گزارش شاپ؛

قیمت گذاری دستوری ضامن سود دلالان

قیمت گذاری دستوری ضامن سود دلالان

رصد بازار خودرو حکایت از آن دارد که با ورود به مردادماه ترمز قیمت ها بریده شده و چه در معاملات فیزیکی سطح بازار و چه در فضای مجازی قیمت ها به صورت روزانه در حال افزایش می باشد.به گزارش شاپ به نقل از مهر، رصد بازار خودرو مبین آن است که طی هفته های اخیر ترمز قیمت ها در بازار بریده شده و نرخ ها مداوم دستخوش تغییر می شوند.
هفته گذشته گزارش میدانی مهر حکایت از آن داشت که طی کمتر از یک ماه قیمت خودرو ها به صورت میانگین بین ۱۰ تا ۲۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است و حالا بعد از یک هفته، رصد جدید بازار نشان داده است که نرخ ها به صورت روزانه تغییر می کنند. این افزایش قیمت بخصوص در خودروی پراید بیشتر به چشم می آید.
البته این افزایش قیمت در فضای مجازی هم خودنمایی می کند؛ بگونه ای که نه تنها نرخ های آنلاین خودرو های صفر اعداد نجومی را نشان داده است بلکه نرخ خودرو های کارکرده هم به شدت افزایش پیدا کرده است.
به نظر می رسد سوداگران با استفاده از شرایط پیش آمده نرخ های سلیقه ای در بازار واقعی و مجازی اعمال می کنند و در این بین مصرف کننده واقعی دست خالی می ماند.
یک فعال بازار خودرو به مهر می گوید: باآنکه معمولا فصل تابستان فصل خرید خودرو است اما سال جاری قضیه کمی متفاوت بوده و تب و تاب زیادی در بازار نیست. البته خرید و فروش انجام می شود اما نسبت به دوره های قبل کمتر شده است.
وی اضافه کرد: قیمت ها در بازار هر روز عوض می شود و خریداران علاقه ای به خرید ندارند. نرخ امروز با فردا فرق می کند که به نظر نوسانات نرخ دلار و اخبار و جریانات روانی مهم ترین نقش را در این تغییر قیمت ها داشته اند.
آشفته بازار خودرو در حالی هر روز نوسان قیمتی دارد که طبق آمار از آغاز سال جاری تا آخر تیرماه، ۳۲۲ هزار و ۹۱۹ دستگاه خودرو در کشور از جانب خودروسازان داخلی ساخته شده است.
افزایش لجام گسیخته قیمت خودرو طی سالهای اخیر در شرایطی رقم خورد که بر مبنای آمار میزان تولید خودرو توسط دو خودروساز بزرگ کشور در سال ۹۹ نسبت به سال ۹۶ معادل ۴۳ درصد کاهش یافته است. کارشناسان قیمت گذاری دستوری بدون توجه به افزایش نهاده های تولید را از علل مهم کاهش تولید خودرو عنوان می کنند. این قیمت گذاری دستوری نه فقط منجر به کاهش ساخته شده بلکه زیان انباشته خودروسازان را افزایش داده و با سرازیر کردن سود اصلی تولید به جیب دلالان، سبب شده خودرو با تفاوت قیمت بالا نسبت به قیمت کارخانه، به دست خریداران واقعی برسد.
در جدول زیر جدید ترین قیمت خودرو های پرتیراژ بازار آمده است. البته قیمت ها در بازار شناور بوده و نرخ های زیر به صورت میانگین ذکر شده است. خودرو (مدل ۱۴۰۰) قیمت (۱۷ مرداد) قیمت (۹ مرداد) سمند LX ۲۲۸ میلیون تومان ۲۱۸ میلیون تومان پژو ۴۰۵ GLX ۲۲۰ میلیون تومان ۲۱۶ میلیون تومان پژو پارس ۲۵۴ میلیون تومان ۲۵۰ میلیون تومان پژو ۲۰۶ تیپ ۲ ۲۳۲ میلیون تومان ۲۲۵ میلیون تومان پژو ۲۰۶ تیپ ۵ ۲۷۵ میلیون تومان ۲۶۶ میلیون تومان پژو ۲۰۷ اتوماتیک ۳۹۰ میلیون تومان ۳۹۵ میلیون تومان سمند LX ۲۲۸ میلیون تومان ۲۱۸ میلیون تومان رانا پلاس ۲۵۵ میلیون تومان ۲۳۳ میلیون تومان دنا معمولی ۳۱۰ میلیون تومان ۳۰۰ میلیون تومان سایپا ۱۱۱ ۱۴۳ میلیون تومان ۱۳۹ میلیون تومان سایپا ۱۳۱ ۱۲۹ میلیون تومان ۱۲۶ میلیون تومان ساینا ۱۵۲ میلیون تومان ۱۴۷ میلیون تومان تیبا ۱۵۰ میلیون تومان ۱۳۵ میلیون تومان تیبا ۲ ۱۳۸ میلیون تومان ۱۴۰ میلیون تومان کوییک دنده ای ۱۵۹ میلیون تومان ۱۵۸ میلیون تومان


منبع:

1400/05/17
18:06:17
5.0 / 5
1112
تگهای خبر: بازار , تولید , دستگاه , رنگ
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP