بازار مسكن مقهور تكتازی۳۲ ماهه بورس

بازار مسكن مقهور تكتازی۳۲ ماهه بورس

از زمان شروع نوسانات بازارهای مالی در آذرماه 1396 بازار بورس رشد 5.6 برابری نسبت به مسكن و رشد 4.6 برابری نسبت به بازار ارز داشته است.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، قیمت مسکن شهر تهران در ادامه روند رو به رشد هفت ماه اخیر خود به میانگین ۲۱ میلیون تومان در هر متر مربع رسید که انتظار می رفت بازار با کاهش معاملات مواجه شود اما خرید و فروش نسبت به ماه قبل ۳۰ درصد و نسبت به ماه مشابه سال قبل ۱۹۱ درصد افزایش پیدا کرد. با آنکه مهم ترین عامل رشد بازار مسکن، تاثیرپذیری از نوسانات بازارهای ارز و طلا عنوان می شود بنظر می رسد این بخش توسط بورس در حال شارژ مالی است.
رشد ۱۹۰۰ درصدی بورس در مقابل ۳۳۷ درصدی مسکن
از آذرماه ۱۳۹۶ که به صورتی آغاز نوسانات بازارهای مالی در ایران بود تا تیرماه ۱۳۹۹ قیمت مسکن در تهران ۳۳۷ درصد افزایش یافته است که متقاضیان مصرفی را از این بازار دور کرد.
با این وجود در همین بازه زمانی یعنی آذر ۱۳۹۶ تا تیر ماه ۱۳۹۹ قیمت دلار از حدود ۴۰۰۰ تومان به حدود ۲۰ هزار تومان رسیده که افزایش ۴۰۰ درصدی را نشان میدهد.
همین طور بازار سکه از شروع آبان ۱۳۹۶ که قیمت سکه امامی یک میلیون و سیصد هزار تومان بوده تا روز هفتم تیرماه ۱۳۹۹ که به ۱۱ میلیون و ۹۳۹ هزار تومان رسیده رشد ۷۴۹ درصد را به ثبت رسانده است.
اما بازار بورس در همین بازه زمانی افزایش عجیب و غریبی را نشان داده و از شاخص حدود ۱۰۰ هزار واحد به حدود ۲ میلیون واحد رسیده که از رشد ۱۹۰۰ درصد حکایت دارد. بازار بورس از آبان ۱۳۹۶ تا تیر ماه ۱۳۹۹ رشد ۲.۵ برابری نسبت به بازار سکه، رشد ۴.۶ برابری نسبت به بازار ارز و رشد ۵.۶ برابری نسبت به بازار مسکن داشته است.
با وجود آن که روی کاغذ، بازار مسکن از رشد کمتری نسبت به بازارهای رقیب برخوردار بوده، عدم توانایی متقاضیان مصرفی این بخش را به اشباع قیمتی رسانده است. با این وجود کارشناسان معتقدند قسمتی از سرمایه سهامداران بورس به سمت بازار مسکن آمده است؛ سهامدارانی که حالا بطور متوسط ارزش دارایی شان طی ۳۲ ماه گذشته ۱۹ برابر شده و قسمتی از درآمد خودرا به خرید ملک اختصاص داده اند.
تورم ماهیانه ۳.۸ درصد مسکن در ۱۲ ماه گذشته
شاید دلیل ورود تدریجی نقدینگی از بازار بورس به بازار مسکن سبب شده که از آذر سال قبل روند صعودی معاملات و قیمت خانه کلید بخورد. با آنکه متوسط رشد ماهیانه قیمت مسکن شهر تهران در ۱۲ ماه گذشته ۳.۸ درصد بوده، نرخ افزایش ماهیانه در آذر ۱۳۹۸ معادل ۶.۸ درصد، دی ۳درصد، بهمن ۳.۸ درصد، اسفند ۸.۷ درصد، اردیبهشت امسال ۹.۴ درصد، خرداد ۱۲.۱ درصد و تیر سال جاری ۱۰ درصد بوده است. این روند رشد در همین ماه های اندک گذشته موجب شد تا شاخص نقطه به نقطه تورم سالیانه مسکن نیز که اواخر سال قبل به حدود ۳۵ درصد رسیده بود به ۵۴ درصد در تیر ماه امسال برسد.
تحلیل یک کارشناس از علت افزایش قیمت مسکن
محمد گلاب کش، کارشناس بازار مسکن با اعلان اینکه "سودآوری بازار بورس منجر به انتظارات تورمی در بازار مسکن می شود"، اضافه کرد: مالکان و سرمایه گذاران در بازار مسکن انتظار دارند تا متناسب با بازار بورس، سودآوری داشته باشند و طبیعتا همین انتظار منجر به افزایش قیمت و به تبع تورم در بازار مسکن می شود.
وی، اشاره کرد: برمبنای قاعده مشخصی تحولات سایر بازارها ازجمله بازار طلا، ارز و بورس، انتظار تورمی در بازار مسکن را شکل می دهد. برهمین اساس تحولات ماه های اخیر در بازار بورس، موجب بالا رفتن تورم در بازار مسکن در زمان مشابه شده است.
این کارشناس بازار مسکن، با اعلان اینکه "جهش قیمت ها در بازار بورس با واقعیات اقتصادی تناسب ندارد"، اشاره کرد: رونق بازار بورس بااینکه در کوتاه مدت، بخش قابل توجهی از تقاضای سرمایه ای را به خود جذب کرد، اما برآوردها نشان از خروج قسمتی از این تقاضای سرمایه ای از بازار بورس و ورود به بازار مسکن در تیرماه امسال، حکایت دارند.
بگفته وی، ریسک پایین سرمایه گذاری در بازار مسکن در مقایسه با بازار بورس، سبب شده است تا در تیرماه امسال، خروج قسمتی از تقاضای سرمایه ای از بازار بورس بعنوان یک بازار با ریسک بالا و ورود به بازار مسکن را شاهد باشیم.1399/05/08
21:20:18
5.0 / 5
2115
تگهای خبر: ارز , بازار , سرمایه , سكه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP