تا کارگروه آرد و نان استان ها تصمیم بر تعیین نرخ جدید انواع نان داشته باشند.

1402/05/16
10:12:27
5.0 / 5
244
تگهای خبر: بازار , رنگ , غذا , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴