انتزاع وزارت راه و شهرسازی جدی تر شد

انتزاع وزارت راه و شهرسازی جدی تر شد

با وجود مخالفت وزیر راه و شهرسازی با جدایی مسکن از راه، این طرح روز گذشته در مجلس اعلام وصول شد؛ نمایندگان تشکیل وزارت حمل و نقل و وزارت ساختمان، شهرسازی و آمایش سرزمین را پیشنهاد داده اند.


به گزارش شاپ به نقل از ایسنا، طرح قانون انتزاع بخش ساختمانی و شهرسازی از وزارت راه و شهرسازی و تشکیل وزارت حمل و نقل و وزارت ساختمان، شهرسازی و آمایش سرزمین، روز سه شنبه پنجم مردادماه ۱۴۰۰ در جلسه علنی مجلس شورای اسلامی اعلام وصول شد.
پیش از این در روز ۲۲ تیرماه سال جاری اقبال شاکری ـ عضو کمیسیون عمران مجلس ـ مبحث جداسازی بخش حمل و نقل از مسکن و شهرسازی را مطرح کرده بود.
انتزاع وزارت راه و شهرسازی در حالی در دستور کار بهارستان نشینان قرار گرفته که محمد اسلامی ـ وزیر راه و شهرسازی ـ با این تفکیک مخالف است. او چند روز قبل در این خصوص اظهار داشت: افرادی که به تفکیک دامن می زنند خدمتی به وزارت خانه نخواهند کرد. الان زیرساخت های حمل و نقل وعمران و شهرسازی با هم آمیخته شده اند و در جهت وظایف هم نقش آفرینی می کنند. تفکیک وزارت خانه ها سبب به تاخیر افتادن تمامی وظایف این بخش ها می شود. همینطور الان تمامی زیرساخت های شهری با هم همخوانی دارند و ازاین رو ۱۰۰ درصد مخالف تکفیک وزارت خانه هستم.
عباس آخوندی هم که پیش از اسلامی، مقام عالی وزارت راه و شهرسازی را بر عهده داشت مخالف انتزاع بود.
برخی کارشناسان معتقدند به هر حال جدایی مسکن از راه، اختیارات و قدرت این دو وزارت خانه را نصف می کند و شاید بنابراین است که بعضی افراد در بدنه وزارت راه و شهرسازی با تفکیک مخالف هستند. موافقان انتزاع اما ضمن اشاره به وجود ۱۵ معاونت و زیرمجموعه در وزارت راه و شهرسازی می گویند که رسیدگی به همه امورات در ارتباط با حمل و نقل جاده ای، ریلی، هوایی، دریایی، مسکن، شهرسازی و معماری از عهده یک وزارت خانه برنمی آید.
رکود حاکم بر بخش ساخت و ساز که از سال ۱۳۹۲ تا کنون بازار مسکن را درگیر کرده همچون بهانه های موافقان تفکیک وزارت راه و شهرسازی به حساب می آید.
طرح انتزاع وزارت راه و شهرسازی از اواسط سال ۱۳۹۶ کلید خورد. در آن زمان کمیسیون های بودجه و عمران مجلس به این طرح رای مثبت دادند و کمیسیون صنایع با آن مخالفت کرد. در ادامه این مورد مسکوت ماند تا این که از تابستان سال قبل باردیگر روی میز بهارستان نشینان قرار گرفت.
منبع:

1400/05/07
21:20:15
5.0 / 5
1301
تگهای خبر: بازار
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
شاپ SHAAP