هدف گذاری ایجاد 500 هزار شغل در مناطق روستایی

هدف گذاری ایجاد 500 هزار شغل در مناطق روستایی

شاپ: یکی از برنامه های مهم دولت در زمینه کسب وکار، ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی است و به همین دلیل با اجرای طرح های اشتغال در سال آینده، ایجاد 500 هزار شغل در مناطق روستایی را برنامه ریزی نموده است.به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، دولت سیزدهم در تلاش است تا با هدف گذاری ایجاد اشتغال در مناطق روستایی، از مهاجرت روستاییان به شهرها پیشگیری کند.
طبق اعلام معاونت توسعه روستایی، مناطق محروم و عشایری ریاست جمهوری، در سال ۱۴۰۱ با برنامه ریزی های انجام شده ۵۰۰ هزار شغل در زمینه روستایی ایجاد می شود؛ همین طور ۴۰۰۰ واحد اقتصادی به چرخه تولید باز می گردد که از این تعداد ۲۰۰۰ واحد در دل روستاها و ناحیه های صنعتی مستقر در این مناطق است.

طی سالهای قبل طرح اشتغال روستایی با هدف رفع بیکاری و توسعه و آبادانی روستا و فراهم کردن بستر اشتغال در روستاها و مناطق زیر ۱۰ هزار نفر جمعیت به اجرا درآمد تا فضای اشتغال و کسب وکار در سطح روستاها را متحول کرده و سبب ماندگاری ساکنین روستا شود.

عبدالله رضایی - مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید - معتقد می باشد که دولت سیزدهم با شعار اقتصاد روستا، اشتغال مردم کم برخوردار، معیشت مردم، رشد اقتصادی و توسعه روستاهای محروم وارد میدان شده و اگر بتوان شعار دولت مردمی را محقق کرد و اشتغال پایدار را در روستاها رونق داد، مهاجرت معکوس در زمینه روستایی اتفاق می افتد و سبب آبادانی کشور می شود.

وی می گوید: با اهمیت ترین برنامه دولت ایجاد یک میلیون و ۸۰۰ هزار شغل در سال ۱۴۰۱ است که سهم زیادی از این مشاغل را صندوق کارآفرینی امید برعهده دارد.

رضایی با اشاره به تعهد دولت در ایجاد یک میلیون و ۸۰۰ هزار فرصت شغلی تا اسفند سال آینده، می گوید: دولت علاوه بر این، رشد اقتصادی ۸ درصدی تا سال آینده را هدفگذاری کرده که برای تحقق این امر، باید سرمایه مورد نیاز ایجاد طرح ها را تامین کرد.

به گفته مدیرعامل صندوق کارآفرینی امید، برخلاف سایر دولت ها که در دوره دوم به موضوع اشتغال و سرمایه گذاری می پرداختند، این دولت در همان روزهای نخست هدف گذاری خودرا اشتغال و پشتیبانی از سرمایه گذاری قرار داده و مقرر است ماهانه زمینه اشتغال ۱۰۰ هزار نفر در کشور فراهم آید.

کارشناسان تاکید دارند که توسعه کارهای اشتغال روستایی علاوه بر کاهش بیکاری در رونق اشتغال روستاها و کاهش مهاجرت به شهرها اثرگذار می باشد.

بنابر اعلام مدیر پروژه سرمایه گذاری طرح های اشتغال فراگیر و روستایی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، از شروع سال ۱۴۰۰ تا اختتام مردادماه حدود ۲۹۴۸ طرح و از شهریور ماه تا حالا بیش از ۱۵۱۲ طرح مصوب شده و پیگیری آنها صورت گرفته است.

به گفته وی ۸۷ درصد دیپلمه ها از طرح اشتغال روستایی استقبال کرده و مردان با ۶۶ درصد بیشترین میزان تسهیلات طرح اشتغال روستایی را دریافت کرده اند.
بنا بر اعلام وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از گزارش عملکرد ۱۰۰ روزه این وزارتخانه در دولت سیزدهم، ۱۶۴۳ طرح از تسهیلات اشتغال روستایی طی این مدت بهره مند شده اند و برای بیش از ۴۸۹۰ نفر فرصت اشتغال به وجود آمده است.
به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، دولت سیزدهم با نگاهی مترقی به حوزه سرمایه گذاری در بودجه سال آینده تلاش می کند تا حمایت های جدی را از سرمایه گذاران و کارافرینان صورت دهد و با اختصاص منابع لازم به ایجاد اشتغال پایدار روستایی کمک نماید.
منبع:

1400/11/29
22:52:56
5.0 / 5
888
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲