در اولین نشست چشم انداز ساخت و ساز پایدار مطرح شد:

درخواست اقدام قاطع رئیس جمهور در کاهش فوری قیمت مصالح ساختمانی

درخواست اقدام قاطع رئیس جمهور در کاهش فوری قیمت مصالح ساختمانی

به گزارش شاپ رییس مجمع جهانی شهرهای اسلامی با تاکید بر شیوه تجربه شده سایر کشورها در روش انتقال حق توسعه برای بسط متوازن در شهرها، اظهار داشت: توجه به بافت فرسوده شهری با این دیدگاه، می تواند زمینه ساز تبدیل شهر به یک کارگاه بزرگ ساختمانی با تاکید بر بافت فرسوده و ایجاد ظرفیت برای راه اندازی مسکن و تحقق ساخت چهارمیلیون واحد مسکونی در یک برنامه زمان بندی چهارساله گردد.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، دکتر مسعود نصرتی با اشاره به برگزاری اولین جلسه از مجموعه نشست های «چشم انداز ساخت و ساز پایدار» با حضور روساء و نمایندگان کمیسیون های عمران و اقتصادی مجلس، مهندسین، انبوه سازان، انجمن ها و اتحادیه های مصالح ساختمانی و املاک، اظهار نمود: در این نشست ضمن پشتیبانی از برنامه رییس جمهور در راه اندازی ۴میلیون واحد مسکونی، خواهان رسیدگی سریع و برخورد قاطع دکتر رییسی درباب افزایش بی خود قیمت سیمان و فولاد، حاصل از محاسبات اشتباه در افزایش کاذب سهام بورسی کارخانجات تولید سیمان و عرضه بی برنامه آن در بورس و صادرات سهمیه سالانه سیمان در یک فصل کاری شدند.
رییس مجمع جهانی شهرهای اسلامی اضافه کرد: این جلسه در محل سالن اجلاس صبا برگزار و ضمن بررسی موضوعات مهم و چالشی مربوط به عملکرد گذشته و حال حوزه های سیاستگذار و اجرائی و همین طور دغدغه ها، بر پیشران بودن توسعه صنعت ساختمان در رونق تولید و ایجاد اشتغال تاکید گردید.
وی هدف از برگزاری این جلسه را ایجاد هم افزایی هرچه بیشتر میان دست اندرکاران صنعت ساختمان با هدف دستیابی به راهکارهای اجرائی برای تحقق با اهمیت ترین برنامه دولت سیزدهم و سرعت بخشیدن به آن برشمرد و اضافه کرد: دولت با هدف کاهش هزینه تمام شده تولید مسکن، بایستی نقش حمایتی خودرا در کنترل قیمت ایفا نموده و مانع از افزایش بی خود قیمت مصالح خصوصا فولاد و سیمان در بازیهای بورس شود.
نصرتی اضافه کرد: در ابتدای جلسه موضوع نیاز کشور به مسکن و تعداد آن مورد بحث و بررسی حضار قرار گرفت که باتوجه به کاهش تولید مسکن در سال های اخیر و رشد خانوارها و فرسودگی ساختمانهای موجود، ضرورت ساخت ۴میلیون مسکن که قسمتی از آن با نگاه تامین مسکن برای جوانان و اقشار لطمه پذیر خواهد بود، مورد تاکید حاضرین قرار گرفت.
نصرتی با تاکید بر شیوه تجربه شده سایر کشورها در روش انتقال حق توسعه برای بسط متوازن در شهرها اضافه کرد: توجه به بافت فرسوده شهری با این دیدگاه، می تواند زمینه ساز تبدیل شهر به یک کارگاه بزرگ ساختمانی با تاکید بر بافت فرسوده و ایجاد ظرفیت برای راه اندازی مسکن و تحقق ساخت چهارمیلیون واحد مسکونی در یک برنامه زمان بندی چهارساله گردد.
وی باتوجه به گزارش مردادماه ۱۴۰۰ مرکز آمار ایران درباب میزان نقدینگی۳۴۷۶۱.۷ هزارمیلیاردریال در کشور اضافه کرد: این میزان نقدینگی نقش پیشران در تحقق این هدف را داشته و بخش مسکن می تواند حداقل ۳۰ درصد این نقدینگی را جذب نماید.
نصرتی با تاکید بر لزوم نگرش همه جانبه در راه اندازی مسکن شهری اظهار داشت: در دولت سیزدهم می توان با تهیه طرح جامع مسکن همراه با مدل پیش بینی و ارزیابی سالانه آن جهت توجه به همه ابعاد و بخش های طرح جامع مسکن و بازبینی آن سبب سرعت بخشیدن به راه اندازی مسکن پایدار خواهد شد.
وی با اشاره به تاکید حاضرین بر لزوم صنعتی سازی مسکن اضافه کرد: حرکت به سمت بهینه سازی مصرف مصالح توسط مهندسین و مجریان و صنعتی شدن ساختمان سبب سرعت بخشیدن در ساخت و کاهش هزینه های آن شده و می تواند ارتقاء کیفیت و استانداردها را فراهم آورد.
نصرتی بازبینی طرح های جامع و تفصیلی را برای تشویق سرمایه گذاران با بارگذاری مناسب روی زمین و کاهش مدت زمان صدور پروانه جهت سرعت بخشیدن به ساخت و ساز، ضروری دانسته تا باتوجه به نیازها و محدودیتها، این بازبینی با سرعت انجام گیرد.
طبق گزارش روابط عمومی مجمع جهانی شهرهای اسلامی، حاضرین در جلسه بر ادامه دار بودن این نشستها به صورن هفتگی تا تحقق کامل هدف گذاری دولت در بخش ساختمان با حضور تمامی فعالان این بخش تاکید نمودند.
منبع:

1400/05/15
13:51:39
5.0 / 5
1044
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۲
شاپ SHAAP