یك كارشناس پاسخ داد

سرنوشت بازار مسکن چه می شود؟

سرنوشت بازار مسکن چه می شود؟

یک کارشناس بازار مسکن اظهار داشت: چهار بازار اصلی در ایران شامل بورس، ارز، طلا و مسکن زمانی به رونق می رسند که منابع مالی قابل توجهی وارد آن شود که فعلاً چنین چیزی نمی بینیم. رشد این بازاها تا حد زیادی به احیای مذاکرات سیاسی و تعاملات بین المللی بستگی دارد اما مشخصا در مورد مسکن نمی توان به این زودی ها انتظار رونق داشت؛ چرا به که به اشباع قیمتی رسیده است.


عباس زینعلی در گفت و گو با ایسنا اظهار نمود: رشد نسبی بازارهای موازی مسکن همچون ارز و بورس به معنای رونق نیست. به هر حال این حوزه ها مدتی راکد بوده و هم اکنون به خاطر انتخاب دولت جدید تکانی خورده که نرمال می باشد اما نمی تواند شروع یک دوره رونق تلقی شود. بازارهای دیگر هم مثل مسکن در رکود به سر می برند تا یک اتفاق یا سیاستگذاری جدید، بویژه در حوزه های بین المللی رخ دهد.
وی ادامه داد: معتقدم دولت رئیسی باید یک طرح فوری را برای بخشهای سیاسی و اقتصادی ارائه دهد. مثلاً با یک حرکت پرفشار، بخشهای تولیدی را به تحرک وادار کند. همزمان مسائل سیاسی بین المللی را با جدیت دنبال کند تا فضای اقتصادی مقداری تلطیف شود. اگر جامعه اینطور برداشت کند که این اقدامات در جریان است احیانا در شهریور نشانه های رونق در بخشهای اقتصاد بروز پیدا می کند.
این کارشناس بازار مسکن با اشاره به اینکه ادامه روند بلاتکلیفی کنونی امکان دارد به خروج سرمایه ها از کشور منجر شود اظهار داشت: اگر سرمایه ها وارد حوزه ساخت و ساز وارد شود با عنایت به پیشران بودن بخش مسکن برای اقتصاد و بازار مسکن خوب است. اما رشد ساخت و ساز به حجم معاملات بستگی دارد. سازنده به بازار نگاه می کند وقتی می بیند امکان دارد برای سود، مدتها در انتظار بنشیند طبیعتا مبادرت به ساخت و ساز نمی نماید. کما این که الان پروژه های زیادی را در سطح شهر تهران می بینیم که نیمه کاره رها شده است.
زینعلی خاطرنشان کرد: کارخانجات تولید مصالح ساختمانی مثل سیمان و فولاد هم با عنایت به نیازشان به ارز در شرایط رکودی ایران تمایل به صادرات دارند. دولت باید کاری کند که این واحدهای تولیدی ابتدا به تأمین نیاز داخلی بپردازند اما پیش نیاز چنین مسئله ای ایجاد تحرک در بازار مسکن می باشد.
وی، ورود تقاضای موثر در بازار مسکن را منوط به افزایش قدرت خرید مردم دانست و اظهار داشت: دست متقاضیان به قیمتهای فعلی نمی رسد. ازاین رو یا باید نرخها تا مدتی ثابت بماند یا توان خرید از راه تسهیلات و برخی ابزارهای مالی بالا برود اما الان با عنایت به قرار گرفتن دولت در دوره گذار، چنین شرایطی حاکم نیست.
این کارشناس بازار مسکن تصریح کرد: رشد شتابان قیمت مسکن ناشی از عوامل درون بخشی نببوده بلکه واکنشی به رویدادهای اقتصادی و سیاسی داخلی و خارجی بوده است. قیمت متری ۱۰۰ تا ۱۵۰ میلیون تومان برای شمال تهران یا ۴۰ تا ۵۰ میلیون در نقاط مرکزی و جنوبی جایگاه طبیعی در اقتصاد کشور ندارد. ازاین رو یا باید درآمد مردم به سطح قیمتها برسد که در آینده نزدیک محال است یا قیمتها ثابت بماند تا در بین مدت و بلندمدت بتوانند مبادرت به خرید کنند.
زینعلی، کوتاه ترین مسیر بهبود وضعیت بازار مسکن را تحرک در بخش تبدیل به احسن دانست و اظهار داشت: افرادی که الان مسکن دارند و قصد دارند جابه جا شوند منابع مالی چندانی نیاز ندارند و میتوان با پرداخت تسهیلات به این گروهها فرصت جابه جایی داد. به صورت کلی اگر بتوان تحرکی در بازار مسکن ایجاد کرد ساخت و ساز افزایش می یابد، اشتغال ایجاد می شود، متقاضیان وارد بازار می شوند و قیمتها در یک سطح متعادل قرار می گیرد.

متوسط قیمت خانه در تهران متری ۳۰ میلیون و ۴۴ هزار تومان
ازاین رو گزارش، در تیرماه سال جاری متوسط قیمت یک متر مربع مسکن در شهر تهران ۳۰ میلیون و ۴۴ هزار تومان بوده که نسبت به ماه قبل و مدت مشابه در سال قبل به ترتیب ۱.۳ و ۴۳.۷ درصد افزایش پیدا کرده است. همینطور تعداد معاملات انجام شده در این ماه معادل ۵.۱ هزار فقره بود که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال به ترتیب ۰.۶ و ۶۳.۹ درصد کاهش نشان داده است.1400/05/21
00:54:26
5.0 / 5
1116
تگهای خبر: ارز , بازار , برند , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
لینک دوستان شاپ
شاپ SHAAP