معاون گردشگری خبر داد:

مرجع صدور مجوز آژانس های مسافرتی و هواپیمایی یكی شد

مرجع صدور مجوز آژانس های مسافرتی و هواپیمایی یكی شد

معاون گردشگری وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی درحالی از یكی شدن مرجع صدور مجوزهای دفاتر خدمات مسافرتی (بند ب) و صدور بلیت (بند الف)، اطلاع داد كه تا پیش از این سازمان هواپیمایی مرجع صدور مجوز بند الف یا صدور بلیت بوده است.


به گزارش شاپ به نقل از روابط عمومی معاونت گردشگری، ولی تیموری اظهار داشت: با تعریف «پنجره واحد» در روند اصلاح «آیین نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی ـ جهانگردی و زیارتی»، صدور مجوز راه اندازی دفتر خدمات مسافرتی یا بند (ب) و هم صدور بلیت یا بند (الف) از راه وزارت گردشگری انجام خواهد گرفت.
وی ادامه داد: در مبحث بازبینی و اصلاح «آیین نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی ـ جهانگردی و زیارتی» مصوب 1380/3/27 هیات وزیران دو تغییر اصلی و بنیادی مد نظر قرار گرفته است.
وی در تشریح تغییرات اعمال شده، اظهار نمود: نخست اصلاح و به روزرسانی مصوبه دولت از حیث تخصصی به نحوی که آئین نامه جدید جوابگوی نیازهای امروز و آینده صنعت توریسم در زمینه برقراری ارتباط میان عرضه کنندگان و استفاده کنندگان خدمات گردشگری باشد و انواع خدمات شامل موضوعی و شکلی را در بستر حقیقی یا مجازی شامل شود. دومین تغییر اصلاح آئین نامه مذکور با رویکرد ایجاد هماهنگی بیشتر از پیش میان متولیان اجزای مختلف خدمات سفر، تسهیل و کاهش بروکراسی و فرآیندهای مالی و اداری برای فعالان این حوزه را شامل می شود.
معاون گردشگری افزود: نظر به اینکه برای فعالیت یک دفتر خدمات مسافرتی سه بند، شامل صدور مجوز فعالیت یا بند (ب)، صدور بلیت یا بند (الف) و صدور مجوز فعالیت تورهای زیارتی یا بند (پ) از سه ارگان وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، سازمان هواپیمایی و سازمان حج و زیارت مورد نیاز است؛ بنابراین تصمیم بر آن شد تا به منظور تسهیل گری و تسریع در صدور مجوزهای مورد نیاز، مبحث ادغام مجوزها در هیات مقررات زدایی کسب و کارهای گردشگری که ذیل وزارت اقتصاد و دارایی فعال است مطرح و مصوب شد با تعریف «پنجره واحد خدمات»، مرجع اصلی صدور مجوزهای لازم برای فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری به وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی سپرده شود.
وی با اشاره به اینکه مبحث ادغام صدور مجوزهای لازم برای فعالیت دفاتر خدمات مسافرتی بعنوان یکی از اصلی ترین بخش ها در فرایند اصلاح «آیین نامه نظارت بر تاسیس و فعالیت دفترهای خدمات مسافرتی، سیاحتی ـ جهانگردی و زیارتی» لحاظ خواهد شد، اظهار داشت: بررسی روند فعالیت کشورهای موفق و پیشتاز در عرصه گردشگری نشان از تعریف فرآیندهای کوتاه و سریع برای حضور فعالین و علاقه مندان به این حوزه دارد و کلیه قوانین موجود در جهت انجام فعالیت ها در کوتاه ترین زمان ممکن بدون موازی کاری و پروتکل های اداری اضافی است.
تیموری با اشاره به اینکه در فرایند اصلاح این آئین نامه به موازات استفاده از نقطه نظرات همه ذینفعان از تجربه موفق کشورهای مختلف هم استفاده می شود، اظهار نمود: تلاش نهایی در چشم انداز تعریف شده ایجاد بستر قانونی و تخصصی مناسب برای فعالیت نظام مند کلیه فعالان گردشگری کشور است تا با تسهیل فرایند اجرایی، علمی و حرفه ای کردن بیشتر از پیش مقررات انگیزه بیشتر برای فعالین و سرمایه گذاران صنعت توریسم کشور ایجاد شود.
وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی از مدت ها پیش طرح ادغام صدور مجوز دفاتر خدمات مسافرتی، هوایی و زیارتی را پیگیری می کرد که با مقاومت سازمان های هواپیمایی و حج و زیارت برای انتقال این مسؤولیت، روبرو بود.
منبع:

1399/05/09
23:04:44
5.0 / 5
2043
تگهای خبر: خدمات , سرمایه , صنعت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱