كرونا اثر خودرا بر بازار كار گذاشت

كرونا اثر خودرا بر بازار كار گذاشت

شاپ: گزارش های رسمی از این حكایت دارد در بهار امسال و در زمان شیوع ویروس كرونا كه كسب و كارهای مختلف را تحت تاثیر قرار داد، یك میلیون و 500 هزار نفر از جمعیت شاغلان كاهش یافته است.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، از اسفند سال قبل و با شدت گرفتن ویروس کرونا همراه بود و در سال جدید نیز ادامه داشته است، کسب و کار در بخش های مختلف گرفتار لطمه شدند؛ خصوصاً در یکی دوماه ابتدایی امسال که با تعطیلی برخی اصناف همراه بود اشتغال تعداد زیادی تخت تاثیر قرار گرفته و با توقف فعالیت مواجه گردید.
این در حالیست که تازه ترین گزارش مرکز آمار از وضعیت اشتغال و بیکاری در فصل بهار نشان از مشهود بودن اثر کرونا بر بازار کار کشور در بهار امسال نسبت به فصل مشابه سال قبل دارد و طبق اعلام آن جمعیت غیرفعال افزایش و جمعیت شاغل و بیکار (جمعیت فعال) با کاهش همراه بوده است؛ بطوریکه بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیشتر از این حکایت دارد که ۹.۸ درصد از جمعیت فعال بیکار بوده اند و نرخ بیکاری نسبت به بهار سال قبل ۱.۱ درصد کاهش دارد.
جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۲ میلیون و ۹۶۳ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل حدودا یک میلیون و ۵۰۰ هزار نفر کاهش داشته است.
همین طور در بهار امسال ۴۱ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیشتر از لحاظ اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان و بیکاران قرار گرفته اند و نرخ مشارکت اقتصادی آن کاهش ۳.۷ درصدی دارد.
این در حالیست که مدتی پیش پژوهشکده آمار ایران نیز در گزارشی اعلام نمود که در دوران ابتدایی شیوع ویروس کرونا که با کاهش فعالیت کسب و کار و افزایش هزینه ها همراه بود، ۳۰ درصد مشاغل در اسفند و فروردین حداقل یک نفر را اخراج کرده اند.
اما بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان میدهد که در بهار ۱۳۹۹، بخش خدمات با ۴۹.۷ درصد بیش­ترین سهم اشتغال را به خود مختص کرده است و بخش های صنعت با ۳۱.۸ درصد و کشاورزی با ۱۸.۶ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند.
منبع:

1399/04/23
20:45:48
5.0 / 5
2369
تگهای خبر: بازار , خدمات , صنعت , ویروس
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP