یك كارشناس مدعی شد

فنر قیمت مسکن ملی جمع شده است

فنر قیمت مسکن ملی جمع شده است

یک کارشناس اقتصاد مسکن با اعلان اینکه مسئولان وزارت راه و شهرسازی در سال های اخیر سیاست نرخ گذاری و عدم ارائه آمار را دنبال کردند اظهار داشت: نتیجه این عملکرد افزایش 130 درصدی قیمت مسکن در 2.5 سال اخیر بود؛ طرح اقدام ملی هم باتوجه به سرعت پایین اجرا و فشرده شدن فنر افزایش قیمت با شکست مواجه می شود.


فرشید پورحاجت در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: وزارت راه و شهرسازی طی سال های اخیر تعامل چندانی با بخش خصوصی نداشت. فعالان صنعت ساختمان خیلی تلاش کردند در کنار دولت، قطار از ریل خارج شده تولید مسکن را به مسیر برگردانند اما مسؤلان وزارت راه و شهرسازی اعتقادی به مشورت با بخش خصوصی نداشتند.
دبیر کانون انبوه سازان ضمن اشاره به عملکرد دوره اخیر وزارت راه و شهرسازی اظهار داشت: حدود ۲.۵ سال گذشته مدیریت جدید وزارت مسکن عملکرد ویژه ای از مسؤلان ندیدیم و به علت رکود و بی عملی، فعالان بخش خصوصی دارند از حوزه ساخت و ساز خارج می شوند. برنامه مشخصی هم برای بخش مسکن بجز طرح اقدام ملی دنبال نشد که با عنایت به سرعت پایین اجرای طرح در بیشتر از دو سال گذشته و عدم تحقق وعده ها پیش بینی نمود که مسکن ملی سرانجام خوبی نخواهد داشت.
پورحاجت، سرکوب قیمتی و عدم ارائه آمار را دو سیاست غالب در وزارت راه و شهرسازی دانست و اضافه کرد: با روشهایی مثل سفارش به نخریدن مسکن یا ارائه نکردن آمار قصد داشتند بازار را به کنترل درآورند اما در این دوره قیمت مسکن در تهران از متری ۱۳ میلیون تومان در اواسط سال ۱۳۹۷ با رشد ۱۳۰ درصدی به متری ۳۰ میلیون تومان در تیرماه ۱۴۰۰ رسید.
وی تصریح کرد: در مسکن ملی نرخ هر متر را برای سازندگان ۲.۷ میلیون تومان در نظر گرفتند و باوجود رشد قیمت مصالح ساختمانی در یک سال گذشته این نرخ را به روز نکردند و در واقع فنر افزایش قیمت را فشار دادند. تصور من این است که می خواستند با این اقدام تورم مصالح ساختمانی در پروژه اقدام ملی را به دوش دولت بعد بیندازند.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان همینطور درباب نوسازی بافتهای ناکارآمد شهری اظهار داشت: در حوزه سکونتگاه های غیررسمی قرار بر این بود که سالیانه ۱۰۰ هزار واحد را بازسازی کنند که حدودا هیچ اتفاق مثبتی در این حوزه رخ نداد و شاید به یک دهم اهداف هم نرسیدند.
وی رشد قیمت مسکن در سه سال قبل را به سونامی تشبیه کرد و اظهار داشت: با پولی که امروز مستاجران برای رهن واحدها پرداخت می کنند می شد تا سه سال قبل مسکن خریداری کرد.
پورحاجت، مهم ترین راهکارهای ساماندهی بازار مسکن را افزایش عرضه دانست و اظهار داشت: امیدواریم مهندس قاسمی در صورت گرفتن رای اعتماد از مجلس بتواند در حوزه ساخت و ساز تحول ایجاد نماید. البته تجربه ثابت کرده دولت توان اجرای پروژه های مسکونی را ندارد و باید از بخش خصوصی استفاده نماید. سیاستهای رقابتی در حوزه بازار مسکن به صورت اخص بسته های خدمت را به شکل متنوع ارائه کند تا با راه اندازی سالیانه یک میلیون واحد، بازار مسکن مقداری کنترل شود.
دبیر کانون انبوه سازان خاطرنشان کرد: با فعالیت های رستم قاسمی ـ وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی ـ به علت سوابق عمرانی که دارد تا حدی آشنا هستیم. امیدواریم با عنایت به تجاربی که داشته بتواند شرایط بحران زده مسکن را به یک سامانی برساند.

مسکن ملی در یک نگاه
ازاین رو گزارش، شهریوماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن کلنگ زنی شد و ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸ ثبت نام از متقاضیان در چهار استان شروع و سپس به دیگر استانها تسری پیدا کرد. ابتدا برای این پروژه ۴۰۰ هزار واحد تعریف شد که الان ۵۳۴ هزار واحد در مرحله اجرا قرار دارد. در پنج مرحله ثبت نام این طرح در سامانه اقدام ملی به نشانی tem.mrud.ir مجموعا ۲.۲ میلیون نفر نام نویسی کردند که ۵۳۰ هزار خانه اولی مشمول این طرح قرار گرفتند. تا کنون دو مرحله افتتاح صورت گرفته که روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد و روز ۲۱ تیر ۱۴۰۰ تعداد ۲۸ هزار و ۵۱۸ واحد جمعا ۴۰ هزار و ۷۸ واحد به بهره برداری رسیده است.
وام این پروژه از راه آورده متقاضیان و وام بانکی پیش می رود. از ابتدا تسهیلات این طرح ۱۰۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۸ درصد بود که به ۲۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق شاخص سازمان برنامه و بودجه در سه ماهه دوم سال ۱۳۹۹ متری ۲.۸ میلیون تومان است که البته بر مبنای آخرین محاسبات اداره کل راه و شهرسازی استان تهران به ۳.۷ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است.1400/05/26
16:25:31
5.0 / 5
1181
تگهای خبر: بازار , تولید , ثبت نام , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP