رانتی که صاحب ۳۰۰۰ واحد مسکن مهر به جیب زد!

رانتی که صاحب ۳۰۰۰ واحد مسکن مهر به جیب زد!

به گزارش شاپ روز گذشته خبر رسید که یک نفر ۳۰۰۰ واحد مسکن مهر در اختیار دارد؛ این در شرایطی است که ارزش این تعداد واحد در اوایل دهه ۹۰ به کمتر از ۸۰ میلیارد تومان می رسید، حالا اما به علت برخورداری مالک این تعداد واحد از زیرساخت ها و امکانات دولتی، صاحب حدود ۳۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه است.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، مبحث احتکار واحدهای مسکن مهر توسط دلالان سال هاست که مطرح می شود. عدد و رقم هایی هم قبلا از مالکیت سلطان های مسکن بر ۲۰۰ یا ۳۰۰ واحد مسکن مهر شهر جدید پردیس شنیده می شد. مردادماه سال ۱۳۹۸ مدیرعامل سابق شرکت عمران پردیس از تملک ۷۰۰ واحد مسکن مهر بوسیله ی یک نفر اطلاع داده بود. اخیرا اما ابعاد جدیدی از در اختیار داشتن واحدهای مسکن مهر توسط بعضی افراد گشوده شد.
به گفته سرپرست شرکت عمران شهرهای جدید، یک نفر ۳۰۰۰ واحد مسکن مهر در اختیار دارد. علیرضا جعفری البته به موقعیت این واحدها اشاره نکرد اما شنیده می شود به علت جولان دلالان در شهر پردیس احیانا واحدهای یاد شده جعفری در این شهر قرار دارد.
با توجه به اینکه مالکیت در اقتصاد کشور محترم است شاید نتوان خرده گرفت که یک نفر تعداد قابل توجهی واحد مسکونی را به تملک خود درآورد اما خالی نگه داشتن خانه هایی که خیلی از مردم آرزوی آنرا دارند چه توجیهی می تواند داشته باشد. طبق آمار پنج سال قبل ۲.۵ میلیون واحد خالی از سکنه در کشور وجود دارد در حالیکه ۱.۳ میلیون خانوار در کشور به صورت دو خانواده در یک واحد مسکونی زندگی می کنند.
موضوع دیگر اینکه دلالان از ارزش افزوده واحدهای مسکن مهر که به علت برخورداری از زیرساخت ها، امکانات و تسهیلات دولتی مرتبا قیمت آنها طی ۱۴ سال قبل افزایش پیدا کرده بهره برده اند. اوایل دهه ۹۰ بعضی افراد، مسکن مهر را متری ۳۰۰ هزار تومان خریداری کردند و هم اکنون بالای ۱۰ میلیون تومان در هر متر مربع می فروشند.
حال تصور کنید کسی که ۳۰۰۰ واحد مسکن مهر را در اختیار دارد چه سود هنگفتی به جیب زده است. با این پیش فرض که واحدهای مذکور در شهر جدید پردیس قرار دارد و قیمت آنها بین ۸۰۰ میلیون تا ۱.۲ میلیارد تومان است قیمت هر واحد را یک میلیارد تومان در نظر می گیریم. بر این اساس، فردی که ۳۰۰۰ واحد را به تملک خود درآورده ۳۰۰۰ میلیارد تومان سرمایه دارد؛ در حالیکه اوایل دهه ۹۰ تمامی این واحدها را کمتر از ۸۰ میلیارد تومان خریداری نموده است.
خردادماه سال قبل شرکت عمران در چهار شهر پردیس، پرند، اندیشه و هشتگرد اعلام نمود که از این پس کسانی که واحدهای مسکن مهر را به قصد سرمایه گذاری خریده اند و قصد سکونت ندارند باید ۲۰ درصد یارانه ای که دولت بابت هزینه ساخت واحدها متحمل شده را پرداخت کنند؛ تصمیمی که به مذاق دلالان پردیس خوش نیامد و با تحریک متقاضیان واقعی نسبت به این تصمیم دولت معترض شدند. هرچند همان زمان اعلام گردید که متقاضیان واقعی مشمول افزایش قیمت نیستند.
احتکار ۳۰۰۰ واحد مسکن مهر بوسیله ی یک نفر و استفاده دائم از ارزش افزوده این واحدها در حالی خبرساز شده که هنوز طرح مالیات بر خانه های خالی شکل اجرایی به خود نگرفته است. باآنکه سازمان امور مالیاتی روز ۲۹ دیماه ۱۴۰۰ لیست واحدهای خالی را منتشر کرد اما گفته می شود فعلاً حدود ۱۲ هزار واحد در کل کشور مشمول مالیات بر واحدهای خالی شده اند. این در شرایطی است که وزارت راه و شهرسازی یک میلیون و ۱۷۰ هزار خانه خالی را شناسایی و به سازمان امور مالیاتی معرفی کرده است.
عدم اعمال پایه های مالیاتی که سال ها حرف آن مطرح و اجرایی نمی گردد مثل مالیات برعایدی سرمایه، مالیات خانه های لوکس و مالیات خانه های خالی، اقتصاد مسکن را رنج می دهد. این در شرایطی است که به علت رکود ساخت و ساز و کاهش توان متقاضیان واقعی مسکن، هر ساله به تعداد اجاره نشین ها افزوده می شود. طبق آمار تا سال ۱۳۹۸ حدود ۴۲ درصد مردم تهران مستاجر بودند که بر مبنای آمار غیررسمی، الان این عدد به بالای ۵۰ درصد رسیده است.
کارشناسان، انتشار فهرست خانه های خالی را گام مهمی در تحقق عدالت اجتماعی و امیدآفرینی به دهک های پایین می دانند؛ دهک هایی که گاها تمام عمر مستاجر هستند و باید شاهد خالی ماندن ۳۰۰۰ واحد بوسیله ی یک نفر باشند!
منبع:

1400/11/13
09:40:21
5.0 / 5
1323
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP