کرکره بازار مسکن، نیمه باز است

کرکره بازار مسکن، نیمه باز است

رکود کماکان بر بازار مسکن حکفرماست اما واسطه های ملکی می گویند امتناع مالکان از فروش مسکن تا کشف قیمتهای جدید از یک طرف و پایین بودن توان طرف تقاضا از طرف دیگر، فضای سردرگمی را در بازار مسکن به وجود آورده است. این تغییر رویکرد بعضی فروشندگان، بعد از رشد 6 درصدی قیمت مسکن در اسفندماه اتفاق افتاده ولی عمده کارشناسان برای سال جاری افزایش کمتر از تورم عمومی را برای این حوزه پیش بینی می کنند.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، امتناع مالکان از فروش مسکن تا کشف قیمت های جدید از یک طرف و پایین بودن توان طرف تقاضا از طرف دیگر، فضای سردرگمی را در بازار مسکن به وجود آورده است. به دنبال رشد ۶ درصدی قیمت مسکن شهر تهران در اسفندماه که بنا بگفته فعالان بازار از عواملی همچون انتظارات تورمی پیش از عید، رشد ۴۰ تا ۵۰ درصد قیمت نهاده های ساختمانی، تورم عمومی، افزایش ۵۷ درصدی نرخ دستمزد، طولانی شدن پروسه مذاکرات وین، رکود ساخت و ساز و کم رمق بودن پروژه های دولتی نشأت می گیرد آینده بازار در هاله ای از ابهام قرار گرفته است.
واسطه های ملکی می گویند که در هفته های اخیر رفتار طرف عرضه تغییر کرده و به رویکرد امتناع از فروش یا افزایش نرخهای پیشنهادی روی آورده است. در سوی مقابل، طرف تقاضا مقداری نسبت به خرید تشویق شده اما توان ورود به بازار را ندارد. خیلی از خانوارها نیز منتظر تاثیر پروژه بزرگ ساخت چهار میلیون واحد مسکونی بر بازار مسکن نشسته و این دو عامل ظرفیت رشد سنگین قیمت را از بازار مسکن گرفته است.
باتوجه به قرار داشتن در ماه مبارک رمضان، بازار مسکن از رونق چندانی برخوردار نیست اما تجربه نشان داده تعداد معاملات تاثیر چندانی بر قیمتها ندارد. با اهمیت ترین عوامل اثرگذار بر این بازار تورم عمومی و رشد بازارهای موازی است. اسفندماه سال قبل معاملات مسکن شهر تهران ۲۰ درصد نسبت به بهمن ماه کاهش پیدا کرد اما قیمتها ۶.۲ درصد رشد داشت و به رقم بی سابقه ۳۵ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان در هر متر مربع رسید. البته نرخ رشد سالیانه آن ۱۶ درصد است در صورتیکه تورم عمومی نقطه به نقطه ۳۵ درصد اعلام گردید که کاهش ۱۹ درصدی قیمت واقعی مسکن را نشان میدهد.
بررسی های میدانی از وضعیت بازار مسکن در ایام اخیر حاکی از آنست که برآوردها از افزایش قیمت تمام شده ساخت، تاثیراتی بر قیمتهای پیشنهادی فروشندگان گذاشته است؛ هر چند در نیمه شمالی تهران، حجم سنگینی از واحدهای کلیدنخورده به بازار عرضه شده است. در جنوب تهران اما کمبود واحدهای مرغوب متناسب با توان طرف تقاضا مشهود است. واسطه های ملکی می گویند در حالت کلی، بازار نسبت به کاهش قیمتهای اسمی مقاومت نشان میدهد.
با این وجود به سبب ثبات بازار مسکن در سال قبل چشم انداز رشد شدید قیمت برای سال جاری دیده نمی گردد. افزایش قیمت مسکن در اسفندماه بطور معمول هر ساله اتفاق می افتد که از تورم سیستماتیک اقتصاد ایران نشأت می گیرد. افزایش قیمتی که در اسفندماه ۱۴۰۰ رخ داد می تواند ناشی از همین مساله باشد. در حقیقت تصور رشد آتی قیمت بر انتظار کنشگران از خرید و فروش اثر می گذارد. اما به سبب پر شدن ظرفیت بازار مسکن، عمده کارشناسان برای سال جاری رشد کمتر از نرخ تورم را برای این حوزه پیش بینی می کنند.
عباس زینعلی ـ کارشناس بازار مسکن، افزایش نسبی قیمت خانه را ناشی از شرایط عمومی اقتصاد دانست و اظهار داشت: رشد قیمتی که در کالاها دیده شد در بخش ساختمان نیز بروز پیدا کرد. این اتفاق بطور معمول هر ساله می افتد. به نظر من بازار مسکن امسال آرام می شود. البته بسیار بعید است که برگشت قیمت اتفاق بیفتد.
زینعلی اشاره کرد: به شکل موردی در معاملات، افت قیمت رخ می دهد؛ کما اینکه از سال قبل نرخ ها در شمال تهران بطور محسوسی شکسته شده اما در کلیت بازار برگشت قیمت اتفاق نخواهد افتاد.
وی، کشف قیمت در بازار مسکن را دارای منطق دانست و اظهار داشت: قیمت ها در نظام عرضه و تقاضا طراحی می شود. بدین سبب هیچ محصولی بصورت غیرمنطقی به یک قیمت مشخص نمی رسد. کاهش نرخ ها زمانی اتفاق می افتد که عرضه نامحدودی از یک محصول در یک جغرافیای مشخص ایجاد شود. اما در بخش مسکن کشور ما چنین چیزی وجود ندارد و کماکان با فشار تقاضا مواجه هستیم.

متوسط قیمت مسکن در تهران ۳۵ میلیون تومان
به گزارش اسفندماه سال ۱۴۰۰ متوسط قیمت مسکن شهر تهران ۳۵ میلیون و ۱۲۰ هزار تومان در هر متر مربع بوده که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۲ درصد و ۱۶ درصد افزایش دارد. بنابر اعلام بانک مرکزی هم چنین تعداد معاملات انجام شده در این ماه حدود ۶.۸ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل ۱۹.۹ درصد کاهش و در مقایسه با ماه مشابه در سال قبل ۲۹.۶ درصد افزایش نشان میدهد.1401/01/27
09:59:02
5.0 / 5
860
تگهای خبر: بازار , سیستم , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP