فرماندار تایباد مطرح كرد

سرمایه گذاری خارجی در شهرهای مرزی راهی مناسب برای توسعه اقتصاد

سرمایه گذاری خارجی در شهرهای مرزی راهی مناسب برای توسعه اقتصاد

خراسان رضوی فرماندار تایباد اظهار داشت: سرمایه گذاری خارجی در شهرهای مرزی مانند تایباد راهی مناسب برای توسعه اقتصاد و ایجاد اشتغال زایی محسوب می شود.محسن سیاح در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: یک واحد صنعتی تولید گاز کربنیک خوراکی در شهرک صنعتی دوغارون همزمان با دهه فجر با سرمایه گذاری بخش خصوصی افتتاح و به بهره برداری خواهد رسید.

وی با اشاره به تقویت سرمایه گذاری خارجی در مرز دوغارون اضافه کرد: توسعه اقتصادی، تولید ثروت، ارزآوری، جذب سرمایه گذاران و تجار خارجی، اشتغال و... از مزایای سرمایه گذاری خارجی در مرز دوغارون است.

سیاح بیان کرد: این واحد صنعتی با سرمایه گذاری سه میلیون یورو در زمینی به مساحت ۳۲ هزار متر مربع راه اندازی شده که ۲ میلیون یورو از این سرمایه جهت راه اندازی ساختمان و یک میلیون یورو صرف هزینه خرید ماشین آلات شده است. همین طور در ۱۷۰۰ متر این زمین یک سوله تولید شده است.

وی اشاره کرد: سرمایه گذار تبعه افغانستان با راه اندازی این واحد صنعتی در مرز دوغارون علاوه بر ایجاد ارزش افزوده زمینه اشتغال مستقیم برای حدود ۳۵ نفر نیروی انسانی بومی و ۷۰ نفر بصورت غیرمستقیم را فراهم نموده است.

نماینده عالی دولت در این شهرستان اشاره کرد: با توجه به این که سرمایه گذار یکی از تجار بزرگ تولیدکننده افغانستانی و دارای چهار کارخانه بزرگ تولیدی در هرات است، ۸۰ درصد محصول تولید شده واحد صنعتی گاز کربنیک در مرز دوغارون به افغانستان صادر خواهد شد و ۲۰ درصد مابقی صرف مصارف داخلی می شود.

وی افزود: بیشتر ماشین آلات این واحد صنعتی از کشور هندوستان وارد شده و مهندسان هندی مشغول نصب و راه اندازی آن هستند. برخی تجهیزات هم از تولیدات داخلی است. همین طور این سرمایه گذار افغان در کنار واحد تولید گاز کربنیک اقدامات مربوط به راه اندازی یک واحد تولید قوطی های فلزی مخصوص نوشیدنی با ارزش ۱۲۰۰ میلیارد تومان را آغاز نموده که با شروع به کار این طرح هم تعداد زیادی اشتغال ایجاد خواهد شد.

سیاح با تاکید بر اهمیت سرمایه گذاری خارجی در کشور اظهار نمود: یکی از مزایای این واحد تولیدی این است که برای مراسم افتتاح و بهره برداری آن از خیلی از تجار و سرمایه گذاران افغانستانی دعوت به عمل آمده و همین مورد زمینه جذب سرمایه گذاران بیشتر در مرز دوغارون را فراهم می آورد.

فرماندار تایباد اظهار داشت: هم اکنون ۴۷ واحد صنعتی دارای پروانه بهره برداری در شهرستان تایباد وجود دارد که از این تعداد ۳۳ واحد صنعتی فعال و مابقی نیمه فعال یا تعطیل می باشد. بخش واحدهای صنعتی زمینه اشتغال برای ۱۱۹۰ نفر را فراهم نموده است.

وی بیان کرد: حالا ۳۰ معدن نیز در شهرستان فعالیت دارد که از قبل آن بستر اشتغال برای ۴۰۰ نفر فراهم گشته است.
1400/11/14
23:52:48
5.0 / 5
1086
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP