در گزارش شاپ اعلام شد؛

ادامه نابسامانی در بازار نهاده های دامی

ادامه نابسامانی در بازار نهاده های دامی

به گزارش شاپ رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران ضمن اشاره به وضعیت نامطلوب بازار نهاده های دامی، از کمیاب شدن ذرت در بازار و افزایش شدید قیمت این نهاده اطلاع داد.ناصر نبی پور، رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به تجمع مرغ داران مقابل وزارت جهاد کشاورزی در روز گذشته، اظهار داشت: تولید کنندگان به علت شرایط بسیار نامطلوب تولید مقابل وزارت جهاد کشاورزی جمع شده اند تا مسؤلان به خواسته های آنان رسیدگی کنند.
وی ضمن اشاره به این که قیمت مصوب تخم مرغ با عنایت به افزایش نرخ مصوبه های تولید باید اصلاح گردد، عنوان کرد: باوجود وعده های مختلف هنوز این اتفاق نیفتاده و تولید کنندگان به شدت درحال زیان هستند.
نبی پور ضمن اشاره به وضعیت نامطلوب بازار نهاده های دامی خاطرنشان کرد: حدود ۸۰ روز است که ذرت به مرغ داران تعلق نگرفته و طی این مدت آنها مجبور بودند این نهاده ها را از بازار آزاد تأمین کنند.
رئیس هیئت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران تاکید کرد: قیمت ذرت در بازار آزاد الان به کیلویی ۶، ۲۰۰ تومان رسیده و با عنایت به کمبود شدید پیشبینی می شود تا آخر هفته جاری این رقم به کیلویی ۸ تا ۹ هزار تومان افزایش یابد در حالیکه قیمت مصوب آن کیلویی ۱، ۹۰۰ تومان است.
وی قیمت تمام شده هر کیلوگرم تخم مرغ را در صورتیکه ذرت با نرخ مصوب به دست تولیدکننده برسد، بیشتر از ۱۹ هزار تومان اعلام نمود و اظهار داشت: الان میانگین قیمت تخم مرغ درب مرغداری حدود ۲۰ هزار تومان است.
نبی پور اضافه کرد: در چنین شرایطی دولت به مرغداران فشار می آورد که قیمت تخم مرغ را پائین بیاورند. این در شرایطی است که خود تولیدکنندگان به شدت درحال زیان هستند و قادر به تأمین نهاده های مورد نیاز تولید نیستند.
وی تصریح کرد: زمانی که قیمت تخم مرغ به شدت کاسته شده بود تولیدکنندگان از مسؤلان وقت دولت دوازدهم درخواست کمک کردند اما به این درخواست توجهی نشد در نتیجه تولیدکنندگان هم مرغ ها را به کشتارگاه فرستادند.
رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران با اشاره به اینکه چنین وضعیتی را پیشبینی کرده بودیم، اظهار داشت: اردیبهشت سال جاری هم بنده به وزیر وقت جهاد کشاورزی دولت دوازدهم در این حوزه تذکر داده بودم که در صورت تداوم سیاست های غلط، با گرانی تخم مرغ مواجه خواهیم شد چون که برای تولیدکنندگان نگهداری مرغ های تخم گذار به صرفه نبود و آنها را به کشتارگاه فرستادند.
نبی پور درباره این که چه تعداد مرغ به کشتارگاه فرستاده شده است؟، اضافه کرد: جمعیت زیادی از مرغ های تخم گذار به کشتارگاه فرستاده شدند و طبق اعلام مسؤلان مربوطه فقط در استان خراسان رضوی که از بزرگترین تولیدکنندگان تخم مرغ کشور است، ۵ میلیون قطعه مرغ تخم گذار به کشتارگاه رفته است.
رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار استان تهران افزود: به عبارتی از جمعیت حدود ۱۲ میلیونی مرغ تخم گذار استان خراسان رضوی تنها ۷ میلیون قطعه مرغ باقی مانده است و طبق اعلام مسؤلان استان ۳۷ تا ۴۰ درصد ظرفیت مرغداری های تولیدکننده تخم مرغ، در این استان الان خالی است.
نبی پور ضمن اشاره به این که وضعیت در سایر استانهای کشور هم بهتر از این نیست، اظهار داشت: وقتی تولیدکنندگان حدود چهار ماه تخم مرغ را ۴۰۰۰ تا ۴، ۵۰۰ تومان زیر قیمت عرضه می کردند، بدیهی بود که چنین وضعیتی ایجاد می شود.

1400/07/05
14:30:32
5.0 / 5
1097
تگهای خبر: بازار , تولید , رنگ , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP