وام نهضت ملی مسکن ۴ تا ۷ میلیون تومان

وام نهضت ملی مسکن ۴ تا ۷ میلیون تومان

به گزارش شاپ طول دوران ساخت واحدهای نهضت ملی مسکن ۳ سال و مدت بازپرداخت تسهیلات این پروژه ۱۷ سال تعیین شده که اقساط وام ۴۵۰ میلیون تومانی ۷ میلیون تومان، وام ۴۰۰ میلیونی ۶.۳ میلیون و تسهیلات ۳۰۰ میلیونی ۴.۷ میلیون و وام ۲۵۰ میلیون تومانی چهار میلیون تومان اعلام شده است.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، به صورت معمول تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن با لحاظ ۳ سال دوران ساخت که در خلال مدت ساخت هیچ قسطی توسط متقاضیان پرداخت نمی گردد و بازپرداخت ۱۷ ساله طراحی شده است.
آنطور که محمدحسن علمداری ـ عضو هیات مدیره بانک مسکن ـ اعلام نموده است روش بازپرداخت اقساط ماهانه در ۱۷سال و ۳ سال پس از ساخت و تحویل واحدهای مسکونی به متقاضیان به این نحو است که برای تسهیلات ۴۵۰ میلیون تومانی بدون سود دوران ساخت ماهانه هفت میلیون تومان قسط توسط مشارکت کنندگان و دریافت کنندگان واحدها پرداخت می شود.
وی ادامه داد: تسهیلات ۴۰۰ میلیون تومانی با احتساب ۳ سال دوران ساخت و بازپرداخت ۱۷ ساله ۶ میلیون و ۳۰۰ هزارتومان، تسهیلات ۳۰۰ میلیون تومانی با احتساب ۳ سال دوران ساخت و بازپرداخت ۱۷ ساله ۴ میلیون و ۷۰۰ هزار تومان است.
علمداری درباره بازپرداخت تسهیلات مسکن روستایی که ۲۵۰ میلیون تومان است، اظهار داشت: تسهیلات طرح نهضت ملی مسکن با لحاظ ۳ سال دوران ساخت و بازپرداخت ۱۷ ساله برای تسهیلات ۲۵۰ میلیون تومان ۴ میلیون تومان است.
روش های دیگر محاسبه همچون پلکانی که در سالهای نخست رقم بازپرداخت را در استطاعت متقاضیان می کند هم در دست بررسی می باشد. به نقل از ایشان، قرار است تا وزارت راه و شهرسازی با تمهیداتی که در نظر گرفته است، نرخ سود اقشار کم درآمد و متوسط را از راه یارانه ای که مابه التفاوت آنرا صندوق ملی مسکن می پردازد تأمین کند.
علمداری با تکیه بر این که در دوران ساخت، هیچ یک از متقاضیان نیازی نیست که بازپرداخت اقساط تسهیلات را داشته باشند، اضافه کرد: افرادی که الان در نهضت ملی مسکن ثبت نام می کنند نیازی به پرداخت اقساط ندارند و باید پس از ساخته شدن واحدهای مسکونی خود که معمولاً سه سال است، بازپرداخت اقساط را آغاز کنند.
وی توضیح داد: وزارت راه و شهرسازی برای اقشار کم درآمد و نیازمند حمایت، پیگیر است تا تمهیدات ویژه ای بیندیشد تا این افراد از پرداخت تسهیلات مستثنی شوند و شرایط بهتری برای آنها برای تأمین مسکن، مهیا شود.

پرداخت ۲۰ درصد تسهیلات بانکی به حوزه مسکن
همینطور رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ در تشریح برنامه های وزارت راه در تأمین منابع مالی طرح نهضت ملی مسکن گفته است: بر مبنای قانون جهش تولید مسکن ۳۶۰ هزار میلیارد تومان در سال که معادل ۲۰ درصد از تسهیلات هر بانک است، به وام مسکن اختصاص خواهد یافت. این قانون پایدار می باشد و این رقم هر سال به تناسب تورم افزوده می شود. هر بانکی که این قانون را انجام ندهد هم ۲۰ درصد در چارچوب مالیات جریمه می شود.
وی ادامه داد: در این قانون یک امتیاز ویژه تاریخی به وزارت راه و شهرسازی تحت عنوان ایجاد صندوق ملی مسکن داده شده است. درآمدهای وزارت راه و شهرسازی از هر ناحیه ای بخصوص فروش املاک و مستغلات، بازگشت کل اقساط مسکن مهر، حمایت های دولت که در سال بعنوان کمک های بلاعوض ساخت مسکن عرضه می شود و درآمدهای دیگر در این صندوق تجمیع خواهد شد که از این محل سود مصوب ۱۸ درصدی تسهیلات را برای اقشار محروم کاهش خواهیم داد. همینطور برخی هزینه ها مانند هزینه های پروانه ساخت و نظام مهندسی هم از محل این صندوق پرداخت خواهد شد.
بنابر اعلام وزارت راه و شهرسازی، رستم قاسمی، راه اندازی صندوق ملی مسکن را راهکاری برای کمک دولت به اقشار کم درآمدی برای تأمین مسکن عنوان نمود.
وزیر راه و شهرسازی گفته است: در زمینه تسهیلات در قانون پیشبینی شده که ۳۶۰ هزار میلیارد تومان در سال به بخش مسکن تسهیلات داده شود. این مسئله قانون است و باید اجرا شود. بعنوان یک اقدام دیگر ایجاد صندوق ملی مسکن در وزارت خانه شروع شده و این اقدام می تواند بازوی موفقی برای اجرای این قانون باشد. امیدواریم که بتوانیم به این توافقات سرعت دهیم و مسئله ساخت مسکن بخصوص برای اقشار کم درآمد و دهک های پایین با قیمت مناسب را حل نماییم.
ازاین رو گزارش، از روز ۲۸ مهرماه ثبت نام اجرای قانون جهش تولید مسکن در سامانه جامع طرح های حمایتی مسکن به نشانی saman.mrud.ir در ۳۱ استان شروع شده که تا ۱۵ دیماه ادامه دارد. متقاضیان بعد از ورود بر روی گزینه «ثبت نام نهضت ملی مسکن» کلیک کنند. عدم استفاده از تسهیلات یارانه ای دولتی در بخش مسکن و سبز بودن فرم «ج»، فقدان مالکیت خصوصی و سابقه حداقل پنج سال سکونت در شهر مورد تقاضا سه شرط اصلی خواهد بود. قبلا برای مردان شرط تأهل وجود داشت که به تازگی به مردان بالای ۱۸ سال به شرط تاهل در زمان تحویل واحد، اجازه ثبت نام داده شده است. خانم های مجرد بالای ۳۵ سال هم می توانند ثبت نام کنند. همینطور درباره نداشتن مالکیت، برخی گروههای درآمدی در بعضی مناطق بر مبنای تشخیص وزارت راه و شهرسازی از این شرط معاف هستند.
منبع:

1400/09/30
14:20:08
5.0 / 5
1003
تگهای خبر: تولید , ثبت نام , علم , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP