در گفت وگو با شاپ مطرح شد

رقم دستمزد بعید است امروز مشخص شود

رقم دستمزد بعید است امروز مشخص شود

به گزارش شاپ، یک کارشناس حوزه کار تعیین رقم دستمزد کارگران در نشست امروز شورای عالی کار را بعید دانست و اظهار داشت: به طور قطع امروز اعداد و ارقامی درباره ی هزینه های سبد معیشت بیرون خواهد آمد ولی برای مذاکره جدی نیازمند برگزاری چند نشست فشرده تا پیش از پایان سال و نزدیک شدن دیدگاه های گروه کارگر و کارفرما هستیم.حمید حاج اسماعیلی در گفتگو با ایسنا، درباره ی پیشبینی نشست امروز شورایعالی کار و احتمال تعیین رقم دستمزد اظهار نمود: بطور حتم اگر شورایعالی کار نشان بدهد که بخواهد این کار را به سرانجام برساند، امکان دارد تا آخر سال برای تعیین دستمزد جلسات بیشتری بگذارد ولی حتی ۱۰ درصد هم احتمال نمی دهیم که امروز رقم دستمزد کارگران مشخص شود.

وی افزود: تجربه سالهای اخیر نشان داده که دستمزد در ایام پایانی سال تصویب می شود، هرچند که سال قبل ابتکار عمل خوبی را از آقای عبدالملکی، وزیر سابق کار شاهد بودیم و ایشان در تعیین دستمزد عملکرد خوبی داشت و زودتر از پایان سال دستمزد به نتیجه رسید ولی تاکید دارم تا دیدگاه های گروه کارگری و کارفرمایی به نتیجه نرسد اتفاقی نمی افتد.

این کارشناس حوزه کار افزود: معتقدم این تاکتیک که در مذاکرات مزدی روی رقمی مشخص متمرکز شویم و فشار بیاوریم کارساز و شایسته نیست و با روح سه جانبه گرایی در شورایعالی کار همخوانی ندارد. هم اکنون باید تلاش نماییم که حداقل های معیشتی را برای کارگران تامین و قدرت خرید آنها را حفظ نماییم.

حاج اسماعیلی درباره ی برخی شائبه ها که گفته می شود دستمزد ۱۴۰۲ بدون گزارش کمیته مزد تعیین می شود، اینطور توضیح داد: هم اکنون مذاکرات دستمزد معطل تعیین سبد معیشت شده است و اگر اعتقاد به تعیین هزینه سبد معیشت وجود ندارد و مقرر است کمیته مزد و گزارش آن نادیده گرفته شود، باید به رقم نرخ تورم و خط فقر که هر دو در حوزه حاکمیت و اداره دولت تعیین می شوند اعتنا نماییم. دو ماه قبل خط فقر در گزارش انتشار یافته وزارت کار حدود ۱۵ میلیون تومان اعلام گردید که می تواند مبنای شروع کار باشد.

این کارشناس حوزه کار با اشاره به اینکه مذاکرات مزد باید بر مبنای ملاک و شاخصه هایی که قانون تعیین کرده صورت گیرد، اضافه کرد: فسلفه تشکیل کمیته مزد شورایعالی کار محاسبه علمی و کارشناسی هزینه های سبد معیشت در بند ۲ ماده ۴۱ بود تا کار برای ورود مذاکرات تسهیل شود. اگر گروه کارفرمایی یا دولت امسال روی سبد معیشت متمرکز نمی شوند، باید به بند یک ماده ۴۱ و محاسبه نرخ تورم توجه نمایند که طبعا عدد پایینی نیست. بر اساس گزارش اخیر مراجع رسمی نرخ تورم بهمن ماه ۴۶.۹ درصد بوده و در اسفند ماه اساسا افزایش داشته است. ازاین رو با در نظر گرفتن تورم نمی توان رقم پایینی برای دستمزد کارگران تصویب کرد.

وی در انتها به مکاتبه وزارت کار با برخی استان ها برای محاسبه هزینه های سبد معیشت کارگران اشاره نمود و اظهار داشت: در شرایط حاضر نمی توانیم حتی در یک نقطه هم مزد منطقه ای را اجرا نماییم و باید از وقت کشی در تعیین دستمزد بپرهیزیم برای اینکه کشور شرایط اقتصادی برای اجرای چنین طرحی مهیا نیست. کارگران چشم انتظار مشخص شدن دستمزد سال آینده هستند و نمایندگان گروه کارگری باید اهتمام جدی برای تحقق این هدف داشته باشند تا نگرانی جامعه کارگری برطرف شود.

منبع:

1401/12/23
10:02:04
5.0 / 5
313
تگهای خبر: علم , عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
شاپ SHAAP