کاهش چشم گیر تعهدات سایپا در طرح های فروش

کاهش چشم گیر تعهدات سایپا در طرح های فروش

شاپ: گروه خودروسازی سایپا در جهت عمل به تعهدات خود توانست سال قبل میزان تحویل خودرو های پیش فروش و فروش فوری را ۴۳ درصد و امسال هم ۲۴ درصد کم کند.به گزارش شاپ به نقل از مهر به نقل از سایپا، با شروع تحریم صنعت خودرو در سال ۹۷، شرکتهای خودروسازی با چالش های جدی در تولید خودرو مواجه گشتند و این امر سبب شد بخشی از تعهدات که از سالهای قبل مانده بود، معوق شود.
اما از سال ۹۸ مجموعه سایپا تمام توان و تمرکز خویش را گذاشت تا از بحران ها عبور کند و با سرعت بیشتری نسبت به ایفای تعهدات جدید و گذشته اقدام نماید.
بر اساس آخرین آمارها تا تیرماه سالجاری، تعهدات معوق خودرو های داخلی سایپا بیشتر از ۸۵ درصد کاهش یافته، این در شرایطی است که سال قبل این مجموعه در بخش تعهدات معوق کاهش ۶۷ درصدی را ثبت کرده است.
در این میان تعهدات باقی مانده خودرو های داخلی (منهای خودرو های مونتاژی تولید مشترک)، ساخته شده و بعد از تکمیل کاری به مشتریان تحویل می شود. بنابراین میتوان عنوان نمود که بزودی تعهدات معوق خودرو های داخلی سایپا به صفر می رسد.
گروه خودروسازی سایپا در بخش تعهدات عادی (پیش فروش و فروش فوری) به مشتریان هم توانست کارنامه بسیار خوبی داشته باشد و روند تحویل خودرو ها را سرعت ببخشد، بگونه ای که در چند ماه اول سالجاری میزان کل تعهدات ۲۴ درصد کاهش یافته و سال قبل هم در این بخش کاهش ۴۳ درصدی تجربه شده است.
از این رو و بر مبنای هدفگذاری برای سال ۱۴۰۱، سال آینده مجموعه سایپا هیچ گونه تعهدی نسبت به مشتریان خود در تحویل خودرو نخواهد داشت.
تعداد خودروهایی که سایپا به صورت معوق یا غیرمعوق به مشتریان خود بدهکار بود در انتهای سال ۹۷ به بیشتر از ۵۲۰ هزار دستگاه می رسید اما این عدد در ابتدای تابستان ۱۴۰۰ با کاهش نزدیک به ۷۰ درصدی، به عدد ۱۷۰ هزار دستگاه رسیده که در مقایسه با شرایط سالهای اخیر سایپا و صنعت خودرو ایران، عددی بسیار مطلوب است.
از میان این تعداد خودرو، زمان تحویل حدود ۶ هزار دستگاه گذشته است که اگر این عدد را با تعهدات معوق انتهای سال ۹۷ به تعداد بیشتر از ۳۰۰ هزار خودرو مقایسه نماییم، میتوان کارنامه سیاستگذاری فروش سایپا را هم درخشان توصیف کرد.
در خصوص تعهدات خودرو های سواری مونتاژی که با مشارکت خودروسازان خارجی تولید می شد، به سبب خروج شرکتهای خارجی از ایران و عدم همکاری، تولید آنها امکانپذیر نیست.
بنابراین گروه خودروسازی سایپا تلاش کرد که طرح های متنوع جهت تبدیل خودرو ها، عرضه کند، ازاین رو، سال قبل معوقات در این بخش ۲۸ درصد و تا آخر خردادماه ۱۴۰۰ هم میزان تعهدات این خودرو ها ۵۰ درصد کاهش یافته است.
یکی از اقدامات مهمی که گروه خودروسازی سایپا طی چند وقت اخیر با جدیت پیگیری کرده، تعیین و تکلیف تعهدات اتوخدمت بود. تا آخر خردادماه سالجاری ۸۲ درصد از میزان تعهدات در چارچوب طرح اتوخدمت کاهش یافته است. بنابراین قابل پیشبینی است که با سرعت خودروهایی که در طرح اتوخدمت سایپا متعهد شده بوده تا چندماه آینده به صورت کامل تحویل داده شود.


منبع:

1400/05/25
13:53:06
5.0 / 5
1078
تگهای خبر: تولید , دستگاه , صنعت , عمل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP