در گفت و گو با شاپ مطرح شد

نخستین اقدام وزیر پیشنهادی کار در صورت کسب رأی اعتماد

نخستین اقدام وزیر پیشنهادی کار در صورت کسب رأی اعتماد

شاپ: یک کارشناس حوزه اشتغال و تعاون نخستین اولویت وزیر پیشنهادی کار در صورت کسب رأی اعتماد از مجلس را واکسیناسیون هر چه سریعتر کارگران کارخانه ها دانست و از وی خواست تا باتوجه به وضعیت مرزهای شرقی کشور و شرایط فعلی افغانستان، ساماندهی تعاونی های مرزنشینان و حفظ قدرت معیشت آنها را در دستور کار قرار دهد.رضا محمودی درخش در گفتگو با ایسنا درباره معرفی وزیر پیشنهادی تعاون کار و رفاه اجتماعی ابراز عقیده کرد و اظهار داشت: حضور آقای عبدالملکی در وزارت کار یکسری فرصت ها را به وجود می آورد و نقاط قوتی برای بخش به وجود می آورد اما انتظار داریم نخستین گامی که وزیر پیشنهادی کار یا هر فرد دیگری که وارد وزارت کار می شود بردارد، بحث واکسیناسیون است.

وی با اشاره به افزایش آمار فوتی های کرونا و حفظ سلامتی شهروندان و نیروهای کار در کشور، اظهار داشت: باتوجه به شرایط فعلی کشور و تاکید مقام معظم رهبری بر اهمیت تسریع واکسیناسیون در کشور، انتظار داریم که ایشان به این مساله بعنوان نخستین اقدام در بدو ورود به وزارتخانه توجه کند و واکسیناسیون را برای تمام واحدهای صنعتی و تولیدی به ویژه واحدهای بزرگ در دستور کار قرار بدهد.

محمودی درخش اضافه کرد: بااینکه کار واکسیناسیون در بعضی از واحد شروع شده ولی بنظر می رسد که سرعت آن باید بیشتر شود. خیلی از واحدهای تولیدی و کارخانه ها که با معیشت و ارتزاق مردم در ارتباط هستند و نمی توانند کار را تعطیل کنند باید هر چه سریعتر در اولویت واکسیناسیون قرار بگیرند چونکه واکسیناسیون کارگران هزینه کمتری را برای وزارت کار به دنبال دارد.


عضو هیات مدیره انجمن علمی تعاون اشاره کرد: در بحث ایمنی و بهداشت کار که یکی از تاکیدات اساسی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است باید فعال تر عمل می کردیم و در یک برنامه کوتاه مدت سه ماهه بحث واکسیناسیون کارگران را با سرعت بیشتر به سرانجام می رساندیم پس امیدواریم وزیر پیشنهادی کار در صورت کسب رأی اعتماد با قدرت جوانی خود و ایده های جدیدی که به این وزارتخانه خواهد آورد در بدو ورود نسبت به واکسیناسیون کارگران اقدام عاجل صورت دهد.
این کارشناس حوزه کار و تعاون در ادامه مجموعه تعاونی های مرزنشینان را جزو دهکهای یک و دو جامعه دانست که حمایت لازم از آنها صورت نگرفته و معیشت آنها آن طور که باید مورد توجه واقع نشده است.
وی ادامه داد: قسمتی از مرزنشینان شامل کولبرانی هستند که به دلیلهای مختلفی نظیر شرایط آب و هوایی یا رفتن روی مین کشته می شوند پس از وزیر پیشنهادی کار می خواهیم که دراین زمینه برنامه داشته باشد، مرزنشینان را ساماندهی کند و دولت سهمیه های ورودی و خروجی کشور را در اختیار آنها قرار بدهد.
وی ادامه داد: هزینه نگهداری و امنیت کشور به شدت بالا است و ما می توانیم این هزینه را با داشتن تعاونیهای مرزنشین که در حراست و حفاظت از مرزهای کشور از خود گذشتگی بسیاری نشان دادند، به حداقل برسانیم.
محمودی درخش اشاره کرد: اگر بتوانیم حضور مردم در مناطق مرزی را تقویت نماییم، قسمتی از هزینه ها را از دوش نیروهای نظامی کاهش داده و از ظرفیت تعاونی های مرزنشین به نحو شایسته استفاده کردیم.
وی افزود: با وضعیتی که اکنون کشور همسایه ما، افغانستان پیدا کرده و اوضاع آن به هم ریخته است باید کمک نماییم که مرزهای شرقی ما در امنیت باشند و تعاونی ها در آنجا توسعه پیدا کنند و اعضایشان باقی بمانند.
عضو هیات مدیره انجمن علمی تعاون اشاره کرد: در بحث فقر زدایی از این مناطق با ابزارهایی مثل بیمه روستاییان، کولبران و مرزنشینان را می توانیم به گروههای هدفی که در بیمه روستاییان است اضافه نماییم و دولت سهم بیمه آنها را پرداخت کند و آنها را با نهادسازی در بستر الکترونیک به عضویت صندوق بیمه روستاییان درآورد تا ضمن تقویت معیشت، امکان بهره مندی از مزایای بازنشستگی برایشان به وجود آید و با این کار آنها را تله فقر نجات بدهیم تا فشار بر این گروه کمتر شود.
منبع:

1400/05/28
13:52:19
5.0 / 5
1222
تگهای خبر: بهداشت , تولید , سلامت , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP