خرید عرصه مسکن مهر الزامی نیست

خرید عرصه مسکن مهر الزامی نیست

به گزارش شاپ به دنبال ارسال پیامکی به برخی متقاضیان مسکن مهر در خصوص الزامی بودن خرید عرصه مسکن مهر، شرکت عمران شهرهای جدید اعلام نمود که مطابق قانون ساماندهی پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن و هم چنین قانون بودجه سالهای 97 تا 1401 متقاضیان الزامی به خرید عرصه مسکن مهر ندارند.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، بتازگی پیامکی با عنوان «متقاضی محترم خرید عرصه شما الزامی می باشد حضورا به واحد عرصه مراجعه نمایید». به برخی متقاضیان مسکن مهر شهر جدید پرند ارسال شده است. باتوجه به اینکه قیمت فروش عرصه هم اکنون به ۴۰ تا ۵۰ میلیون تومان رسیده، نگرانی هایی از این بابت بوجود آمد. اما ظاهرا در ارسال پیامک، سلیقه ای عمل شده و الزامی به خرید عرصه واحدهای مسکن مهر وجود ندارد.
دراین زمینه روابط عمومی شرکت عمران شهرهای جدید جوابیه ای را بدین شرح منتشر نموده است:
«براساس قانون ساماندهی پشتیبانی از تولید و عرضه مسکن مصوب سال ۱۳۸۷ و بخشنامه اجرائی آن، عرصه پروژه های مسکن مهر در قالب انعقاد قرارداد اجاره ۹۹ ساله زمین به سازندگان یا تعاونی های مسکن تحویل شده است و متقاضیان ملزم می باشند بعد از تکمیل پروژه و تحویل واحد نسبت به پرداخت بهای اجاره عرصه بصورت سالانه و در قالب ضوابط و مقررات اقدام نمایند. از آنجائیکه عموم پروژه های مسکن مهر دارای متقاضی بوده اند پس درباب این گروه از پروژه ها وفق مفاد بند ب تبصره ۸ قانون بودجه سال های ۱۳۹۷ لغایت ۱۴۰۰ و بند الف تبصره ۱۱ قانون بودجه سال ۱۴۰۱، اساساً الزامی به فروش عرصه به متقاضی وجود نداشته و فقط در صورت تقاضای متقاضی در خصوص خرید عرصه، دستگاههای اجرائی مکلف به فروش قدرالسهم واحد متقاضی از کل عرصه بر طبق قیمت کارشناسی روز می باشند. لکن درباب پروژه های مسکن مهری که به سبب نداشتن متقاضی واجد شرایط، امکان تکمیل واحدها میسر نبود و پروژه ها به جهت ناتوانی سازنده در تامین منابع مالی در وضعیت راکد، بلاتکلیف مانده بودند، بر طبق تصویب نامه های هیات محترم وزیران طی سال ۱۳۹۴ و ۱۳۹۵ مقرر گردید، این واحدها با تعدیل شرایط ثبت نام به سازندگان، تعاونی و اشخاص حقیقی و حقوقی واگذار گردد و از محل منابع حاصل از فروش این واحدها (ارزش زمین) برای تکمیل پروژه های خدمات روبنایی با رعایت قوانین هزینه گردد بدین سبب همچنان که اشاره گردید درباب واحدهای گروه اول اساساً الزامی به فروش عرصه نبوده و در صورت تقاضای متقاضی، قدرالسهم واحد متقاضی از عرصه بر طبق نظر کارشناس دادگستری تعیین و واگذاری با دریافت بهای عرصه به نقد و یا نقد و اقساطی انجام می شود و فروش عرصه فقط درباب واحدهای گروه دوم که در قالب مصوبات هیات وزیران به اشخاص حقیقی یا حقوقی با هدف تعیین تکلیف واحدهای بدون متقاضی واگذار شده است انجام می شود».
بدین سبب گزارش، چند سالی است که فروش عرصه به یکی از منابع تامین بودجه دولت برای اجرای پروژه های مسکونی تبدیل گشته است. بر این اساس سالیانه مبلغی بعنوان قیمت عرصه اعلام و هر سال بروزرسانی می شود. شرکت عمران در شهرهای مختلف اعلام می کند که این قیمت برمبنای نظر کارشناسی اعلام می شود. بطور معمول این واگذاری ها نیز بصورت نقدی و اقساطی است.1401/02/27
11:32:47
5.0 / 5
1316
تگهای خبر: ارز , تولید , ثبت نام , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP