روند تغییرات قیمت بلیط هواپیما در آستانه تعطیلات تابستانی

روند تغییرات قیمت بلیط هواپیما در آستانه تعطیلات تابستانی

در ادامه به چگونگی تعیین قیمت بلیط هواپیما و عوامل موثر بر آن اشاره خواهیم کرد.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، بررسی قیمت بلیط هواپیما و نوسانات موجود در ماه های اخیر و خصوصاً فصل تابستان بسیار مورد توجه بوده است. در دو سالی که گذشت، انتشار ویروس کرونا، صنعت گردشگری و خصوصاً شرکتها هواپیمایی را تحت تاثیر قرار داد. خبرهای ضد و نقیض زیادی در این رابطه اعلام می شد. اما کدام یک از خبرهای موجود مربوط به بلیط هواپیما و قیمت آنرا باید باور کنیم؟ قبل از آنکه به بررسی قیمت در فصل تابستان بپردازیم، ابتدا در مورد چگونگی تعیین قیمت بلیط هواپیما و عوامل موثر بر آن بحث می نماییم.
نحوه تعیین بلیط هواپیما به چه شکل است و توسط چه کسانی تعیین می شود؟
ایرلاین ها باتوجه به مواردی هچون زمان خرید، فاصله میان شهر مبدا و مقصد، پیک سفر در شهر مقصد و مواردی این چنینی قیمت بلیط هواپیما را تعیین می کنند. علاوه بر این لازم است بدانید که قیمت بلیط هواپیما شناور بوده و متناسب با شرایط عرضه و تقاضا متغیر است. اما از طرف سازمان هواپیمایی کشور سقفی برای قیمت بلیط هواپیما تعیین می شود که کلیه این شرکتها ملزم به رعایت سقف نرخی اعلام شده هستند. حال اگر قرار باشد نوسانات قیمت بلیط هواپیما را در بین انبوهی از خبرها بررسی نماییم، لازم است که چندین ماه به عقب برگردیم.
مقایسه قیمت بلیط هواپیما در تابستان سالهای مختلف
فصل تابستان همیشه اولویت اول ایرانیها برای سفر است بنا بر این ابتدا به بررسی قیمت بلیط در تابستان سالهای قبل و تاریخ روز می پردازیم. در سالهای قبل به سبب همه گیری کرونا و کاهش سفرهای داخلی و خارجی قیمت بلیط هواپیما با افزایش ناگهانی روبه رو شد. نرخ برخی پروازهای داخلی مهم در ادامه بررسی شده است.
حداکثر قیمت بلیط هواپیما تهران کیش
از جمله بلیط های پرفروش در مسیرهای داخلی، بلیط هواپیما تهران کیش است که در روزهای مختلف سال با نوسان قیمت روبه رو می شود. بعد از عبور از نوسان قیمت بلیط هواپیما در دوران کرونا و صدور قیمت مصوب بلیط هواپیما در تاریخ ۱ آذر ۱۴۰۰، حداکثر قیمت بلیط تهران کیش که ایرلاین ها ملزم به رعایت آن هستند، ۱، ۳۹۵، ۰۰۰ تومان مقرر شده است. با این وجود قیمت های پایین تر بلیط تهران کیش در بعضی ایام قابل مشاهده می باشد. برای مثال در تیر ۱۴۰۱، کمترین قیمت بلیط تهران به کیش، ۶۷۰ هزار تومان است.
حداکثر قیمت بلیط هواپیما تهران مشهد
یکی دیگر از مسیرهای پرتردد داخلی، مسیر تهران مشهد است که مسافران زیادی در فصل های مختلف و خصوصاً تابستان، این پروازها را رزرو می کنند. طبق مصوبه اعلام شده از طرف سازمان هواپیمایی کشور، حداکثر قیمت بلیط هواپیما، ۱، ۰۱۹، ۱۰۰ تومان است. با این وجود حداقل قیمت بلیط پرواز در این راه ۹۵۰ هزار تومان است.

ماجرای تغییر قیمت بلیط هواپیما از چه قرار است؟
حدود سه سال پیش (دی ۱۳۹۸) و بعد از شیوع بیماری کرونا در ایران، ایرلاین های مختلف مجبور بودند برای اجرای پروتکلهای بهداشتی و به دستور سازمان مقابله با کرونا، ظرفیت هواپیماها را کاهش دهند. در آن دوران مصوب شد تا هر هواپیما در پروازهای خود تنها با ۶۰ درصد ظرفیت پروازها را انجام دهد. در امتداد همین کاهش ظرفیت و لغو خیلی از پروازها و همین طور افزایش هزینه ها به سبب تحریم ها، قیمت بلیط های هواپیما نیز افزایش پیدا کرد.
پس از این افزایش قیمت از طرف مردم و برخی نهادها نسبت به آن اعتراض شد که بنا بر این این افزایش قیمت در کمیسیون عمران مجلس عنوان شد. سپس در آذر ماه و بعد از نشست شورای عالی هواپیمایی کشور کاهش قیمت بلیط مصوب شد. در آخر این جلسه مصوب شد تا قیمت بلیط هواپیما حدود ۱۰ درصد کم شود.
البته پس از این کاهش قیمت، "شهرام آدم نژاد" معاون حمل نقل وزرات راه و شهرسازی در پاسخ به کاهش قیمت ها اینگونه پاسخ داد که: افزایش قیمت بلیط های هواپیما در سال قبل و در زمان شیوع ویروس کرونا به سبب اجرای پروتکل پذیرش مسافر با ۶۰ درصد ظرفیت نبود و افزایش قیمت ربطی به محدودیت های حمل مسافر نداشت.
چندی بعد از این خبر که افزایش قیمت بلیط های هواپیما مربوط به محدودیت های کرونائی نبود نشست شواری عالی هواپیما خبر از کاهش قیمت بلیط از شروع آذرماه ۱۴۰۰ داد. بعد از این تاریخ بود که با بیان نرخ مصوب بلیط هواپیما از طرف سازمان هواپیمایی کشور، قیمت ها گرفتار نوسان کمتری شدند.
جدا از نوسانات قیمت بلیط هواپیما، عوامل خارجی دیگری نیز بر نرخ پروازهای داخلی موثر است. از عوامل موثر بر قیمت بلیط می توان به زمان رزرو، نوع کلاس پروازی، نوع بلیط، بار مجاز هواپیما، سن مسافران و نوع ایرلاین اشاره نمود که مجموع این عوامل و قوانین دولتی بر قیمت آنلاین بلیط هواپیما موثر است.
در نهایت آیا قیمت بلیط هواپیما در تابستان ۱۴۰۱ افزایش می یابد؟ تا اینجا بررسی کاملی از روند تغییرات قیمت بلیط هواپیما در سالهای قبل ارائه شد. طبق آخرین اخبار از قیمت بلیط هواپیما، تا حالا خبری در خصوص افزایش قیمت بلیط هواپیما در تابستان ۱۴۰۱ شنیده نمی گردد. شما فکر می کنید در ادامه این نوسات قیمت، شایعات و اتفاقات پیش آمده چه خواهد شد؟ و سرنوشت قیمت بلیط هواپیما چگونه خواهد بود؟
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1401/04/05
11:56:13
5.0 / 5
360
تگهای خبر: بهداشت , بیماری , صنعت , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
شاپ SHAAP