وزارت راه و شهرسازی اعلام كرد

نهضت ملی مسکن، متری ۴ و هفت دهم میلیون تومان

نهضت ملی مسکن، متری ۴ و هفت دهم میلیون تومان

شاپ: وزارت راه و شهرسازی برمبنای لیست بهای سه ماهه چهارم سال 1399 هزینه ساخت هر متر مربع از واحدهای نهضت ملی مسکن را 4.7 میلیون تومان برآورد و اعلام نمود که در صورت کاهش یا افزایش هزینه ها، قیمت در زمان تحویل واحد به متقاضیان کاهش یا افزایش می یابد.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، روابط عمومی وزارت راه و شهرسازی توضیحاتی در مورد قیمت واحدهای طرح نهضت ملی مسکن، هزینه تأمین زمین، خانوارهای مشمول یارانه این طرح و نحوه تأمین مصالح ساختمانی ارائه کرد.
در این توضیحات که در پاسخ به گزارش شاپ به نقل از ایسنا با عنوان «قیمت خانه های نهضت ملی مسکن میلیاردی شده است؟» ارائه شده آمده است: «به استحضار می رساند که واحدهای مسکونی طرح نهضت ملی مسکن بر مبنای قیمت تمام شده ساخت به متقاضیان واگذار می شود، ازاین رو سیاست گذاران حوزه مسکن با علم به این که گروههای هدف برنامه های حمایتی مسکن در طبقات متوسط و پایین جامعه قرار دارند، در اجرای برنامه های حمایتی حداکثر توان اجرایی، اعتباری و امکانات دولتی را به منظور کاهش هزینه ساخت به کار گرفته اند تا هزینه قابل پرداخت توسط متقاضیان در حداقل ممکن باشد.
در این راستا لازم به توضیح است قیمت زمین بیشترین سهم در هزینه ساخت واحد مسکونی را به خود اختصاص می دهد. به منظور کاهش فشار مالی به متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن، در این طرح اراضی دولتی تأمین شده حسب قانون جهش تولید مسکن به صورت اجاره ۹۹ ساله به متقاضیان واگذار می شود که این رویکرد منجر به کاهش قابل ملاحظه هزینه تأمین مسکن برای خانوارهای هدف می شود.
در حوزه ساخت و راه اندازی هم حسب برنامه تدوین شده، متقاضیان واقع در دهک های مختلف درآمدی، با عنایت به شرایط مالی از حمایتهای هوشمند برخوردار می گردند. بگونه ای که نرخ سود تسهیلات قابل پرداخت به دهک های ۱ تا ۳ درآمدی در پایین ترین میزان ممکن تعیین شده است که این مورد فشار مالی وارده به متقاضیان را به پایین ترین میزان می کاهد. همینطور حسب قانون جهش تولید مسکن متقاضیان برنامه های حمایتی تأمین مسکن، از تخفیف در عوارض پروانه ساختمانی و هزینه های نظام مهندسی برخوردار می باشند و مالیات متعلقه برای ساخت واحدهای این طرح در پایین ترین میزان ممکن (یک میلیون تومان) تعیین شده است. در مورد مصالح ساختمانی هم که بخش قابل توجهی از هزینه های ساخت را به خود اختصاص می دهد لازم به توضیح است که میزان مصالح ساختمانی مورد نیاز اجرای طرح هم در بعد زمان و در بعد مکان برآورد و طی جلسات کارشناسی با وزارت صمت مورد بررسی قرار گرفته است و تفاهماتی با وزارت صنعت، معدن و تجارت برای تأمین بموقع مصالح مورد نیاز اجرای طرح با قیمت مناسب هم صورت پذیرفته است.
ازاین رو با عنایت به موارد فوق الذکر به نظر می آید که هزینه تأمین و راه اندازی واحدهای مسکونی به پایین ترین میزان ممکن کاهش پیدا کند.
در مورد تأمین خدمات زیربنائی و روبنائی هم شایان ذکر است وفق تبصره ماده ۹ قانون جهش تولید مسکن، وزارت خانه های مربوطه مکلف به تأمین زیرساخت های لازم در حوزه وظایف خود در اراضی معرفی شده برای اجرای طرح تأمین مسکن می باشند. بنابراین از این حوزه هم هزینه ای بر متقاضیان طرح نهضت ملی مسکن تحمیل نمی گردد.
لازم به ذکر است حسب برآوردهای کارشناسی صورت پذیرفته بر مبنای لیست بهای سه ماهه چهارم ۱۳۹۹ هزینه ساخت به صورت میانگین برای هر مترمربع ۴.۷ میلیون تومان برآورد و به متولیان اجرای طرح ابلاغ گردیده است و بدیهی است در صورت کاهش یا افزایش هزینه های ساخت در طول دوره ساخت، قیمت تمام شده راه اندازی واحدها هم در زمان تحویل واحدها به متقاضیان کاهش یا افزایش می یابد».
منبع:

1401/02/18
15:08:18
5.0 / 5
1014
تگهای خبر: تولید , خدمات , صنعت , علم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP