معاون وزیر راه و شهرسازی:

بیشتر از یک میلیون مسکن ملی در برنامه است

بیشتر از یک میلیون مسکن ملی در برنامه است

معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه بیشتر از یک میلیون و ۷۰ هزار واحد اقدام ملی مسکن برنامه ریزی شده است اظهار داشت: یکی از اشکالات پروژه ها تاخیر در روند صدور پروانه های ساختمانی است.


محمود محمودزاده در گفتگو با ایسنا اظهار نمود: بیشتر از یک میلیون و ۷۰ هزار واحد مسکونی در چارچوب طرح اقدام ملی مسکن در برنامه است که ۵۳۴ هزار واحد آن از مرحله خاک برداری عبور کرده است. هرکدام از پروژه ها هم به نتیجه اجرایی برسد رسانه ای و اعلام می شود. در بخشهایی هم که تاخیر ایجاد می شود مبحث به اطلاع می رسد.
وی ادامه داد: با وجود مشکلاتی که وجود دارد پروژه ها به مرحله اجرا رسیده است. همچون این مسائل میتوان به تاخیر در صدور پروانه ساختمانی در بعضی مناطق اشاره نمود. در بعضی شهرها مدتهاست منتظر صدور پروانه ساخت توسط شهرداری ها هستیم.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه تمامی پروژه های اقدام ملی رصد و در حل مشکلات آن تلاش می شود اظهار داشت: پروژه هایی که گرفتار مسائل محلی نشده باشد در مراحل مختلف پیشرفت شامل سفت کاری و اتمام اسکلت قرار دارد. ولی گاها اختلاف نظرهای منطقه ای مثل کند بودن روند صدور پروانه ساختمانی وجود دارد.
محمودزاده درباره تأثیر افزایش قیمت سیمان و فولاد بر پروژه های اقدام ملی در هفته های اخیر اظهار داشت: بطور قطع در ایام آینده با وصل شدن برق کارخانجات قیمت نهاده های ساختمانی پایین می آید. از سوی دیگر ما تفاهمنامه ای با وزارت صمت داریم که به صورت مشخص برای پروژه های حمایتی سهمیه مصالح ساختمانی اختصاص پیدا کند. این مورد به کاهش قیمت تمام شده واحدهای اقدام ملی مسکن کمک می نماید.
وی در عین حال اظهار داشت: حتما کاهش عرضه سیمان و فولاد بر سرعت کارها در پروژه اقدام ملی تأثیر می گذارد ولی این مشکلات چندان طول نخواهد کشید. معمولاً هم ذخایر کارگاهها صفر نیست. این بدین مفهوم نیست که تا دو سه هفته کارها با صد در صد ظرفیت جلو می رود؛ چونکه طبیعی است که هر شوکی در بازار مصالح وارد شود در بخش ساختمان تأثیر می گذارد.

مسکن ملی در یک نگاه
شهریوماه ۱۳۹۸ طرح اقدام ملی مسکن با حضور رئیس جمهور کلنگ زنی شد و ۱۸ آبان ماه ۱۳۹۸ ثبت نام از متقاضیان در چهار استان آغاز و سپس به دیگر استانها تسری پیدا کرد. ابتدا برای این پروژه ۴۰۰ هزار واحد تعریف شد که الان ۵۳۴ هزار واحد در مرحله اجرا قرار دارد. در پنج مرحله ثبت نام این طرح در سامانه اقدام ملی به نشانی tem.mrud.ir مجموعا ۲.۲ میلیون نفر نام نویسی کردند که ۵۳۰ هزار خانه اولی مشمول این طرح قرار گرفتند. تا کنون دو مرحله افتتاح صورت گرفته که روز یکم آبان ماه ۱۳۹۹ تعداد ۱۱ هزار و ۵۶۰ واحد و روز ۲۱ تیر ۱۴۰۰ تعداد ۲۸ هزار و ۵۱۸ واحد جمعا ۴۰ هزار و ۷۸ واحد به بهره برداری رسیده است.
وام این پروژه از راه آورده متقاضیان و وام بانکی پیش می رود. از ابتدا تسهیلات این طرح ۱۰۰ میلیون تومان با نرخ سود ۱۸ درصد بود که به ۲۵۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده است. آورده متقاضیان در مرحله اول حدود ۴۰ میلیون تومان است. میانگین قیمت این واحدها در کل کشور طبق شاخص سازمان برنامه و بودجه در سه ماهه دوم سال ۱۳۹۹ متری ۲.۸ میلیون تومان است که البته بر مبنای آخرین محاسبات اداره کل راه و شهرسازی استان تهران به ۳.۷ میلیون تومان در هر متر مربع رسیده است.1400/05/11
22:04:34
5.0 / 5
1217
تگهای خبر: بازار , ثبت نام , شهرداری , قیمت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
شاپ SHAAP