آخرین خبرها از طرح اقدام ملی مسکن

آخرین خبرها از طرح اقدام ملی مسکن

به گزارش شاپ عضو هیات مدیره بانک مسکن آخرین وضعیت طرح اقدام ملی مسکن را تشریح کرد و گفت:  طبق آخرین آمار حدود پنج میلیون تقاضای انباشه در بخش مسکن وجود دارد.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، محسن فاضلیان در نشست خبری که در حاشیه نمایشگاه بورس، بیمه و بانک برگزار شد، در مورد مسکن مهر توضیح داد: دو میلیون و ۱۴۰ هزار و ۳۴۰ واحد مسکن مهر برای فروش اقساطی تعیین تکلیف شده و دفترچه ۳۴ هزار و ۲۹۱ واحد به مالکان ارائه شده است. همین طور ۲۲۶ هزار و ۵۳۶ واحد باقی مانده است که باید تعیین تکلیف شود.
وی با اشاره به طرح اقدام ملی مسکن نیز اظهار نمود: تا حالا ۲۵۹ هزار و ۴۳۸ حساب افتتاح و حدود ۱۰ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان واریز شده است و منابع به تدریج تامین خواهد شد. البته در این طرح ابزار مالی تنها یک عنصر است و عناصر دیگری همچون زمین و… نیز حائز اهمیت هستند.
عضو هیات مدیره بانک مسکن با اعلان اینکه طبق مصوبه دولت مجموع منابعی که توسط بانکها باید برای تطرح اقدام ملی مسکن تزریق شود، ۳۶۰ هزار میلیارد تومان است، اظهار داشت: سهم بانک مسکن ۶۰ هزار میلیارد تومان است که نحوه تخصیص آن بستگی به طرح اقدام دارد، چونکه این طرح هنوز تکمیل نشده است.
به گفته وی، وزارت راه و شهرسازی زمین مناسب را برای طرح اقدام ملی مسکن فراهم نموده است.
عضو هیات مدیره بانک مسکن در مورد حضور برخی کشورهای خارجی در پروژه اقدام ملی مسکن عنوان کرد: کشور دراین زمینه خودکفاست اما نباید از دانش روز جهانی دور باشیم.
فاضلیان با تاکید بر این که سرمایه گذاری در بخش مسکن، تقاضای انباشته این بخش را پوشش می دهد، اظهار نمود: تقاضای انباشته از چند گروه تشکیل می شود که همچون آن می توان به افرادی که تشکیل خانواده می دهند، بافت فرسوده ای که باید نوسازی شود، افرادی که طلاق می گیرند و… اشاره نمود. براورد می شود حدود پنج میلیون تقاضای انباشته در بخش مسکن وجود دارد.
به گفته وی، حدود ۲۷ میلیون مسکن در کشور وجود دارد.
دولت متولی ساخت یک میلیون مسکن در سال نمی شود
در ادامه این جلسه، یاسر امامی - مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسکن - با اشاره به بهای تمام شده ساخت مسکن اظهار نمود: به سبب مقیاس تولید، هزینه های واحدهایی که توسط این گروه ایجاد می شود، سرشکن خواهد شد.
وی با اعلان اینکه استفاده از ظرفیت های فناوری ساخت به کاهش قیمت کمک می نماید، اظهار نمود: در این راستا از قالب تونلی و همین طور یک روش نوین که می تواند هزینه ها و مدت ساخت را کم کند استفاده خواهد شد.
به گفته امامی، بزرگ ترین پروژه اقدام ملی مسکن در شهر اندیشه و به میزان ۱۲۰۰ واحد است.
مدیرعامل گروه سرمایه گذاری مسکن درمورد حضور چینی ها در پروژه اقدام ملی اظهار نمود: من در جریان جزییات جلسات مربوطه باچینی ها نیستم، اما به غیر از کشورهای اروپایی چینی ها نیز از فناوری جدید ساخت استفاده می نمایند و از سرمایه مورد نیاز برخوردار می باشند.
امامی درمورد وعده ساخت یک میلیون مسکن در سال نیز اظهار داشت: این برداشت اشتباه پیش آمده است که دپلت می خواهد متولی این کار شود درحالی که هدف دپلت تسهیل گری است نه تصدی گری. اما بطور کلی ظرفیت ساخت یک میلیون مسکن در سال وجود دارد.
منبع:

1400/09/11
14:21:54
5.0 / 5
1099
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۲
شاپ SHAAP